natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Útok nervovým plynem ve Velké Británii „hluboce znepokojil“ NATO

  15. března 2018  15:55
  Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump v sídle NATO | foto: NATO Photos

  Útok nervovým plynem ve Velké Británii „hluboce znepokojil“ NATO

  Severoatlantická aliance vyjádřila „hluboké znepokojení“ ohledně útoku nervovým plynem na bývalého ruského agenta a jeho dceru ve Velké Británii. „Spojenci vyjádřili Británii solidaritu a nabídli pomoc s probíhajícím vyšetřováním,“ oznámilo NATO v prohlášení k útoku. Aliance také žádá Rusko, aby „se vyjádřilo k britským otázkám“, jelikož britská vláda Moskvu z útoku přímo obviňuje.

  Podle britských vědců byl při útoku použit plyn z programu chemických zbraní „novičok“, který Sovětský svaz vyráběl během studené války. Rusko však všechna obvinění odmítá. „Moskva neměla nic společného s událostí, která se stala v Británii,“ vzkázal ruský prezident Vladimir Putin prostřednictvím svého mluvčího.

  Kam dál?
  Kvůli útoku nervovým plynem je NATO „v kontaktu“ s Británií (13.3. 2018)

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Bílý dům podpořil vypovězení ruských diplomatů z Velké Británie

  Bílý dům „je solidární“ se „svým nejbližším spojencem“ a podporuje rozhodnutí Velké Británie vypovědět dvacet tři ruských diplomatů ze země. Tisková mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že USA se chtějí ujistit, „že se tento druh odporného útoku již nebude opakovat.“ Podle Trumpa je vypovězení diplomatů „pouhou odpovědí“ na ruské jednání.

  Britská premiérka Theresa May rozhodla o vypovězení poté, co Moskva odmítla vysvětlit, jak se ruský nervový plyn vyskytl při útoku na území Velké Británie. Británie také použije další sankční prostředky včetně zmrazení některých ruských účtů či ukončení všech bilaterálních vztahů na vysoké úrovni.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Centrum NATO v Kuvajtu navštívili místní diplomaté

  Alianční centrum Istanbulské iniciativy pro spolupráci v Kuvajtu přijalo delegaci kuvajtských diplomatů z institutu Saud Al-Sabah. Skupina diplomatů z institutu přidruženého k ministerstvu zahraničí se zúčastnila prohlídky centra a následné přednášky o spolupráci mezi Kuvajtem a NATO. Ředitel institutu velvyslanec Abdulazíz Al-Šarek chválil snahy o zlepšení vztahů mezi oběma stranami. Přítomnost centra v Kuvajtu podle něj dokazuje pevné vztahy země se Severoatlantickou aliancí.

  Kam dál?
  NATO s Katarem podepsalo dohodu o spolupráci (8.3. 2018)

  Zdroj: KUNA (Kuvajt)

  ---

  Stárnoucí bulharské letouny MiG-29 opraví ruská firma

  Bulharsko si vybralo ruskou společnost MiG, aby provedla modernizaci patnácti stárnoucích letounů MiG-29. Přesto, že je země členem Evropské unie i Severoatlantické aliance, ruská firma jako jediná dokáže poskytnout letounům sovětské výroby plný servis. Bulharsko krok vysvětluje nutností udržet bojové letouny v operačním stavu a přiblížit je standardům NATO. Letadla by měla projít servisem do roku 2022.

  Závislost na původně sovětské technice existuje i u dalších východních spojenců. NATO je proto podporuje ve vývoji vlastní techniky či jejím nákupu od členů Aliance tak, aby byla stále kompatibilní se sovětskou.

  Kam dál?
  Proevropské Bulharsko chová jen malou víru v NATO (5.3. 2018)

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Trumpova odpověď na útok v Británii znepokojuje spojence i kongresmany

  Zpočátku váhavá reakce Spojených států na otrávení bývalého ruského agenta ve Velké Británii vzbudila otazníky. Pro některé spojence i americké kongresmany je tato opatrnost dalším znakem umírněné politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Naopak tvrdě se v USA proti útoku vyjádřil odvolaný ministr zahraničí Rex Tillerson, který byl Ruskem „extrémně znepokojený.“

  Až po vyhoštění ruských diplomatů z Británie vydal Bílý dům prohlášení, ve kterém uvádí, že „je nutné vyvodit důsledky“. Žádný z představitelů ovšem neuvedl, zda Spojené státy podniknou nějaké kroky jako odpověď. Někteří kongresmani proto stále tlačí na prezidenta, aby ve své reakci vůči Rusku přitvrdil.

  Kam dál?
  NATO: Ruské výstrahy zemím NATO jsou „neakceptovatelné“ (5.3. 2018)

  Zdroj: Washington Post (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu