Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Mattis v Afghánistánu jedná o zapojení části Tálibánu do mírových rozhovorů

13. března 2018  15:41
Americký ministr obrany James Mattis | foto: NATO Photos

Mattis v Afghánistánu jedná o zapojení části Tálibánu do mírových rozhovorů

Americký ministr obrany Jim Mattis přiletěl na neohlášenou návštěvu Afghánistánu, během které se setkal s americkými i afghánskými představiteli. Jednali spolu o pokračující vojenské kampani v Afghánistánu i o zapojení části členů Tálibánu do mírových rozhovorů s afghánskou vládou.

Mattisova návštěva se koná dva týdny poté, co afghánský prezident Ašraf Ghání učinil bezprecedentní nabídku Tálibánu, aby se zapojil do mírových rozhovorů – a to bez jakýchkoli vstupních podmínek. Tálibán uvedl, že je otevřený vyjednáváním a politickému řešení situace v zemi, na Gháního nabídku však nereagoval.

„Všechny války jednou skončí. Nechceme zmeškat příležitost jen kvůli tomu, že bychom na ni nebyli připraveni. Proto musíme mít dveře otevřené vyjednáváním s Tálibánem,“ uvedl Mattis s tím, že snahy o uzavření míru s celým Tálibánem byly složité. Proto se teď snaží o oslovení těch Tálibánců, kteří jsou unaveni válčením.

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Kvůli útoku nervovým plynem je NATO „v kontaktu“ s Británií

Severoatlantická aliance je v kontaktu s Velkou Británií ve věci útoku nervovým plynem na bývalého ruského dvojitého agenta, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ke spekulacím ohledně aktivace kolektivní obrany v případě, že by za útok byla odpovědná Moskva.

Je „vysoce pravděpodobné“ že za útokem na Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury stojí Moskva, prohlásila britská premiérka Theresa May. Použitá vojenská chemikálie byla vyrobena v Rusku, zjistili britští vyšetřovatelé. „Použití jakékoliv nervové látky je hrozné a zcela nepřijatelné,“ prohlásil Stoltenberg a dodal: „Velká Británie je velmi cenným spojencem a tento incident vzbuzuje v Alianci velké obavy.“

Zdroj: Politico (Belgie)

---

Polsko podporuje ambice západního Balkánu na vstup do NATO

Aspirace Makedonie a dalších států západního Balkánu na členství v Severoatlantické alianci Polsko podporuje, prohlásil polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz během návštěvy ve Skopje. Nastal čas pro diskusi o rozšíření Evropské unie o region západního Balkánu, uvedl ministr s ohledem na současné předsednictví Bulharska v Evropské radě a nástup Rumunska do této pozice v příštím roce.

„Má návštěva vyjadřuje podporu ambicím Makedonie a zemím západního Balkánu ke vstupu do EU a NATO,“ uzavřel ministr. Doufáme, že naše země opustí „čekárnu“ na vstup do EU letos v červnu, kdy budou členové EU rozhodovat o zahájení přístupových rozhovorů se Skopje, věří makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov.

Kam dál?
Makedonie navrhuje varianty svého názvu, aby si otevřela cestu do NATO (28.2. 2018)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

SACEUR sklidil kritiku Srbska pro výrok o Rusku

Kvůli výroku označujícímu vzrůstající vliv Ruska na Balkáně za jednu z největších hrozeb pro Evropu byl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) generál Curtis Scaparrotti ostře kritizován srbským ministrem obrany Aleksandarem Vulinem.

Výrok generála před výborem Senátu Spojených států pro ozbrojené služby označil ministr za „nejnebezpečnější“ protisrbské prohlášení od bombardování země Aliancí v roce 1999, kdy organizace krvavě zasáhla proti srbským silám bojujícím proti kosovsko-albánským separatistům.

Více než situace v Pobaltí mne znepokojuje podpora srbských obyvatel na Balkáně, kteří jsou náchylnější k ruskému vlivu, uvedl Scaparrotti.

Kam dál?
NATO: Vazby Srbska s Ruskem nepředstavují pro Kosovo nebezpečí (26.2. 2018)

Zdroj: Air Force Times (USA)

---

Americké letectvo kvůli proškolení omezuje kontakt s médii

Americké letectvo omezuje externí komunikaci do té doby, než celý aparát vztahů s veřejností a médii neprojde novým školením, což má být nutné pro bezpečnost vojenských operací. Školením v následujících týdnech budou muset projít jak tiskoví důstojníci, tak velitelé až k úrovni velitelů křídla. Toto opatření má zabránit vyzrazení citlivých informací o operacích či cvičeních.

Tento krok byrokratizuje proces komunikace s veřejností, protože i ty nejobyčejnější zprávy budou muset být dočasně schvalovány na úrovni čtyřhvězdičkových velitelů.

Než se pro tento postup letectvo rozhodlo, zvažovala se i přísnější varianta, a to zcela zastavit mediální komunikaci na tři měsíce. Toto omezení, jež kritizují bývalí vysocí představitelé letectva, má vycházet z nedávno zveřejněné národní obranné strategie administrativy Donalda Trumpa.

Zdroj: Defense News (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.