Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA žádají Německo, aby „pomohlo zabezpečit“ Hormuzský průliv

31. července 2019  15:16
Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

USA žádají Německo, aby „pomohlo zabezpečit“ Hormuzský průliv

Spojené státy americké oficiálně požádaly Německo, aby se přidalo k námořní operaci evropských států v Hormuzském průlivu, oznámilo velvyslanectví USA v Berlíně. Německo se však zatím nijak vojensky zapojit neplánuje a žádá „deeskalaci a diplomatické řešení“ krize s Íránem.

„Být součástí americké strategie maximálního nátlaku nepřichází v úvahu,“ prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Kvůli napětí panujícímu mezi USA a Íránem navrhla Velká Británie vyslání námořní mise evropských států, které by v Hormuzském průlivu chránily mezinárodní obchod a svobodu plavby. Další státy včetně Francie, Španělska či Švédska projevily o tuto operaci zájem.

Kam dál?
Ochranu tankerů v Hormuzském průlivu zajišťuje další vojenská loď (30.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bombový útok na autobus v Afghánistánu si vyžádal 32 životů

Desítky lidí zemřely při bombovém útoku na autobus na trase mezi afghánskými městy Kandahár a Herát. Bomba přisuzovaná hnutí Tálibán zabila nejméně 32 lidí a zranila dalších 17, většinou se jednalo o ženy a děti. „Bomba byla čerstvě nainstalovaná povstalci z Tálibánu a cílila na afghánské a zahraniční bezpečnostní síly,“ uvedl mluvčí provincie Faráh.

Mluvčí Tálibánu zodpovědnost za útok odmítá. „Tento výbuch nebyl proveden Tálibánem. Incident vyšetřujeme,“ uvedl. Žádná jiná skupina se k útoku zatím nepřihlásila.

Kam dál?
V roce 2019 zapříčinily afghánské síly a spojenci většinu civilních obětí (30.7. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Kanada chce od USA nakoupit vojenská rádia pro komunikaci se spojenci

Kanada chce nakoupit 152 vojenských rádií vyrobených ve Spojených státech v hodnotě 44 milionů dolarů, oznámila americká Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA). Kanadské vzdušné síly chtějí modernizovat vybavení svých letounů CF-18 a CC-130J i pozemních stanic, aby vylepšily komunikaci se spojenci. Údaje uvedené DSCA nejsou konečné a nákup musí být ještě schválen americkým kongresem.

Kam dál?
Kanada bude velet misi v Iráku do listopadu 2020 (27. 6. 2019)

Zdroj: C4ISRNET (USA)

---

Americká armáda studuje extrémně fyzicky zdatné ženy

Výzkumníci z americké armády zkoumají ženy, které úspěšně prošly extrémně náročnými fyzickými testy. Armáda USA otevřela ženám všechny bojové pozice před čtyřmi lety. Během této doby prošlo náročnými zkouškami u námořní pěchoty a speciálních sil přes třicet žen. „Velmi nás zajímají tyto ženy, které jsou prvními, kdo dokončily tak fyzicky náročný výcvik,“ uvedla výzkumnice Holly McClung.

Tým výzkumníků chce najít fyzické a psychické faktory, které těmto ženám pomohly uspět. „Věřím, že je to odhodlání – odhodlání jim pomáhá, tím projít,“ prohlásil ministr obrany Mark Esper, který studii považuje za důležitou.

Kam dál?
Americká armáda nabízí novým pěšákům bonus až 40 000 dolarů (4.7. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Pákistánské vojenské letadlo havarovalo v obytné čtvrti

Pákistánský vojenský letoun havaroval v obytné čtvrti v blízkosti pákistánského města Rávalpindí. Nehoda si vyžádala život třinácti civilistů a pěti členů posádky. Malé vojenské letadlo King Air 350 začalo podle svědků hořet ještě před nárazem do rodinného domu. Oheň se poté rozšířil do přilehlých budov.

Kam dál?
Při srážce stíhaček Eurofighter na severu Německa zemřel pilot (25.6. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.