natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA v Afghánistánu zbytečně utrácí miliony dolarů

  11. července 2013  14:13

  Nové operační centrum v Afghánistánu nemá využití. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

  USA v Afghánistánu zbytečně utrácí miliony dolarů

  Americká armáda před nedávnem dokončila výstavbu nového vojenského operačního centra na jihovýchodě Afghánistánu. Velitelství, které je větší než fotbalové hřiště a americkou armádu vyšlo na 34 milionů dolarů, zůstane nicméně pravděpodobně opuštěné, neboť americká armáda ho nemá v plánu využívat. Nepotřebná základna, která je dle generálního inspektora USA pro rekonstrukci Afghánistánu nejlepší stavbou, co doposud v Afghánistánu viděl, je jen dalším důkazem výrazně neekonomického hospodaření s americkými veřejnými financemi v Afghánistánu.

  Tento případ přitom není jediným svého druhu. V Kandaháru například vzniklo za peníze amerického ministerstva obrany zařízení na opravu vozidel za 45 milionů dolarů, které se nyní využívá k třídění amerického vojenského materiálu odváženého ze země. Ministerstvo zahraničí zase z důvodů nedostatečné ochrany ustoupilo od plánů užívat v Afghánistánu budovu, do níž investovalo již 80 milionů dolarů.

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  NATO dále posiluje svou kyberobranu

  Agentura NATO pro komunikaci a informace v příštích měsících najme dalších šest počítačových expertů, kteří by měli posílit alianční schopnost obrany počítačových systémů NATO. Daný krok by měl posunout kyberobranu NATO do plné operační schopnosti a zlepšit ochranu 55 aliančních zařízení ve světě. Podle nejmenovaného představitele NATO sice alianční kyberobrana byla modernizována, potřebuje však další vylepšení.

  Stěžejní roli v alianční kyberobraně v současnosti hraje nepřetržitě operující reakční centrum NATO pro počítačové hrozby (NCIRC) v belgickém Monsu, do jehož vybudování bylo investováno již téměř 60 milionů eur.

  Podle ředitele technického centra NCIRC Iana Westa počet sofistikovaných kyberútoků neustále roste. Pouze za loňský rok bylo zaznamenáno na 2,5 tisíce vážných incidentů. West také při setkání s novináři upozornil, že NATO neprovádí žádné kroky ofenzivní či aktivní obrany, alianční kyberobrana má charakter čistě pasivní.

  Kam dál?
  Kyberútoků přibývá, Dánsko vytváří sekci kyberobrany (10.7. 2013)
  Kyberútok proti USA by mohl vyvolat vojenskou odezvu (28.6. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Indický armádní rozpočet bude brzy vyšší než Velké Británie

  Indie údajně brzy předstihne Velkou Británii ve výši vojenského rozpočtu, upozornila zpráva analytické společnosti HIS Jane’s. Velká Británie vloni klesla ve výši vojenských výdajů na páté místo na světě za Rusko, v roce 2017 by pak měla být podle odhadů dále předběhnuta i Indií. Za britský pokles v žebříčku vojenských výdajů můžou především nedávné škrty v obranném rozpočtu s cílem snížit vysoký dluh Velké Británie.

  Britské ministerstvo obrany některé údaje zprávy zpochybnilo a uvedlo, že předpověď o dalším propadu Velké Británie na žebříčku vojenských výdajů je jen nepodloženou spekulací. Navíc podle ministerstva nezáleží tolik na výši rozpočtu, jako spíš na kvalitě a schopnosti armády. Podle analytika Samuela Parlo-Freemana z Mezinárodního institutu pro výzkum míru jsou však údaje zprávy hodnověrné.

  Vojenský rozpočet Indie je v současnosti jen o 2,5 miliardy dolarů nižší než britský plánovaný obranný rozpočet na roky 2015-2016. Indii tak stačí každoroční růst vojenského rozpočtu o 6 procent, aby svého bývalého kolonizátora předběhla. 

  Kam dál?
  Tisíce Britů přijdou o práci v armádě kvůli vládním škrtům (19.6. 2013)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Kanada je rozhodnuta uzavřít kapitolu své vojenské přítomnosti v Afghánistánu

  Přestože Kanada podpořila novou alianční misi „Resolute Support“ (Rozhodná podpora), jež bude mít za účel cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám, nemá v plánu dále participovat na vojenském výcviku afghánských sil i po roce 2014. Kanadské jednotky ukončily bojové operace v Afghánistánu již v roce 2011 a od té doby se věnují pouze výcviku afghánské armády. „Již jsme se rozhodli,“ shrnul neochotu Kanady dále ponechat jednotky v Afghánistánu kanadský ministr obrany Peter MacKay.

  Kanada sice přispěje částkou 330 milionů dolarů od roku 2015 na podporu afghánských bezpečnostních sil, nicméně o tom, že její dvanáctiletá vojenská přítomnost v zemi příští rok skončí, je silně přesvědčena.

  Nakonec je však také možné, pokud USA nedosáhnou nezbytné dohody s afghánskou vládou, že Kanada nebude výjimkou a v Afghánistánu po roce 2014 nezůstanou vůbec žádné zahraniční jednotky. Německo se již vyslovilo, že jeho přítomnost v Afghánistánu by byla zbytečná, pokud by kvůli neschopnosti dohodnout se s afghánskou vládou nebyly v zemi ponechány žádné americké jednotky.

  Kam dál?
  USA možná stáhnou z Afghánistánu všechny své vojáky (9.7. 2013)

  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada) 

  ---

  I přes současné nepokoje dodají Američané Egyptu stíhačky F-16

  Spojené státy dodají egyptské armádě i přes současné politické nepokoje v Egyptě další čtyři z celkově dohodnutých dvaceti stíhaček F-16. Osm jich bylo Egyptu doručeno již v lednu letošního roku. Pokud však USA vyhodnotí politickou situaci v Egyptě, kdy byl z pozice prezidenta armádou sesazen Mohammad Mursí, jako vojenský převrat, musela by být vojenská pomoc dle zákona okamžitě přerušena. Americká administrativa zatím situaci v Egyptě analyzuje a se závěry, jež by případně mohly mít dopad i na americkou vojenskou pomoc dosahující hodnoty 1,3 miliard dolarů ročně, zatím vyčkává.

  I prezident USA Barack Obama se prozatím zdržel užití termínu puč ve vztahu k současné situaci v Egyptě, neboť by to mělo právní důsledky právě například v případě nutnosti přerušení vojenské pomoci. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Careye není v „zájmu Spojených států dělat náhlé změny v americkém asistenčním programu“ pro egyptskou armádu.

  Kam dál?
  Rasmussen volá po urychleném návratu k civilní vládě v Egyptě (8.7. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media