natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA umožní ženám účast v bojových jednotkách armády

  25. ledna 2013  17:19

  Příslušníci americké armády na cvičení v Evropě (ilustrační foto) | foto: US Army

  USA umožní ženám účast v bojových jednotkách armády

  Pentagon zpřístupní ženám v armádě víc jak 14 tisíc pozic umožňujících jim účast i v bojových akcích. Přeruší tak dlouho uplatňovanou politiku, která znemožňovala ženám práci na pozicích, jež by je mohly dostat do přímého ohrožení. Větší možnost uplatnění má ženám umožnit především kariérní růst a povýšení do vyšších hodností.
   
  „Přední linie už neexistují, nyní je veden asymetrický boj. Kdokoliv v jakékoliv chvíli může být v současnosti v ohrožení,“ vyjádřila názor na rozšíření přístupu i k bojovým funkcím kapitánka Kelly Hasselman. Ženy sloužící v armádě se budou moci nyní zapsat do náboru například na pozice polního chirurga, zpravodajského důstojníka či mechanika tanku.
   
  Z přibližného počtu 250 tisíc žen, které sloužily v Iráku a Afghánistánu, jich podle údajů Pentagonu bylo 144 zabito a 853 zraněno. Zastoupení žen v armádě v současnosti činí kolem 14 procent celkového personálu.
   
  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Povstalecká skupina v Mali se rozštěpila, část je ochotna jednat

  Jedna ze skupin islamistických rebelů bojujících proti francouzsko-malijské koalici na severu Mali, tuarégská Ansar Dine, se rozštěpila na dvě části, přičemž jedna z nich je ochotna přejít k mírovým jednáním. Dosavadní vyjednavač za Ansar Dine, Alghabass Ag Intallah, uvedl, že vytvořil novou skupinu nazvanou Islámské hnutí Izawadu (MIA) a je připraven na vyjednávání ohledně budoucnosti konfliktu v Mali. „Chceme vést naši vlastní válku, ne tu, kterou vede AQIM – severoafrické křídlo al-Kádiy. (…) Aby mohla začít jednání, musí nicméně dojít k zastavení bojů,“ vyjádřil úmysl přejít k rozhovorům Intallah.
   
  Zatím není jasné, kolik členů Ansar Dine do nově vytvořené skupiny přejde. Intallah však uvedl, že by to měla být většina malijských bojovníků. Zároveň by se ke skupině měli připojit i Tuarégové z další povstalecké skupiny MNLA. Celkový počet islamistických bojovníků se podle odhadů pohybuje kolem 3 tisíc.
   
  Kam dál?
  Norsko zvažuje vyslání vojáků na pomoc Mali v rámci mise EU (22.1. 2013)
  Vojenský zásah v Mali jen zhorší situaci v regionu, varuje egyptský prezident (22.1. 2013)
   
  Zdroj: France 24 (Francie)
   
  ---

  Rusko požádalo NATO o prošetření leteckého incidentu v Afghánistánu

  Rusko požádalo NATO o důkladné prošetření leteckého incidentu, ke kterému došlo nedávno v afghánském vzdušném prostoru. Podle dostupných informací neidentifikovaná stíhačka proletěla v nebezpečné blízkosti kolem civilního letounu ruského dopravce, který převážel pasažéry z Bali do Jekatěrinburgu. Piloti však byli schopni zabránit kolizi.

  Ruské ministerstvo zahraničí nyní připravuje oficiální žádost o prošetření celé situace. Představitelé NATO uvedli, že si nejsou žádného incidentu vědomi.
   
  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)
   
  --- 

  Při útoku na konvoj NATO v Afghánistánu bylo zabito pět civilistů

  Při útoku na konvoj NATO, při němž se odpálil sebevražedný útočník v projíždějícím vozidle, zahynulo pět afgánských civilistů, patnáct dalších bylo zraněno. Podle mluvčího mezinárodní mise ISAF nebyl v útoku, jenž se odehrál na severovýchod od města Kábul v provincii Kapis, zabit či zraněn žádný voják NATO. Mluvčí Talibanu Zabidullah Mujahid informoval AFP, že při útoku bylo zabito či zraněno 12 amerických vojáků.
   
  Za posledních 10 dní to byl již třetí útok ze strany Talibanu. V těch předchozích nejprve sebevražední atentátníci zaútočili na velitelství afghánské tajné služby, o několik dní později pak zaútočili na velitelství dopravní policie. Dohromady při těchto útocích zahynuli 4 lidé, zraněny byly desítky dalších.
   
  Kam dál?
  NATO pomohlo v Afghánistánu zmařit útok Talibanu (22.1. 2013)
   
  Zdroj: DAWN (Pákistán)

  ---

  Srbové zablokovali konvoj mise EULEX

  Kosovští Srbové zablokovali cestu vedoucí k administrativnímu přechodu Brnjak vozidlům evropské mise EULEX a kosovské pohraniční policii. Protestující Srbové prohlásili, že umožní průjezd všem vozidlům s výjimkou kosovských celníků a policistů. Předchozí den zablokovali Srbové zas jinou cestu vedoucí ke křižovatce Jarinje.
   
  Kosovští Srbové se staví proti přítomnosti kosovských celníků na výše zmíněných křižovatkách, protože nechtějí platit daně a celní poplatky kosovským institucím. Místo toho chtějí být součástí srbského daňového systému.
   
  Kam dál?
  Kosovo chce vybudovat armádu a přidat se k NATO (28.12. 2012)
   
  Zdroj: B92 (Srbsko)

   

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media