Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA redefinují, co je úspěch v Afghánistánu

Vydáno 18.05.2012

Afghánští muži se modlí v distriktním centru v provincii Hílmand, jehož cílem je zlepšit spolupráci s místními náboženskými vůdci. (ilustrační foto) | foto: NATO - ISAF

USA redefinují, co je úspěch v Afghánistánu

Před blížícím se summitem NATO američtí představitelé připouštějí, že došlo k přenastavení měřítek, podle kterých jsou posuzovány úspěchy mezinárodního společenství v Afghánistánu. "Podívejte, jde o Afghánistán. Bude z něj jednou Švýcarsko? Ne. Ale je vývoj v něm dost dobrý na afghánská měřítka? Musíme zajistit úspěšné směřování Afghánistánu podle afghánských měřítek," prohlásil jeden z amerických představitelů.

Zdá se, že Bílý dům, americké ministerstvo zahraničí, Pentagon a washingtonské think-tanky již opustily myšlenky, že mezinárodní společenství v Afghánistánu vybuduje soudržnou afghánskou centrální vládu se silným vlivem nad celou zemí a že neklidné jihoafghánské provincie, jako jsou Hílmand a Kandahár, po stažení koaličních jednotek zůstanou pod kontrolou centrální afghánské vlády. Nyní Washingtonem zní zaklínadlo, že stačí, pokud situace v Afghánistánu bude "Afghan good enough", tedy "dost dobrá pro Afghánce".

Kam dál?
Předání Afghánistánu bude pro Karzáího vládu těžkou zkouškou

Zdroj: The New York Times (USA)

---

"Příliš rychlé stažení NATO z Afghánistánu může způsobit jeho kolaps"

Alianční spěch na rychlé vyřešení situace v Afghánistánu by mohl způsobit kolaps tohoto státu a strategický neúspěch Severoatlantické aliance, varovala bývalá zástupkyně zvláštního představitele EU pro Afghánistán Barbara Stapleton.

"Intervence NATO v Afghánistánu změnila kurz z "příliš málo, příliš pozdě" na "příliš moc, příliš pozdě"," uvedla Stapleton, čímž měla na mysli, že Aliance razantně navýšila počet svých vojáků bojujících v Afghánistánu příliš pozdě. Stapleton před summitem NATO v Chicagu kritizovala neflexibilnost stanoveného termínu pro stažení mezinárodních jednotek z Afghánistánu, kterým je konec roku 2014.

Severoatlantická aliance slova Stapletonové odmítla s tím, že vždy zdůrazňovala svůj dlouhotrvající závazek podpory Afghánistánu i po roce 2014.

Kam dál?
Po roce 2014 zůstane v Afghánistánu 25 000 koaličních vojáků

Zdroj: The News (Pákistán)

---

Francie se chce vyhnout rozporům ohledně stažení z ISAF

Nový francouzský prezident Francois Hollande se před summitem NATO v Chicagu chce vyhnout mezinárodní rozepři ohledně ohlášeného francouzského stažení z Afghánistánu do konce letošního roku.

Při svém prvním vystoupení na mezinárodní scéně Hollande zřejmě zvolí smířlivý tón a nebude zdůrazňovat svůj předvolební slib rychlého stažení z Afghánistánu, který vzbudil obavy v USA a Velké Británii. Hollande je údajně otevřený jednat v této otázce o kompromisech.

Francie, která má v Afghánistánu pátý největší počet vojáků z koaličních států, vyzvala Alianci, aby se z této země stáhla již v roce 2013, tedy o rok dřív, než členské země NATO stanovily na svém summitu v Lisabonu v listopadu 2010.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

"Asad je ztracen", uvedl izraelský ministr obrany

"Jsem trochu frustrován pomalostí kolapsu syrského režimu. Asad je každopádně ztracen. Myslím, že proti němu musíme hlasitěji vystoupit - z morálních i praktických důvodů," uvedl izraelský ministr obrany Ehud Barak.

Odchod Asada by podle Baraka byl velkým políčkem pro Írán, Hizballáh i islamistický džihád. Barak dále zdůraznil význam, jaký v otázce hledání cesty ze současné krize hraje Rusko. Podle Baraka by stačil odchod Asada a jeho nejbližších, odchod celého režimu a armády podle něj není nutný.

Kam dál?
Turecko: Můžeme požádat NATO o intervenci v Sýrii

Zdroj: France 24 (Francie)

---

"Zavření zásobovacích tras do Afghánistánu Američany neomezilo"

Bývalý pákistánský velvyslanec v USA Husain Hakkání prohlásil, že uzavření zásobovacích tras NATO vedoucích přes Pákistán do Afghánistánu nijak neomezilo Spojené státy americké, ale že Američané musí chápat znepokojení pákistánského lidu z amerického náletu na Pákistán, při kterém loni v listopadu zahynulo 24 pákistánských vojáků.

Hakkání také prohlásil, že Pákistánci se zajímají o budoucnost Afghánistánu a nechtějí, aby v něm byla přítomna Indie. "Američané by také nechtěli, aby během studené války měli Sověti základny v Mexiku," přirovnal Hakkání.

Zdroj: The News (Pákistán)

epl; natoaktual.cz