USA připravují vojenské scénáře pro případ selhání sankcí proti Severní Koreji
Spojené státy jsou připraveny využít „celou škálu“ svých vojenských schopností pro svou obranu před Pchjongjangem, uvedl náčelník generálního štábu USA generál Joseph Dunford. Pohotovostní plány byly vypracovány pro případ, kdyby diplomatické a ekonomické sankce neodradily Pchjongjang od vývoje jaderných zbraní, varoval Dunford.
Situaci generál probíral na 50minutové schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem jsou napjaté. USA jsou znepokojeny možností, že by Severní Korea byla schopna zasáhnout jejich území jadernou zbraní.
Kam dál?
Severní Korea neustoupí, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO (11.8. 2017)
Zdroj: Independent (Velká Británie)
---
Jednotky NATO čelí při cvičeních problémům na celnicích
Kromě vlastní práce, obrany Evropy, se jednotky Spojených států a Severoatlantické aliance musí vypořádávat také s mnoha byrokratickými formalitami. Byrokratická omezení by samozřejmě v případě války byla zrušena, ovšem lepší koordinace spojenců v NATO vyžaduje zevrubnou úpravu současných dohod. Komplikace byly jasně patrné v průběhu aliančního cvičení Saber Guardian, kterého se zúčastnilo více než 25 000 vojáků. Po desetiletí zaměřeném na boj s teroristy byla tématem těchto manévrů obrana pro případ konvenčního útoku.
Přesun jednotek na východní křídlo NATO komplikovala například přísná hmotnostní omezení na silnicích a mostech, nedostatečně dimenzovaná letiště a železnice. Při přeletech mezi nácviky ostré střelby u Černého moře pak musel velitel sil USA generál Ben Hodges přistávat kvůli celní kontrole na půdě každého státu, jehož hranice překročil. Průměrně potřebují alianční státy 15 dní na diplomatický proces předcházející průjezdu jednotek NATO skrze jejich území.
Kam dál?
Vytvořme „vojenský Schengen“, navrhuje Nizozemsko (4.8. 2017)
Zdroj: Bloomberg (USA)
---
V Iráku byli zabiti dva američtí vojáci
Během bojových operací v Iráku byli zabiti dva američtí vojáci, uvedla armáda Spojených států. „Původní zprávy tvrdí, že událost nebyla zapříčiněna kontaktem s nepřítelem,“ dodala armáda. Dalších pět vojáků bylo zraněno, udává prohlášení. „Nejhlubší soustrast rodinám, přátelům a spolupracovníkům hrdinů,“ vyjádřil velitel sil USA bojujících s organizací Islámský stát (IS) v Iráku generál Stephen Townsend. S postupem bojů v posledních třech letech operuje stále více amerických jednotek v blízkosti frontových linií.
Kam dál?
V Afghánistánu byl přepaden konvoj NATO, dva Američané mrtví (3.8. 2017)
Zdroj: NBC News (USA)
---
U Moskvy se konaly Mezinárodní vojenské hry
V bahnitém poli na západním předměstí Moskvy vojáci přihlížejícím divákům předvedli tankovou bitvu, dělostřeleckou palbu a schopnosti stíhacích letounů. Pravidelných Mezinárodních vojenských her se zúčastnilo 28 zemí, většinou těch, které nejsou členy Severoatlantické aliance. Desítky soutěžících se v průběhu dvou týdnů snažily dokázat, že právě jejich stát disponuje největší vojenskou silou. Již tradičně, od začátku her v roce 2015, se na prvním místě umístil tým Ruska, druhé a třetí místo obsadil Kazachstán s Čínou, v první desítce se umístil také Írán a Venezuela.
Zdroj: CNN (USA)
---
Vysoce postavení velitelé IS byli zabiti v Afghánistánu
Několik vysoce postavených členů středoasijské buňky organizace Islámský stát (IS) bylo zabito při leteckém útoku sil Spojených států v Afghánistánu, oznámili představitelé americké armády. Mezi mrtvými byl armádou identifikován Abdul Rahman, emír provincie Kunar. „Smrt Abdula Rahmana představuje další ránu pro vedení organizace IS,“ prohlásil velitel sil USA v Afghánistánu generál John Nicholson. Navzdory několika polním úspěchům afghánských a amerických speciálních sil pokračuje IS ve smrtících útocích na území Afghánistánu.
Kam dál?
USA vyšlou do Afghánistánu další mariňáky (9.8. 2017)
Zdroj: Reuters (USA)