Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump slíbil miliardy na protiraketovou obranu

11. srpna 2017  15:01
Protiraketová obrana. Ilustrační snímek | foto: NMDA

Trump slíbil miliardy na protiraketovou obranu

Zvýšit výdaje na obranu o „miliardy dolarů“ přislíbil prezident Spojených států Donald Trump a nastínil, že plán na zvýšení výdajů na protiraketovou obranu by mohl být hotov již v příštím týdnu. Zvýšení rozpočtu souvisí se situací v Severní Koreji a dalšími důvody spojenými s protiraketovou obranou, naznačil Trump.

Není dosud jasné, co to bude znamenat, jakékoliv navýšení obranného rozpočtu by ovšem mohlo představovat výzvu pro Kongres, který se již nyní potýká s rozpočtovými stropy vynucenými zákonem o rozpočtové kontrole.

Kam dál?
Severní Korea zvažuje plány k útoku na ostrov Guam (9.8. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Srbsko nebude hostit cvičení NATO, zdůrazňuje ministr Vulin

Cvičení REGEX-2018 nejsou manévry Severoatlantické aliance, uvedl srbský ministr obrany Aleksandar Vulin a připomněl, že jde o regionální počin zahájený v roce 2013. „Jedná se o cvičení velícího personálu, které bude podpořeno jistými počítačovými simulacemi, podobné jaké se na našem území konaly již dříve,“ upřesnil ministr.

Předchozí ročníky události proběhly v Turecku, Bosně a Hercegovině, Řecku a v Jordánsku, dodal Vulin. Ministr reagoval na zprávu rádia Svobodná Evropa o „prvním společném cvičení NATO na srbském území.“

Kam dál?
Alianční cvičení poprvé proběhne v Srbsku (10.8. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Blíží se největší ruské cvičení, NATO je ve střehu

Ruské vojenské cvičení Zapad 2017 proběhne v jednom týdnu uprostřed září. Největší cvičné manévry v Evropě od konce studené války by ovšem mohly být pouze zástěrkou, obávají se někteří. Například v roce 2009 cvičení simulovalo scénář jaderného útoku na Varšavu. Tento ročník je prvním od ruské agrese proti Ukrajině a probíhá v době nejnapjatějších vztahů se západním světem za posledních 30 let. „Zatímco Rusové tvrdí, že se jedná jen o cvičení, náhle někam přesunuli všechny ty lidi a techniku,“ uvedl velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges.

„Lidé se obávají, že by mohlo jít o trojského koně,“ dodal generál s obavami z možného plánu Moskvy přivést vojáky a techniku do Běloruska a nechat je tam. Pohyb raket s dlouhým doletem, pozorovacích dronů a speciálních jednotek do ohrožujících pozic pod záminkou cvičení dělá Severoatlantické alianci nejvíce starostí. Soustavným porušováním Vídeňského dokumentu, který má zabránit nedorozuměním při pořádání vojenských cvičení, na sebe Rusko samo poutá podezření. NATO může pouze zůstat ostražité a doufat, že prezident Vladimir Putin po cvičení stáhne své vojáky zpět.

Kam dál?
Lotyšsko bude dohlížet na rusko-běloruské cvičení Západ 2017 (8.8. 2017)

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

---

Severní Korea neustoupí, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO

„Nemyslím si, že Severní Korea ustupuje,“ říká bývalý velvyslanec Spojených států při Severoatlantické alianci Nicholas Burns. „Není důvod, abychom v tuto chvíli vyhrožovali válkou Severní Koreji. Skutečně je čas na diplomacii,“ míní Burns a oceňuje jednohlasné schválení dalších sankcí proti severokorejskému režimu.

„Diplomacie mezi Pekingem a Washingtonem je nyní stejně klíčová jako ostatní části krize,“ zdůrazňuje bývalý velvyslanec.

Zapojení Číny do eskalace Burnse znepokojuje, diplomat navrhuje vybudování širší koalice v Asii pro izolaci režimu.

Kam dál?
Spojené státy: Čas vyjednávání se Severní Koreou vypršel (31.7. 2017)

Zdroj: The Daily Caller (USA)

---

Na jakou stranu se přidat v případě války se Severní Koreou?

Napětí roste a severokorejský režim si našel podporu i přesto, že někteří spojenci Spojených států zopakovali podporu Washingtonu v případě otevřeného konfliktu. „Pokud USA a Jižní Korea provedou útoky, pokusí se svrhnout režim v Severní Koreji a změnit politický model na poloostrově, Čína jim v tom zabrání,“ píše úvodník vládou řízeného čínského deníku Global Times.

„Čína by dále měla dát najevo, že pokud Severní Korea jako první vypustí rakety ohrožující území USA a tyto odpoví, Čína zachová neutralitu,“ dodává deník a nedoporučuje Pekingu bezpodmínečnou podporu Pchjongjangu.

Kam dál?
Čínský prezident upevnil moc pomocí vojenské přehlídky (31.7. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.