Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: Pentagon se postaví diskriminaci v armádě

16. července 2020  18:15
Příslušníci americké armády na cvičení v Evropě (ilustrační foto)
Příslušníci americké armády na cvičení v Evropě (ilustrační foto) | foto: US Army

USA: Pentagon se postaví diskriminaci v armádě

Americký ministr obrany Mark Esper oznámil, že Pentagon přijme řadu opatření, které budou řešit diskriminaci, předsudky a zaujatost mezi členy americké armády. Mezi prvními kroky podniknutými Pentagonem je například odstranění fotek z povyšovacích a výběrových řízení, zavádění osvětových kurzů o zaujatosti a diskriminaci v armádě, nebo přehodnocení pravidel účesů, které by mohly evokovat rasovou zaujatost.

Cílem těchto opatření je podle Espera podněcovat morální hodnoty, soudržnost a připravenost ozbrojených sil. „Tato opatření lépe zajistí rozmanitost pracovní síly na všech úrovních, inkluzivní prostředí a stejné příležitosti pro všechny sloužící v armádě, bez rozdílu,“ doplnil v prohlášení k novým opatřením Pentagonu Mark Esper.

Zdroj: National Public Radio (USA)

---

Americká armáda používá videohry k náboru náctiletých

Náboráři americké armády v době současné koronavirové krize častěji hledají nové rekruty na internetových videoherních platformách, jako je například Twitch. Náborář armády, námořnictva či letectva na platformě Twitch online vysílá přenos ze svého hraní počítačové hry, při kterém vypráví o životě v armádě a odpovídá na dotazy diváků. Zájemcům následně rozesílá vstupní formuláře do armády.

Náboráři se obecně soustředí na náctileté v nestabilních nebo nevýhodných situacích, které v drtivé většině případů přesvědčí k nástupu do armády díky finanční stabilitě a jistotám. Takovéto praktiky na Twitchi, kde náboráři oslovují i třináctileté děti, si vysloužily vlnu kritiky od ostatních streamerů, kteří říkají, že takovéto predátorské chování na tuto platformu vůbec nepatří.

Zdroj:The Nation (USA)

---

Covid-19: Japonsko je znepokojeno nárůstem nakažených na amerických základnách

Počet nakažených amerických vojáků nemocí covid-19 na japonském ostrově Okinawa se vyšplhal za týden na nejméně 136. Do té doby celý ostrov hlásil pouze 148 potvrzených případů koronaviru. Japonský ministr obrany Taro Kono ve světle rostoucího napětí mezi americkou armádou a japonskými představiteli poukázal na řadu problémů americké reakce na pandemii. Schválně však jednotlivé problémy nespecifikoval.

Místní média na Okinawě považují za příčinu prudkého nárůstu nakažených amerických vojáků oslavy ke Dni nezávislosti 4. července, kterých se účastnily stovky až tisíce lidí na základnách i mimo ně. Podle lékařských expertů nemusely být oslavy jedinou příčinou. „Obyvatelé Okinawy jsou extrémně úzkostliví [ohledně šíření nákazy na amerických základnách],“ řekl guvernér Okinawy Denny Tamaki.

Kam dál?
USA: Počty vojáků nakažených koronavirem narůstají, zasaženy jsou i základny na Okinawě (13.7. 2020) 

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

USA: Turecká akvizice systému S-400 komplikuje vztahy uvnitř NATO

Nedávný turecký nákup ruského protiraketového systému S-400 způsobuje velké komplikace uvnitř Severoatlantické aliance, řekl tajemník americké armády Ryan McCarthy. Diskuze s Ankarou podle McCarthyho pokračuje i více než rok poté, co Turecko ruský zbraňový systém získalo.

„Pořízení S-400 přináší velké komplikace pro vzájemné vztahy,“ zmínil McCarthy. Zároveň zdůraznil důležitost diplomatického řešení problému, ale také dodal, že americká administrativa bude zvažovat i další možnosti řešení sporné situace.

Kam dál?
Spory mezi Tureckem a NATO kvůli S-400 přetrvávají (27.1. 2020)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty) 

---

Lídr Severní Makedonie se uchází po vstupu do NATO o druhé volební období

Občané Severní Makedonie rozhodnou v parlamentních volbách o tom, zda současný proevropský premiér Zoran Zaev dostane šanci pro svou zemi vyjednat po vstupu do Severoatlantické aliance i vstup do Evropské unie. Zaev vyvolal předčasné volby rezignací poté, co se mu nepodařilo domluvit datum zahájení přístupových jednání Severní Makedonie do EU.

Není jisté, zda se Zaevově straně podaří volby vyhrát a sestavit vládnoucí koalici. Jeho odpůrci jej kritizují za přemrštěné soustředění se na západní integraci a zanedbávání socioekonomických problémů Severní Makedonie.

Zaevova vláda změnila název země na Severní Makedonii, čímž vyřešila dlouholetý spor s Řeckem bránící vstupu do evropských struktur. V březnu 2020 se Severní Makedonie stala třicátým členem NATO a v červenci EU zveřejnila vyjednávací rámec pro vstup Severní Makedonie do EU.

Kam dál?
Vstup do NATO posílil politické postavení Severní Makedonie (13.5. 2020) 

Zdroj: Bloomber News (USA)

jan; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.