Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA oznámí vítěze kontraktu na vývoj nového bombardéru

Vydáno 27.10.2015

Americký bombardér B-2 Spirit. Ilustrační foto. | foto: USAF

USA oznámí vítěze kontraktu na vývoj nového bombardéru

Analýza

Přečtěte si také analýzu Lukáše Visingra Strategické bombardéry: stále vysoká účinnost a dlouhá perspektiva, část druhá (11.2. 2013)

Letectvo Spojených států amerických by mělo oznámit vítěze, který získá kontrakt v hodnotě 80 miliard dolarů na vývoj nového bombardéru (100 letounů). O zakázku usiluje korporace Northrop Grumman a konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

„Jedná se o největší zakázku v leteckém průmyslu za poslední desetiletí. Máte dva a půl hráče a jeden kontrakt. Matematicky je to naprosto fascinující,“ prohlásil analytik Richard Aboulafia. Bombardér by po boku letounu B-2 nahradil starší bombardéry B-1 a B-52.

Nový strategický bombardér dlouhého doletu se stane důležitou zbraní americké armády. Měl by být zaveden do služby kolem roku 2025. První verze letounu bude pilotovaná a ponese konvenční zbraně. Následující model bude navržen tak, aby mohl nést jaderné hlavice. Je možné, že bude následovat i bezpilotní verze.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Lotyšsko obnoví svůj raketový arzenál

Lotyšsko si objednalo nové rakety RBS-70 země-vzduch od švédské firmy Saab. Lotyšsko používá tyto laserem naváděné rakety krátkého doletu od roku 2005. Saab nyní dodá novější model raket, které mají o trochu delší dolet a větší rychlost. Riga za ně zaplatí zhruba 3,67 milionů euro a obdrží je v roce 2016.

Lotyško v současnosti také zvažuje nákup přenosných systémů vzdušné obrany MANPADS od USA nebo Polska.

Kam dál?
Lotyšsko žádá o další vojáky NATO v Pobaltí (27.5. 2015)

Zdroj: IHS Jane‘s 360 (USA)

---

Rusko operuje blízko podmořských datových kabelů

Ruské ponorky a špionážní lodě se pohybují velmi blízko podmořských kabelů pro šíření většiny globální internetové komunikace, a vyvolávají tak obavy mezi americkými vojenskými a zpravodajskými představiteli. Ti mají strach, že by Rusko mohlo plánovat poškození kabelů při případném konfliktu.

Zatím nejsou žádné důkazy, že by Rusko nějaký kabel poškodilo. V současnosti, kdy Rusko rozšiřuje své vojenské operace do míst jako Krym, východní Ukrajina a Sýrie, jsou však obavy oprávněné. „Každý den se obávám, co by Rusko mohlo udělat,“ prohlásil admirál Frederick J. Roegge, velitel americké ponorkové flotily v Tichomoří.

Kam dál?
Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení těžkých zbraní z východu Ukrajiny (22.9. 2015)
Spojené státy a NATO nedůvěřují ruským akcím v Sýrii (9.9. 2015)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Turecko zvýšilo počet zátahů na podezřelé členy z IS

Turecká policie zadržela 71 lidí při úterním zátahu na podezřelé bojovníky z organizace Islámský stát (IS) v Istanbulu a okolních městech. „Zabránili jsme tak většímu útoku, než který se odehrál v Ankaře. Zmocnili jsme se mnoha zařízení a materiálů používaných k výrobě bomb. Několik vysoce postavených členů z turecké jednotky IS bylo v operaci zabito,“ informoval představitel bezpečnostních složek. „Jeden sebevražedný atentátník s výbušninami okolo svého těla byl také včas zneškodněn,“ dodal.

Turecké autority rozšířily operace na podezřelé buňky IS po dvojnásobném sebevražedném bombovém útoku v Ankaře, který zabil více než sto lidí. Tento útok je považován za jeden z nejhorších v turecké moderní historii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan z něj viní nejen IS, ale i syrské zpravodajské služby a kurdské bojovníky.

Kam dál?
Turecký premiér viní z bombových útoků v Ankaře Islámský stát (13.10. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Syrští rebelové touží po moderních zbraních

Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se některá skupina podporující syrské rebely slituje a poskytne jim vyspělé moderní zbraně.

Spojené státy již delší dobu odmítají dodat rebelům vyspělé zbraně. Tvrdí, že kdyby se dostaly do špatných rukou, mohly by celou situaci výrazně zkomplikovat a vyhrotit. Vysocí představitelé se však obávají, že někteří američtí spojenci se mohou v určitém okamžiku rozhodnout to riziko podstoupit a zbraně jim dodat.

Syrští rebelové dychtí po pokrokových zbraních již léta. Nejprve z důvodu, aby se mohli postavit válečným letounům syrského režimu, a nyní, aby čelili ruskému bombardování. V roce 2013 se objevily nepotvrzené zprávy, že Katar do Sýrie dodal protiletecké rakety MANPADS. Dauhá to však popřelo.

Kam dál?
Čína se bude dál snažit vyřešit konflikt v Sýrii politicky (16.10. 2015)
Steinmeier: Situace v Sýrii nemá vojenské řešení (2.10. 2015)

Zdroj: VOA News (USA)

kko; natoaktual.cz