natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA oznámí vítěze kontraktu na vývoj nového bombardéru

  27. října 2015  17:32

  Americký bombardér B-2 Spirit. Ilustrační foto. | foto: USAF

  USA oznámí vítěze kontraktu na vývoj nového bombardéru

  Analýza

  Přečtěte si také analýzu Lukáše Visingra Strategické bombardéry: stále vysoká účinnost a dlouhá perspektiva, část druhá (11.2. 2013)

  Letectvo Spojených států amerických by mělo oznámit vítěze, který získá kontrakt v hodnotě 80 miliard dolarů na vývoj nového bombardéru (100 letounů). O zakázku usiluje korporace Northrop Grumman a konsorcium společností Boeing a Lockheed Martin.

  „Jedná se o největší zakázku v leteckém průmyslu za poslední desetiletí. Máte dva a půl hráče a jeden kontrakt. Matematicky je to naprosto fascinující,“ prohlásil analytik Richard Aboulafia. Bombardér by po boku letounu B-2 nahradil starší bombardéry B-1 a B-52.

  Nový strategický bombardér dlouhého doletu se stane důležitou zbraní americké armády. Měl by být zaveden do služby kolem roku 2025. První verze letounu bude pilotovaná a ponese konvenční zbraně. Následující model bude navržen tak, aby mohl nést jaderné hlavice. Je možné, že bude následovat i bezpilotní verze.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Lotyšsko obnoví svůj raketový arzenál

  Lotyšsko si objednalo nové rakety RBS-70 země-vzduch od švédské firmy Saab. Lotyšsko používá tyto laserem naváděné rakety krátkého doletu od roku 2005. Saab nyní dodá novější model raket, které mají o trochu delší dolet a větší rychlost. Riga za ně zaplatí zhruba 3,67 milionů euro a obdrží je v roce 2016.

  Lotyško v současnosti také zvažuje nákup přenosných systémů vzdušné obrany MANPADS od USA nebo Polska.

  Kam dál?
  Lotyšsko žádá o další vojáky NATO v Pobaltí (27.5. 2015)

  Zdroj: IHS Jane‘s 360 (USA)

  ---

  Rusko operuje blízko podmořských datových kabelů

  Ruské ponorky a špionážní lodě se pohybují velmi blízko podmořských kabelů pro šíření většiny globální internetové komunikace, a vyvolávají tak obavy mezi americkými vojenskými a zpravodajskými představiteli. Ti mají strach, že by Rusko mohlo plánovat poškození kabelů při případném konfliktu.

  Zatím nejsou žádné důkazy, že by Rusko nějaký kabel poškodilo. V současnosti, kdy Rusko rozšiřuje své vojenské operace do míst jako Krym, východní Ukrajina a Sýrie, jsou však obavy oprávněné. „Každý den se obávám, co by Rusko mohlo udělat,“ prohlásil admirál Frederick J. Roegge, velitel americké ponorkové flotily v Tichomoří.

  Kam dál?
  Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení těžkých zbraní z východu Ukrajiny (22.9. 2015)
  Spojené státy a NATO nedůvěřují ruským akcím v Sýrii (9.9. 2015)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Turecko zvýšilo počet zátahů na podezřelé členy z IS

  Turecká policie zadržela 71 lidí při úterním zátahu na podezřelé bojovníky z organizace Islámský stát (IS) v Istanbulu a okolních městech. „Zabránili jsme tak většímu útoku, než který se odehrál v Ankaře. Zmocnili jsme se mnoha zařízení a materiálů používaných k výrobě bomb. Několik vysoce postavených členů z turecké jednotky IS bylo v operaci zabito,“ informoval představitel bezpečnostních složek. „Jeden sebevražedný atentátník s výbušninami okolo svého těla byl také včas zneškodněn,“ dodal.

  Turecké autority rozšířily operace na podezřelé buňky IS po dvojnásobném sebevražedném bombovém útoku v Ankaře, který zabil více než sto lidí. Tento útok je považován za jeden z nejhorších v turecké moderní historii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan z něj viní nejen IS, ale i syrské zpravodajské služby a kurdské bojovníky.

  Kam dál?
  Turecký premiér viní z bombových útoků v Ankaře Islámský stát (13.10. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Syrští rebelové touží po moderních zbraních

  Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se některá skupina podporující syrské rebely slituje a poskytne jim vyspělé moderní zbraně.

  Spojené státy již delší dobu odmítají dodat rebelům vyspělé zbraně. Tvrdí, že kdyby se dostaly do špatných rukou, mohly by celou situaci výrazně zkomplikovat a vyhrotit. Vysocí představitelé se však obávají, že někteří američtí spojenci se mohou v určitém okamžiku rozhodnout to riziko podstoupit a zbraně jim dodat.

  Syrští rebelové dychtí po pokrokových zbraních již léta. Nejprve z důvodu, aby se mohli postavit válečným letounům syrského režimu, a nyní, aby čelili ruskému bombardování. V roce 2013 se objevily nepotvrzené zprávy, že Katar do Sýrie dodal protiletecké rakety MANPADS. Dauhá to však popřelo.

  Kam dál?
  Čína se bude dál snažit vyřešit konflikt v Sýrii politicky (16.10. 2015)
  Steinmeier: Situace v Sýrii nemá vojenské řešení (2.10. 2015)

  Zdroj: VOA News (USA)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media