natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA nechají v Afghánistánu téměř deset tisíc vojáků

  28. května 2014  15:32

  Setkání prezidenta Baracka Obamy s vojáky. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

  USA nechají v Afghánistánu téměř deset tisíc vojáků

  Po ukončení bojové fáze mise v Afghánistánu na konci letošního roku zůstane v zemi necelých deset tisíc amerických vojáků, oznámil prezident Barack Obama. Stávající kontingent dvaatřiceti tisíc vojáků se od ledna 2015 zmenší na 9 800. Tyto jednotky budou rozmístěné po celém Afghánistánu, nebudou se však účastnit žádných bojových operací. Zaměří se na výcvik afghánských ozbrojených sil a boj proti terorismu.

  Během roku 2015 se počet amerických vojáků dále zredukuje na polovinu. Jednotky poté budou působit v oblasti hlavního města Kábulu a okolí vojenské základny Bagrám. Koncem roku 2016 by většina z těchto zbývajících vojáků byla stažena úplně.

  „Už teď jsme v Afghánistánu mnohem déle, než mnozí Američané předpokládali. Nyní dokončíme to, co jsme začali,“ prohlásil prezident Obama s tím, že Afghánistán sice není perfektním místem, ale není odpovědností Američanů ho takovým učinit.

  Kam dál?
  USA brzy oznámí, kolik vojáků v Afghánistánu zůstane
  (26.5. 2014)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  V Estonsku proběhlo další rozsáhlé cvičení kyberbezpečnosti

  Více než tři sta počítačových expertů ze sedmnácti zemí se zúčastnilo zatím největšího kyberobranného cvičení v historii Severoatlantické aliance, které proběhlo koncem března v estonském Tallinnu. V rámci cvičení s názvem Locked Shields se experti snažili odrazit masivní kyberútok proti fiktivní zemi.

  I přes rostoucí napětí vztahů NATO - Rusko cvičení nemělo simulovat žádnou kyberútočnou akci ze strany Moskvy. Země Severoatlantické aliance v poslední době do kyberobrany výrazně investují. Pentagon pro svoji kyberjednotku vyčlenil v roce 2014 téměř půl miliardy dolarů, samostatný rozpočet má pak i Národní bezpečnostní agentura NSA. Simulovaný útok v rámci cvičení Locked Shields se podařilo nejlépe odrazit polským počítačovým specialistům.

  Kam dál?
  Vídeň se připojí k Centru výjimečnosti NATO pro kyberobranu (14.5. 2014)

  Zdroj:
  Times of India (Indie)

  ---

  Dánové se stahují z Afghánistánu

  Dánsko po třinácti letech končí své působení v Afghánistánu. Vojáci působili v provincii Hílmand. „V roce 2001 se koalice zavázala eliminovat zásadní hrozbu pro mezinárodní bezpečnost pocházející z Afghánistánu. Pomohli jsme afghánským ozbrojeným silám s výcvikem a vybavením, aby mohly chránit své spoluobčany,“ uvedl velitel dánského kontingentu plukovník Michael Thogersen během závěrečného ceremoniálu na základně Camp Bastion.

  Dánsko vyslalo do Afghánistánu celkem přes 18 tisíc vojáků. Během třinácti let působení v této zemi jich 33 zahynulo. „Bojovali jsme v Afghánistánu, abychom bránili naše národy, nyní můžeme vidět, jak Afghánci dělají to samé,“ dodal Thogersen.

  Kam dál
  Dánsko stáhne polovinu svých vojáků z Afghánistánu o rok dříve (20.3. 2013)

  Zdroj:
  ISAF

  ---

  Litva koupí polský protiletadlový systém Grom

  Polsko odsouhlasilo prodej protiletadlového raketového systému Grom Litvě, uvedla litevská prezidentka Dalia Grybauskaite.

  „Obdrželi jsme zprávy, že Polsko souhlasí s prodejem systému Grom,“ neskrývala nadšení prezidentka. V nejbližší době se setká s litevským premiérem Algirdasem Butkeviciusem, aby spolu projednali rozpočtové záležitosti celého nákupu.

  „Zítra promluvím s premiérem o změnách v rozpočtu. Vím, že už s ním mluvil ministr obrany Juozas Olekas. Doufám, že vláda předloží návrh rozpočtu nákupu na nejbližším zasedání,“ oznámila prezidentka Grybauskaite.

  Kam dál?
  Stíhačky NATO střeží spojence na východě, země posílají další vojáky
  (5.5. 2014)

  Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  EU odkládá nové sankce proti Rusku, Putin ochotný spolupracovat

  Evropští lídři prozatím odložili zavedení nových sankcí vůči Rusku poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ochotu spolupracovat s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Na novém postupu se zástupci Evropské unie shodli během summitu v Bruselu, kde jednali zejména o podpoře ukrajinské ekonomiky.

  „Možnost deeskalace je konečně na dohled,“ konstatoval francouzský prezident Francois Holland. „Nezavedeme teď nové sankce vůči Rusku, ale jednohlasně bychom měli říct, že Evropa je připravena je zavést, pokud se Rusové nevzdají své politiky podpory separatistů,“ zdůraznil polský premiér Donald Tusk.

  Kam dál?
  Austrálie zavádí další sankce proti Rusku
  (21.5. 2014)

  Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media