Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA nabízí Iráku helikoptéry a poradce k boji o Ramádí

Vydáno 10.12.2015

Americké vrtulníky Black Hawk na cvičení hrotových sil NATO. Ilustrační foto. | foto: SHAPE

USA nabízí Iráku helikoptéry a poradce k boji o Ramádí

Spojené státy americké jsou ochotné Iráku nabídnout větší pomoc v boji o opětovné získání kontroly nad městem Ramádí, uvedl ministr obrany USA Ashton Carter. USA by přispěly vysláním vojenských poradců a poskytnutím vrtulníků. K jejich nasazení je ale nutný požadavek iráckého premiéra Hajdara Abádího, a ten jej zatím neučinil.

Organizace Islámský stát získala kontrolu nad městem v květnu letošního roku, když drtivě porazila iráckou armádu. V současnosti se iráckým silám daří dělat pokroky, už získaly kontrolu nad vojenským operačním centrem a předměstskými čtvrtěmi.

Kam dál?
USA jsou v boji proti IS vojensky limitované (19.11. 2015)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

IS získal většinu svých zbraní od irácké armády

Organizace Islámský stát získala většinu svých zbraní od irácké armády, uvádí zpráva Amnesty International (AI). Druhým zdrojem zbraní v rukou teroristů je syrská armáda. Jejich sklady jsou totiž špatně zabezpečené a hlídané a pro teroristy je poměrně lehké je získat. „IS nyní disponuje velkými zásobami samopalů typu AK, ale i čínských zbraní CQ nebo německých Heckler & Koch typu G3,“ uvádí AI. Kromě těchto zbraní mají teroristé podle expertů také sofistikovanější vybavení jako protitankové střely či střely země-vzduch.

Některé zbraně však teroristé kupují na stejném černém trhu jako syrské opoziční síly, informoval Hassan Hassan z britského think-tanku Chatham House.

Kam dál?
IS pomalu získává rakety, varuje americký diplomat (25.9. 2015)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

IS využívá Libyi jako svůj opěrný bod v Africe

Libye se stala jedním z nejdůležitějších opěrných bodů organizace Islámský stát v severní Africe. Tamní neklidná politická situace poskytuje naprosto ideální podmínky pro působení IS. Přímořská hranice státu je dlouhá více než 1 000 kilometrů, jižní hranice navíc není hlídaná a je skrze ni možné vstoupit do země.

Vliv IS v Libyi roste již několik měsíců. Vše začalo založením sítě zvědů a špehů, kteří se úspěšně infiltrovali do libyjské společnosti. Odhadem je nyní v zemi přes 2 000 bojovníků IS. Jako základna jim slouží město Syrta.

Kam dál?
NATO je připravené pomoct budoucí libyjské vládě (7.12. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Námořní síly NATO spolupracují se svými izraelskými protějšky

Dvě alianční lodě dopluly do izraelského města Haifa navštívit tamní přístav, uvedla Severoatlantická aliance. K návštěvě došlo v rámci aliančního programu Středozemní dialog, kterého je Izrael součástí od roku 1995. Od té doby NATO s Izraelem spolupracovalo již několikrát v oblastech humanitární pomoci, průzkumu, krizového plánování a dalších.

Haifu navštívily lodě FGS Hamburg a HDMS Absalon, jejichž posádky dostanou šanci spolupracovat s izraelským námořnictvem. Měly by se také zúčastnit cvičení k posílení jejich interoperability.

Kam dál?
Čínské námořnictvo a NATO poprvé uspořádaly protipirátské cvičení (27.11. 2015)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Pákistán žádá německé zbraně k boji proti terorismu

Pákistán požádal o více německých zbraní k boji proti terorismu, uvedl pákistánský ministr obrany Khawaja Asif. Mělo by se jednat především o obranný typ zbraní a zbraně používané k válce proti terorismu, zaznělo na Asifově schůzce s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen. Ta potvrdila, že německá vláda možnost spolupráce s Pákistánem nyní projednává.

„Společně probereme možnosti zintenzivnění naší spolupráce v boji proti terorismu. V tomto směru jsme s Pákistánem zajedno,“ řekla Von der Leyen během své návštěvy Islámábádu.

Kam dál?
Afghánsko-pákistánské vztahy zůstávají chladné (9.12. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

gen; natoaktual.cz