natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA kvůli financím hrozí odchodem z NATO

  17. června 2011  13:11

  USA kvůli financím hrozí odchodem z NATO
  Snížení obranných rozpočtů členských států NATO je "vážným problémem", který by mohl způsobit odklon Spojených států od Aliance, uvedl americký ministr obrany Robert Gates. Ministr informoval, že armádní rozpočet USA stoupl z jedné poloviny celkových vojenských výdajů všech 28 členských států NATO na tři čtvrtiny celkové částky.

  "Realita je taková, že zatímco oni snižovali své obranné rozpočty a neinvestovali do svých obranných schopností po řadu let, dodatečné náklady připadly Spojeným státům," uvedl Gates. Podle něj je tato otázka v dnešní době vzhledem k finančním těžkostem USA velmi aktuální. Američtí kongresmeni, kteří nemají zkušenost se studenou válkou, by nemuseli být ochotni Alianci dofinancovávat.

  Není to poprvé, kdy Gates varoval alianční státy před nedostatečnou výší jejich vojenských rozpočtů. Přesto americký ministr nyní poznamenal, že NATO se "sníženými schopnostmi" je pořád lepší než "žádné NATO".

  Čtěte také:
  Clinton podpořila Gatese: Spojenci v NATO musí dělat více
  Gatesovo varování naznačuje napětí uvnitř NATO

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO: Pozemní vojsko v Libyi potřeba nebude
  Pozemní vojsko nebude pro úspěšné splnění mise v Libyi potřeba, uvedl kanadský generál Charles Bouchard. "Máme všechny potřebné prostředky pro splnění mise i naplnění našeho mandátu," informoval Bouchard na tiskové konferenci nedaleko libyjského pobřeží s tím, že se situace v západní Libyi vyvíjí "velmi pozitivně".

  Podle zpráv totiž libyjští rebelové na západě země proti silám plukovníka Muammara Kaddáfího postupují. Poslední zprávy hovoří o třech zabraných vesnicích na důležité spojce mezi městy Jefren a Zintan. Alianční stíhačky mezitím zasáhly několik vojenských cílů, včetně zařízení letecké obrany a dvou raketových odpališť.

  Čtěte také:
  Libyjská opozice dostane přes miliardu dolarů
  Libyjské povstalce drží na uzdě alianční strategie

  Zdroj: France 24 (Francie) 

  ------

  Británii stojí operace v Libyi 6 milionů USD týdně
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přiletěl do Londýna, aby zde jednal o budoucnosti mise v Libyi. Rasmussenova jednání následovala po té, co si velitel britského námořnictva Mark Stanhope stěžoval, že pro Británii bude těžké pokračovat v operacích v Libyi po delší dobu než tři měsíce.

  Britský premiér David Cameron díky Stanhopovým slovům sklidil v parlamentu silnou kritiku od opozice. Premiér však kritiku odmítl s prohlášením, že se s admirálem setkal a shodli se na tom, že Británie může v misi pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba. Podle oficiálních údajů stojí libyjská mise Velkou Británii více než 6 milionů dolarů týdně.

  Jednání přichází v době, kdy se proslýchá, že alianční představitelé začínají připouštět, že se pomocí samotných leteckých útoků libyjský režim svrhnout nejspíše nepodaří. Britský premiér si však myslí, že čas pracuje pro koalici a naopak dochází libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

  Čtěte také:
  NATO tlačí na své členy do větší účasti v Libyi
  USA budou jednat se spojenci o Libyi

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ------

  USA odmítají smlouvy, jež by omezovaly štít
  Spojené státy vítají spolupráci s Ruskem, ale nepodepíšou žádnou dohodu, která by omezila jejich protiraketovou obranu, uvedla náměstkyně americké ministryně zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Ellen Tauscher.

  Americká vláda Moskvě předložila technické parametry svých protiraketových obranných systémů, což mělo ukázat, že systémy nepředstavují pro ruský jaderný potenciál žádnou hrozbu. Podle náměstkyně je vzájemná spolupráce nejlepším způsobem, jak přesvědčit Rusko, že protiraketová obrana USA a NATO neohrožuje ruský jaderný potenciál.

  Čtěte také:
  Aliance se s Ruskem ohledně štítu neshodla
  NATO nechce dát Rusku právní záruky ke štítu

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Čínské bezpečnostní síly potlačily nepokoje
  Čína zmobilizovala své bezpečnostní síly, aby potlačily protesty na východě země. Nepokoje ve městě Taizhou vypukly poté, co se starosta jedné z místních vesnic dostal do fyzické konfrontace se zaměstnanci čerpací stanice. Hádali se o výši kompenzace, kterou by měl vlastník čerpací stanice zaplatit vesničanům za jejich půdu.

  Podle očitých svědků se na místě během hodin shromáždily stovky obyvatel vesnice Rishanfen. Obklopily čerpací stanici, zablokovaly dálnici vedoucí k letišti a zajaly muže, který napadl jejich starostu. Na místo přijela policie, která však situaci neuklidnila.

  Druhý den dorazily posily, kterým se podařilo zadržet 12 lidí včetně starosty a dalších představitelů vesnice. Zadrženi byli i všichni lidé, u kterých se zjistilo, že si protesty fotily na své mobilní telefony.

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media