Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA budou lépe chránit spojence v ISAF

Vydáno 08.02.2010
USA budou lépe chránit spojence v ISAF
Americký ministr obrany Robert Gates slíbil aliančním spojencům bojujícím v Afghánistánu ochranu v podobě nabídky obrněných vozidel, pozorovacích systémů a elektronického vybavení, které by je ochránilo před výbuchy silničních bomb.

Nová generace amerických obrněných vozů MRAP schopných ochránit posádku před výbuchem min bude podle představitelů Severoatlantické aliance prodávána, pronajímána nebo darována aliančním jednotkám v nejnebezpečnějších částech Afghánistánu. Tyto vozy se osvědčily již v Iráku, kde zachránily mnoho životů amerických vojáků. Kromě toho poskytnou Američané svým spojencům ochranu také prostřednictvím lepší práce zpravodajských služeb, výcvikem a vybavením včetně robotů na čištění silnic a speciálních radarů.

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena by americká nabídka na zajištění lepší bezpečnosti spojenců mohla být účinnou pákou, jak přesvědčit alianční spojence k poskytnutí dalších posil pro válku v Afghánistánu.

Čtěte také:
Obrněné vozy MRAP chrání proti výbušninám
Afghánští povstalci používají výbušnější bomby

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Vojáci ISAF se zaměří na výcvik afghánských sil
Severoatlantická aliance plánuje přeskupit stávající jednotky působící v Afghánistánu tak, aby se více jejích vojáků věnovalo výcviku afghánské armády a policie, které by později byly schopny převzít kontrolu nad afghánskými oblastmi. Toto rozhodnutí odráží těžkosti, se kterými se potýkají alianční a američtí představitelé při přesvědčování evropských spojenců, aby poskytli další jednotky pro Afghánistán.

Americký ministr obrany Robert Gates se na schůzce ministrů obrany NATO tento týden v Istanbulu bude snažit přimět spojence k vyslání dalších 4 000 vojáků pro výcvik afghánských bezpečnostních sil. Doposud přislíbila nové posily pouze Francie, a to v počtu pouhých osmdesát instruktorů.

Čtěte také:
NATO se potýká s nedostatkem instruktorů 
Aliance mění výcvik afghánských policistů

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO: Zapojme do afghánské operace více zemí
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval alianční spojence, aby do operace v Afghánistánu zapojili více mezinárodních partnerů včetně Číny, Ruska, Indie a středoasijských republik.

Aliance v této době zvažuje zásobování svých jednotek v Afghánistánu pomocí železnic vedoucích přes území bývalého Sovětského svazu. V současné době je totiž NATO závislé na zásobovacích trasách vedoucích přes Pákistán, kde se zásobovací konvoje velmi často stávají terčem povstaleckých útoků.

Cesta, o které se jednalo na setkání Severoatlantické aliance a Indie v Novém Dilí, vedoucí přes Ukrajinu, Bělorusko, Rusko a středoasijské republiky by byla vhodná zejména pro dovoz vozidel aliančním jednotkám v Afghánistánu.

Čtěte také:
Taliban v Afghánistánu unesl dva čínské techniky
Výbuch v Pákistánu zničil alianční cisterny

Zdroj: The Financial Times (Velká Británie)

---

Síly NATO osvobodily loď z rukou pirátů
Jednotky Severoatlantické aliance znovu získaly loď, kterou ovládli ozbrojení somálští piráti, a osvobodily 25 členů její posádky. Loď se jménem Ariella plovoucí pod vlajkou státu Antigua a Barbuda se plavila Rudým mořem přes Adenský záliv do Indického oceánu.

Letoun evropské námořní patroly zaměřil loď ihned poté, co z Arielly obdržel nouzové volání. Ověřil, že na lodi se nacházejí piráti, a předal pokyn dánským speciálním silám sloužícím pod hlavičkou NATO, které se dostaly na loď a zjistily, že se nezraněná posádka lodi skrývá v kajutách a piráti pravděpodobně loď opustili, když viděli přijíždět dánskou válečnou loď.

Čtěte také:
Kanadská fregata pomohla propuštěné lodi
Použijme proti pirátům AWACS, vyzývá SACEUR

Zdroj: CNN (USA)

---

Nová vojenská doktrína Ruska: NATO a USA jako hlavní hrozby
Ruský prezident Dmitrij Medveděv schválil novou vojenskou doktrínu Ruska, která označuje Severoatlantickou alianci a Spojené státy americké za hlavní bezpečnostní hrozby pro Rusko.

Vojenská doktrína detailněji hovoří o jedenácti vnějších vojenských hrozbách, z nichž sedm pochází ze Západu. Největší hrozbou je východní rozšíření Severoatlantické aliance a její snaha být globálním hráčem. Spojené státy jsou pak další hrozbou, ačkoli v doktríně nejsou výslovně jmenovány. Podle tohoto dokumentu se USA snaží destabilizovat určité země a regiony a podkopat strategickou stabilitu. Rusko se také cítí ohroženo rozmisťováním protiraketových obranných systémů a vysoce precizních nejaderných strategických systémů v blízkosti svých hranic.

Podle dokumentu si Rusko ponechává právo použít jaderné zbraně v odpovědi na jaderný útok nebo agresi učiněnou konvenčními zbraněmi, pokud tyto útoky "přímo ohrozí existenci státu".

Čtěte také:
Rusko se více obává NATO než terorismu

Zdroj: The Hindu (Indie)

epl natoaktual.cz