natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajinci trvají na vypsání referenda o NATO

  12. ledna 2007  13:41

  Ukrajinci trvají na vypsání referenda o NATO
  Více než čtyři milóny Ukrajinců podepsalo petici požadující vypsání referenda o vstupu země do NATO, což je dostatečný počet k tomu, aby vládu k vypsání referenda zavazoval. Centrální volební komise již označila podpisy za platné. Prozápadní prezident Viktor Juščenko je nicméně proti referendu, neboť jeho výsledkem by nyní bylo pravděpodobně odmítnutí Aliance.

  Petiční kampaň zahájila roku 2005 Sociálně-demokratická strana, vedená Viktorem Medvědčukem, bývalým poradcem prezidenta Leonida Kučmy. Téma vstupu do NATO bylo také použito roku 2006 v předvolebních kampaních sociálních demokratů a komunistů, kteří se snažili využít proruských sentimentů na východě a jihu země. Ani jedna strana nicméně ve volbách nedosáhla výraznějšího úspěchu.

  Organizátoři petici předali v březnu roku 2006 Centrální volební komisi ke kontrole podpisů. Komise oznámila, že přinejmenším 200 tisíc podpisů bylo falešných, zaznamenala také na 28 souvisejících trestních případů. Nicméně na konci roku 2006 komise formálně uznala platnost více než čtyř milionů hlasů – pro vypsání referenda přitom postačují tři miliony. Sekretariát prezidenta Juščenka vzápětí oznámil, že podpisy znovu přezkoumá. Premiér Viktor Janukovič naopak řekl, že rozhodnutí státní komise by mělo být respektováno.

  Čtěte také:
  Další výzkum potvrdil odpor Ukrajinců k NATO

  Zdroj: Eurasia Daily Monitor (USA)

  ---

  Albánské volby testem pro členství v NATO
  NATO vyzvalo albánské politiky, aby vyřešili krizi související s nadcházejícími parlamentními volbami. Svobodné a spravedlivé volby jsou “rozhodujícím testem pro členství v Alianci,” řekl mluvčí organizace James Appathurai. Očekává se, že NATO nabídne Albánii, Chorvatsku a Makedonii členství při summitu roku 2008.

  Dvě hlavní albánské politické strany se nemohou dohodnout ohledně volebních listin, opozice navíc obviňuje vládu z vydávání falešných rodných listů, které slouží jako doklad identity. Volby, které se měly konat v druhé polovině ledna, tak byly odloženy na únor. Od pádu komunismu volby v Albánii dlouhodobě nedosahovaly mezinárodních standardů.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Z Iráku má odejít tři tisíce britských vojáků
  Británie do konce května stáhne z Iráku na tři tisícovky svých vojáků, uvedl s odvoláním na utajené časové rozvrhy deník Daily Telegraph.

  Mluvčí vlády to ale označili za spekulace. Stažení z Iráku prý bude podmíněné tím, že Iráčané budou schopni zajistit bezpečnost ve své zemi, vysvětlil mluvčí ministerstva obrany.

  Tato zpráva přišla v době, kdy americký prezident George Bush připravuje vyslání dalších 21 tisíc vojáků do Iráku.

  Čtěte také:
  Bushův plán může fungovat, shodují se experti

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

  ---

  Mezi silami NATO, Pákistánu a Afghánistánu rozepře nejsou
  Rozpory mezi silami NATO, Pákistánu a Afghánistánu popřel velitel aliančních jednotek v Afghánistánu generál David Richards s tím, že afghánské vojenské síly a jednotky NATO v Afghánistánu mají “ty nejlepší vztahy”.

  Na společné tiskové konferenci, která se konala v rámci Tripartitní komise, jež sdružuje představitele zmíněných tří vojenských sil, hovořil Richards o vzájemném “souladu” a o tom, že spolu všechny tři subjekty své vojenské aktivity navzájem konzultují.

  V reakci na otázku novináře Richards oznámil, že počet teroristických útoků se “znatelně zmenšil”. Co ale podle jeho slov zůstává “hlavním problémem” Afghánistánu je pěstování máku pro výrobu opia.

  Velitel byl dotázán i na rozhodnutí Islamabádu zaminovat svou hranici s Afghánistánem. Richards řekl, že tato otázka nebyla během diskusí probírána, ale že podle něj zaminovaná hranice terorismu nemůže zabránit.

  Zdroj: Paktribune (Pákistán)

  ---

  Kanadští experti by mohli zastavit opium
  Ve snaze ukončit závislost Afghánistánu na pěstování máku by mohli hrát “klíčovou roli” kanadští farmáři a zemědělští experti. Oznámil to bývalý velitel sil NATO v zemi, kanadský generál David Fraser. Generál vysvětlil, že pěstování máku pro výrobu opia je pro Afghánce způsob, jak zajistit živobytí pro své rodiny. Taliban prý nabízí 10 dolarů na den, což je hodně pro farmáře, kterému právě spálili pole, dodal Fraser.

  Než pěstitelé máku přejdou k jiným plodinám, musí nejprve vzniknout nové trhy a pěstitelé musí mít k dispozici potřebné finance. Právě při přechodu na jiné druhy plodin prý mohou pomoci kanadští zemědělci. Před třemi desetiletími válek byl Afghánistán proslavený svou produkcí obilí, vína, melounů a ořechů. Podle generála může být země známá znovu. Trhy prý existují – Pákistán a Indie by tyto produkty kupovaly.

  Čtěte také:
  Spojenci v Afghánistánu si nerozumí ohledně opia

  Zdroj: 24 Hours Vancouver (Kanada)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media