Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ukrajinci podporují vstup do NATO i EU

Vydáno 15.12.2016

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu NATO ve Varšavě | foto: NATO Photos

Ukrajinci podporují vstup do NATO i EU

Téměř polovina Ukrajinců je pro vstup země do Severoatlantické aliance. Ukázal to průzkum veřejného mínění mezi 4 000 lidmi z celé Ukrajiny s výjimkou několika oblastí – Krymu, Doněcku a Luhansku, které jsou pod kontrolou Ruska případně separatistů. Při porovnání s předchozími průzkumy je vidět stabilní nárůst podpory, když pro vstup je nyní 47 % dotázaných, opačný názor má 33 % obyvatel.

Pokud by v blízké době bylo vypsáno referendum o připojení k Evropské unii, 60 % Ukrajinců by se vyslovilo pro, 23 % proti a 9 % by k urnám nešlo. Zbytek není v této otázce rozhodnutý.

Kam dál?
Ukrajina chce vstoupit do NATO v roce 2020 (28.11. 2016)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

USA urychlí nasazení svých vojáků na východním křídle NATO

Američtí vojáci se do Pobaltí, Polska a Rumunska vydají již na počátku ledna 2017. K posílení východního křídla Severoatlantické aliance tak dojde téměř o měsíc dříve, než bylo původně plánováno.

NATO i Spojené státy zdůrazňují, že se nejedná o ohrožení Ruska, ale o uklidnění evropských spojenců, kteří volají po silnější přítomnosti Aliance v regionu. Situace je napjatá kvůli agresivní politice Ruska zejména po anexi Krymu.

Kam dál?
Situace na východě Ukrajiny eskaluje. Zastavte palbu, apeluje Aliance (7.12. 2016)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

NATO je údajně připravené zasáhnout na Balkáně

Severoatlantická aliance je v případě nouze připravena operativně intervenovat na Balkánském poloostrově, a to pokud by hrozilo vypuknutí etnického násilí, tvrdí chorvatský Vecernji List, jemuž se do rukou dostal důvěrný materiál z NATO.

Tajný dokument podporující balkánskou stabilitu a bezpečnost měl být podle deníku přijat na posledním zasedání ministrů zahraničí zemí Aliance. Mezi největší destabilizační hrozby údajně patří ruské aktivity na Balkáně a narůstající extremismus a radikalismus, na čemž mají lví podíl navrátilci z bojů v Sýrii a Iráku.

Kam dál?
Rusko kvůli NATO vojensky podpoří Srbsko (13.12. 2016)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

NATO bude na svém zasedání řešit KLDR

Severoatlantická rada poprvé uspořádá zvláštní zasedání, na kterém bude jednat pouze o otázce Severní Koreje a jejího jaderného a raketového programu. Očekává se, že výsledkem jednání, jehož se zúčastní i zástupci z Jižní Koreje, Austrálie, Japonska a Nového Zélandu, bude výzva Pchjongjangu k upuštění od těchto zbrojních programů a k dodržování souvisejících rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Kam dál?
Jižní Korea a Japonsko budou nově sdílet informace o KLDR (23.11. 2016)

Zdroj: NK News (Jižní Korea)

---

Experti se nejvíce obávají konfliktu mezi Ruskem a NATO

Za největší hrozbu mezinárodní bezpečnosti v roce 2017 je považován vojenský střet Severoatlantické aliance a Ruska. Vyplývá to z průzkumu renomované organizace Council on Foreign Relations mezi odborníky na zahraniční politiku. Za další vážné hrozby experti označili jadernou krizi zapříčiněnou Severní Koreou a závažný teroristický útok. Dotázaní se rozdělili na dvě skupiny v názoru na pravděpodobnost, že se tyto hrozby stanou skutečností: podle jedněch je pravděpodobnost všech událostí nízká, avšak měly by značný dopad, druhý tábor zastává přesně opačné stanovisko.

Oproti loňskému roku se ovšem experti shodují, že nyní nejsou pozorovány indikátory naznačující, že by mohlo dojít k události, která by měla vysokou pravděpodobnost uskutečnění a zároveň potenciálně závažný dopad.

Kam dál?
Čelíme kyberútokům a vlivovým operacím Ruska, tvrdí šéf švédské rozvědky (14.12. 2016)

Zdroj: RT (Rusko)

mad; natoaktual.cz