natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turečtí představitelé v NATO usilují o azyl v Německu

  18. listopadu 2016  13:57

  NATO. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Turečtí představitelé v NATO usilují o azyl v Německu

  Většina tureckých vojáků pracujících na základnách Severoatlantické aliance v Německu se odmítla vrátit do Turecka. Navzdory rozkazům z Ankary se rozhodli požádat i se svými rodinami o azyl v Německu. V této pozici je zhruba 60 lidí, včetně tureckého vojenského přidělence v Berlíně. Důstojníci zastávali klíčové pozice a měli přístup k důležitým informacím, k celé věci proto přistupuje s nejvyšší opatrností i NATO.

  Diplomaté, kteří se po neúspěšném pokusu o převrat v zemi vrátili do Turecka, byli zbaveni veřejných funkcí. V choulostivé situaci se ocitá také Německo, které považuje Turecko za klíčového partnera při řešení migrační krize, v boji s organizací Islámský stát a při hledání politického řešení v Sýrii. Poslední vývoj v Turecku je však pro německé představitele nepříjemný – Berlín odsoudil pokus o převrat, podporuje ovšem důkladné prošetření všech událostí.

  Kam dál?
  Němečtí poslanci navštíví tureckou základnu (4.10. 2016)
  Turecko došlo na „křižovatku“ mezi Východem a Západem (12.10. 2016)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Odstoupení od alianční smlouvy Trump nemyslí vážně, tvrdí generál Pavel

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump neodstoupí od Severoatlantické smlouvy, uvedl předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. Dle jeho názoru je smlouva pro USA i jejich spojence příliš důležitá, aby se prezident „odvážil“ ji měnit. Nemyslím, že by v současnosti existovala závažná hrozba, která by ohrožovala principy NATO, dodal generál Pavel.

  Je nezbytné, aby evropští spojenci učinili pro naplnění svých závazků vše, co je v jejich silách, článek 5 Washingtonské smlouvy by ovšem měl být dodržen za jakékoliv situace, míní český generál. Již v průběhu své prezidentské volební kampaně Trump opakovaně kritizoval Alianci s tím, že USA investují do obrany nepoměrně velkou sumu, zatímco Evropští členové neplatí dost. Tento výrok generál komentoval jako „naprosto oprávněný“, tvrzení o ztrátě smyslu organizace nicméně odmítl.

  Kam dál?
  Bývalí šéfové NATO chtějí speciální summit s Trumpem (16.11. 2016)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Příští rok ponechá Německo v Afghánistánu 980 vojáků

  Resolute Support

  Factbox natoaktual.cz

  V rámci mise Severoatlantické aliance Resolute Support bude do konce příštího roku sloužit v Afghánistánu 980 vojáků Wehrmachtu, schválila německá vláda. Rozhodnutí učinil kabinet kancléřky Angely Merkel jen několik dní po útoku na německý konzulát ve městě Mazár-e Šaríf.

  Vojáci budou pokračovat ve výcviku, podpoře a poskytování rad afghánským bezpečnostním silám, pokud rozhodnutí vlády schválí německý parlament. Většina německých vojáků se nachází na základně v severní provincii Balch.

  Kam dál?
  Německý konzulát v Afghánistánu se stal terčem útoku Tálibánu (11.11. 2016)
  USA možná spáchaly v Afghánistánu válečné zločiny, tvrdí mezinárodní žalobci (15.11. 2016)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Indie oznámila nákup lehkých houfnic od USA

  Poněkud překvapivě zveřejnil indický premiér Nárendra Módí uzavření dohody o nákupu 145 amerických lehkých houfnic M777. Kontrakt v hodnotě 737 milionů dolarů by měl odstartovat širší spolupráci na poli obrany s novým vedením Spojených států, uvedl představitel ministerstva obrany.

  Po útoku pákistánských ozbrojenců na vojenský tábor v Kašmíru Indie zvyšuje svou vojenskou připravenost. Dodávky zbraní by měly začít v polovině příštího roku.

  Kam dál?
  Indie zdvojnásobí dolet rakety BrahMos (1.11. 2016)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Turecko zadrželo 2 Čechy podezřelé z napojení na YPG

  Dva Čechy, považované za ozbrojence kurdských Lidových obranných jednotek (YPG), zadržely turecké bezpečnostní síly. Zatčení jsou obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci, jsme s nimi v kontaktu skrze jejich právníka a využíváme všech prostředků k deportaci občanů zpět do České republiky, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli zadrženi, když se ve městě Sirnak pokusili překročit hranici mezi Tureckem a Irákem.

  Farkas byl odstřelovačem a Všelichová zajišťovala logistické, zdravotnické a personální potřeby, uvádí bezpečnostní síly. Jednalo se o první operaci zaměřenou na zahraniční ozbrojence bojující za YPG, dodaly turecké bezpečnostní síly. Češi jsou obviněni také z dodávání zbraní.

  Kam dál?
  Turecká armáda na hranicích s Irákem zhoršuje napětí mezi oběma zeměmi (3.11. 2016)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media