Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko uspořádalo vojenské cvičení s Ruskem

Vydáno 06.04.2017

Turecké námořnictvo | foto: NATO Photos

Turecko uspořádalo vojenské cvičení s Ruskem

V Černém moři se uskutečnilo společné cvičení ruského a tureckého námořnictva. Ruská Černomořská flotila se k tureckému námořnictvu připojila ve strategických vodách, které jsou kvůli souběžně probíhajícím cvičením Ruska a států Severoatlantické aliance předmětem zvýšeného napětí.

Rusko nasadilo fregatu vyzbrojenou řízenými střelami typu Kalibr, torpédoborec třídy Udaloj a hlídkovou loď Raptor, zatímco Turecko vyslalo na cvičení fregatu Barbados a korvetu třídy Ada. Plavidla se připravovala na společné záchranné a obranné operace, uvedl mluvčí Černomořské flotily Vjačeslav Trukačev.

Kam dál?
Stoltenberg: Turecko si vyhrazuje právo na sebeobranu (3.4. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Nejasnosti v rozpočtu ovlivní připravenost amerických sil

Schopnost amerických ozbrojených sil připravovat se na střet s protivníkem formátu Ruska nebo Číny bude narušena, pokud Kongres neposkytne jistotu v rozpočtem, uvedli před kongresovým Výborem pro ozbrojené složky vedoucí představitelé vojenských sil Spojených států. Náčelník štábu armády generál Mark Milley by neschválení rozpočtu považoval za „profesní pochybení“. Bez schváleného rozpočtu by se mimo jiné zastavil základní výcvik, letectvo by rovněž muselo uzemnit jednotky, které se nepřipravují aktivně na nasazení v konfliktu.

Platnost současného rozpočtu ministerstva obrany končí 28. dubna, pokud bude nový zákon schválen, umožní vojákům čerpat prostředky na nové programy poměrně nezávisle. Navýšit rozpočet o 30 miliard dolarů přislíbil prezident Donald Trump. Pro rok 2017 by v tomto případě Pentagon hospodařil s 541 miliardami dolarů.

Kam dál?
Armáda USA urguje Kongres ke schválení rozpočtu na obranu (31.3. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Trump dal vojákům více rozhodovací svobody

Rozpočet záleží na vás, ne na mě, dal vojákům najevo svou politiku prezident Spojených států Donald Trump. Po osmi letech, kdy se mnozí generálové rozčilovali nad podrobnou kontrolou z administrativy Baracka Obamy, nyní Pentagon přijímá novou svobodu. Mnohé plány na poražení organizace Islámský stát předložené Bílému domu ministrem obrany Jimem Mattisem jsou založeny na urychlení rozhodovacího procesu, tvrdí představitelé USA. Dosud nezveřejněné návrhy počítají s větší volností armády při plánování pozemních razií, náletů a vyzbrojování spojenců.

S uvolňováním omezení ovšem na vojáky přechází také riziko vyššího počtu civilních obětí a možná odpovědnost za nezdary, které by prezident Trump přisuzoval Pentagonu. K tomu již došlo v případě nepodařeného lednového zátahu v Jemenu, kdy byl během operace zabit příslušník námořní jednotky SEAL. Ačkoliv rozkaz podepsal sám prezident, vinu připisoval generálům.

Kam dál?
Trumpův rozpočet: vítězství pro armádu (17.3. 2017)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Američané podporují nasazení vojáků na obranu spojenců před Severní Koreou

Téměř dvě třetiny občanů Spojených států jsou výrazně znepokojeny skutečností, že severokorejský režim disponuje jadernými zbraněmi. Použití vojenských sil USA na ochranu spojenců v regionu by v případě vážného konfliktu s Pchjongjangem schválili. Průzkum společnosti Pew Research Center byl proveden před posledním raketovým testem, jen dva dny před setkáním prezidenta Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, kde bude chování Severní Koreje pravděpodobně jedním z hlavních témat. Střelu odpálenou ve středu identifikovali představitelé USA a Jižní Koreje jako raketu středního doletu KN-15.

Kam dál?
Armáda USA potvrdila, že KLDR vypálila raketu do Japonského moře (5.4. 2017)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Nemáme obranu před ruskými raketami, varuje americký generál

Rusko rozmístilo vysoký počet naváděných střel odpalovaných z pozemních zařízení, proti takové hrozbě bychom neměli „žádnou obranu“, varoval velitel Strategického velení americké armády generál John Hyten. Z nasazení raketových systémů v rozporu se Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) uzavřenou v roce 1987 Washington Moskvu opakovaně obviňoval. Samotná naváděná střela není významnou hrozbou, pokud by ovšem bylo odpáleno více střel, situace se mění, řekl Hyten. „Nemáme obranu pro takový případ, rozhodně ne pro naše evropské spojence,“ uvedl generál před senátním Výborem pro ozbrojené složky.

Kam dál?
Americký generál: Rusko nasadilo zakázané rakety, snaží se zastrašit NATO a USA v Evropě (9.3. 2017)

Zdroj: NDTV (Indie)

voj; natoaktual.cz