Co psala světová média o Severoatlantické alianci

‘Turecko by v Afghánistánu mělo dělat více‘

Vydáno 11.12.2009

‘Turecko by v Afghánistánu mělo dělat více‘
"Pokud si západní státy získají srdce afghánských lidí, může být nová strategie amerického prezidenta Baracka Obamy úspěšná," prohlásil bývalý vysoký civilní představitel NATO v Afghánistánu Hikmet Çetin. Důležitá pro úspěch je podle něj také spolupráce s Pákistánem, výcvik afghánských bezpečnostních složek, zlepšení jejich vybavení a zvýšení ekonomické pomoci. Uvedl také, že Obamovo proklamované stažení vojáků do 18 měsíců je nereálné.

Çetin zároveň uvedl, že chápe odpor Turecka k vyslání dalších vojáků do Afghánistánu, ale že existuje "mnoho jiných cest pro Turecko, jak přispět k míru a stabilitě v Afghánistánu". Podle Çetina by Turecko mohlo dělat více například ve výcviku afghánské policie a vojáků, ale může zvýšit i ekonomickou a sociální pomoc Afghánistánu, nebo může vyslat experty na veřejnou správu, aby pomohli s utvářením státu.

Jako příklad uvedl právní reformu, kterou momentálně vedou Italové. Podle Çetina je však právě Turecko "pro Afghánistán nejlepším státem pro kombinaci moderního práva a Šaríy".

Čtěte také:
Turecko nepošle vojáky do Afghánistánu

Zdroj: Today‘s Zaman (Turecko)

---

Afghánští studenti protestují proti civilním obětem
Stovky afghánských univerzitních studentů demonstrovaly na svolaném shromáždění proti ofenzívě vedené Spojenými státy v provincii Langham, při které došlo ke smrti 15 civilistů. Nárůst civilních obětí způsobil zlost na alianční jednotky v zemi, studenti na demonstraci provolávají mimo jiné "smrt Americe".

Generál NATO David Rodriguez k ofenzívě prohlásil, že "počáteční zprávy jsou zatím nejasné", ale že "je možné, že několik civilistů bylo zabito". Afghánský prezident Hamíd Karzáí nařídil důsledné vyšetřování úmrtí.

Čtěte také:
Smrt civilistů při leteckém útoku v Afghánistánu
Počet civilních obětí v Afghánistánu klesá

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Německý ministr obrany navštívil Afghánistán
Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg dorazil do afghánského Kunduzu, kde se odehrál kontroverzní incident z letošního září, aby "zjistil z první ruky, jak situace ve válkou zničené zemi vypadá". Německo má v současnosti okolo 4300 vojáků v Afghánistánu v rámci mise ISAF, která usiluje o stabilizaci země a potlačení talibanců.

Guttenbergova druhá cesta do Afghánistánu během dvou měsíců přichází v důležitém čase pro ministerstvo obrany, které čelí kritice za zářijový letecký útok, který si vyžádali němečtí vojáci a při kterém bylo zabito 142 lidí, včetně civilistů. Guttenberg je pod tlakem německé veřejnosti, která je s rolí armády v Afghánistánu nespokojena a žádá, aby ministr poskytl detaily ohledně útoku.

Čtěte také:
Německo odškodní pozůstalé obětí náletu
Ministr Jung odchází z vlády kvůli útoku v Afghánistánu

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA podporují integraci Ukrajiny do NATO i EU
Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton na společné tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Pjotrem Porošenkem prohlásila, že Spojené státy podporují integraci Ukrajiny do NATO i EU. Dodala také, že doufá, že ukrajinské prezidentské volby konané v lednu 2010 budou "svobodné a spravedlivé" a že se USA zajímají o energetickou bezpečnost Ukrajiny.

První setkání komise Strategického partnerství Ukrajina-USA, na jejímž vytvoření se obě země dohodly letos v červenci, se uskutečnilo v rámci Prošenkovy návštěvy Washingtonu. Podle Hillary Clinton Spojené státy, očekávají, že práce komise prohloubí bilaterální spolupráci v oblastech bezpečnosti, hospodářství, obchodu, energetiky a vlády práva.

Čtěte také:
Juščenko slibuje vstup do NATO, když zvítězí
Juščenko a Rasmussen jednali o vzájemné spolupráci

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Polsko: Začala konference NATO o bezpečnosti
První každoroční konference NATO o kontrole zbraní hromadného ničení, odzbrojení a nešíření zbraní právě začala ve Varšavě. Do Polska se tak sjely stovky funkcionářů členských států NATO i jeho spojenců, včetně zemí ze Středomořského dialogu, Istanbulské iniciativy spolupráce, Rady spolupráce Zálivu a asijsko-pacifického regionu. Stejně tak se konference účastní i mnoho zástupců mezinárodních organizací a akademických institucí.

Agenda konference je rozdělena do čtyř hlavních témat: budoucnost multilaterálních režimů a iniciativ nešíření zbraní, přínos NATO k mezinárodnímu úsilí v oblasti kontroly zbrojení, odzbrojení a nešíření zbraní, a terorismus a šíření zbraní hromadného ničení.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

mdo natoaktual.cz