natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko blokuje vojenské plány NATO, žádá o podporu proti Kurdům

  27. listopadu 2019  15:55
  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  Turecko blokuje vojenské plány NATO, žádá o podporu proti Kurdům

  Turecko nepodepíše obranné plány Severoatlantické aliance pro Pobaltí a Polsko, dokud mu spojenci nenabídnou větší politickou podporu pro jeho aktivity v Sýrii. Ankara žádá, aby NATO veřejně označilo kurdské milice YPG jako teroristy.

  Neschválení obranných plánů ovšem ztíží obranu baltských států a Polska v případě napadení Ruskem. „Turci si berou východní Evropany jako rukojmí tím, že blokují schválení vojenských plánů, než dosáhnou ústupků,“ uvedl alianční diplomat pro Reuters. Obranné plány NATO totiž musí být schváleny jednohlasně.

  Kam dál?
  Turecko vytvořilo v Sýrii bezpečnou zónu, říká ministr obrany Akar (25.11. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  RUSI: Rusko má nad Británií jasnou palebnou převahu

  V případném konfliktu by Rusko jasně předčilo britské jednotky v palebné síle, uvádí britský think-thank RUSI. Think-thank analyzoval britské ozbrojené síly v případě vypuknutí rozsáhlého konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem ve východní Evropě, kde má také Británie své jednotky.

  Podle závěrů analýzy by Británie nedokázala udržet obranné pozice. Prioritou by proto měla být především modernizace pozemního dělostřelectva. Ministerstvo obrany odpovědělo, že britské síly nejsou v oblasti sami a úzce spolupracují s dalšími jednotkami států NATO.

  Kam dál?
  Britská vláda a armáda se možná pokoušely utajit válečné zločiny v Afghánistánu a Iráku (18.11. 2019)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  USA znepokojil turecký test ruského systému. Turecko se brání

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyjádřil znepokojení nad tureckým testem raketového systému S-400, který získalo od Ruska. USA prý daly Turecku jasně najevo, že nechtějí, aby S-400 plně nasadilo. „Doufáme, stále s Turky jednáme a snažíme se najít cestu skrz celou tu záležitost,“ prohlásil americký ministr.

  Na Pompea reagoval jeho turecký protějšek Mevlut Cavusoglu. „Turecko se nikomu nezavázalo, že nebude instalovat nebo používat ruské S-400. Koupili jsme je, protože jsme potřebovali systém vzdušné obrany,“ prohlásil Cavusoglu. Zároveň však ujistil, že S-400 nebudou integrovány se systémy Severoatlantické aliance a nepředstavují tak pro NATO žádnou hrozbu.

  Kam dál?
  Turecko testuje ruský protivzdušný systém (26.11. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA), Anadolu Agency (Turecko)

  ---

  Bulharsko a USA dohodly bližší spolupráci v oblasti Černého moře

  Po setkání bulharského premiéra Bojka Borisova s americkým prezidentem Donaldem Trumpem Bulharsko povolí Severoatlantické alianci využívat svůj přístav v Černém moři. Sdílení přístavu ve Varně umožní lepší námořní spolupráci a obranu proti rostoucímu vlivu Ruska v oblasti.

  USA také Bulharsku pomohou s diverzifikací zdrojů energie, aby nebylo plně závislé na ruské ropě a plynu, tím, že dodají palivo pro jadernou elektrárnu Kozloduj.

  „Je to dobrý začátek pro, doufám, zřízení rozsáhlejšího operačního velitelství v regionu,“ komentoval výsledky jednání bývalý generál NATO Ben Hodges. Borisov nicméně před odletem do Washingtonu uvedl, že nedovolí vybudování stálé vojenské základny NATO v Černém moři, aby příliš nepopudil Rusko.

  Kam dál?
  Bulharsko vyhostilo ruského diplomata kvůli špionáži (18.11. 2019)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

  ---

  Dánsko vyšle 200 vojáků na výcvikovou misi NATO v Iráku

  Dánsko je připraveno vyslat okolo 200 vojáků do Iráku, aby vedli operaci Severoatlantické aliance, oznámil dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. „Nabízíme, že převezmeme velení výcvikové mise v Iráku, nyní vedené Kanaďany, od konce příštího roku do poloviny roku 2022,“ prohlásil Kofod.

  „Tímto rozhodnutím pokračujeme v našem boji proti Islámskému státu a pomáháme Iráčanům, aby se sami vypořádali s teroristickou hrozbou,“ dodal ministr. V Iráku a v Sýrii bylo od roku 2014 nasazeno okolo 7870 dánských vojáků.

  Kam dál?
  Výcvik iráckých vojáků je nejlepší zbraní proti terorismu, říká Stoltenberg (17.9. 2019)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu