natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Turecko testuje ruský protivzdušný systém

    26. listopadu 2019  17:30

    Baterie ruského protivzdušného systému S-400 Triumf | foto: MOD Russia

    Turecko testuje ruský protivzdušný systém

    Turecko testuje radary ruského protivzdušného systému S-400. Ty se budou snažit zaměřit nízko i vysoko letící letouny, například stíhačky F-16. Test je součástí výcviku obsluhy, který má vést k plnému zavedení systému do výzbroje turecké armády.

    Dohodu o koupi systému S-400 podepsalo Turecko s Ruskem na jaře roku 2017. První dodávka zbraní pak proběhla letos v létě. Nákup ruského zbraňového systému vyvolal nevoli především ve Spojených státech, které reagovaly vyjmutím Turecka z programu stíhacích letounů 5. generace F-35, mimo jiné kvůli obavám, že by se citlivé údaje o těchto strojích mohli dostat k Rusům.

    Kam dál?
    První dodávka raket z Ruska. Turecko pořizuje S-400 navzdory spojencům (12. 7. 2019)

    Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

    ---

    NATO ukázalo protiraketovou základu v Rumunsku

    Pozemní protiraketová základna ve městě Deveselu v jižním Rumunsku je předmětem rusko-aliančních sporů od jejího uvedení do provozu v roce 2016. Nyní, nedlouho před chystaným summitem v Londýně, měli do jejího nitra možnost nahlédnout také první civilisté. Skupina návštěvníků se skládala z novinářů a velvyslanců dvacítky aliančních zemí.

    Podle rumunského ministra obrany Nicolae Ciuca byla prohlídka součástí iniciativy na zprůhlednění fungování základny, jejíž účel označil jako čistě obranný. Ačkoliv typ odpalovacích zařízení umístěný na základně může být uzpůsoben například i pro odpálení střel Tomahawk, nejsou toho konkrétní zařízení umístěná na základně, podle jejího velitele Johna Fitzpatricka, schopna. Ten také uvedl, že hlavním nebezpečím, před kterým má základna Alianci chránit je Írán, nikoliv Rusko.

    Kam dál?

    Rumunsko a Spojené státy chtějí společně posílit obranu východní hranice NATO (23.8. 2019)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (ČR)

    ---

    NATO investuje miliardu dolarů do modernizace letounů AWACS

    Severoatlantická aliance už sice za současné letouny včasného varování a řízení, které pamatují ještě studenou válku, hledá náhradu, přesto do jejich modernizace plánuje investovat jednu miliardu dolarů. Jde o součást plánu na zlepšení aliančních schopností v oblasti průzkumu. Modernizaci letounů oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. O jaká vylepšení půjde ovšem neuvedl.

    Severoatlantická aliance v současnosti provozuje 14 letounů AWACS E-3A Sentry, z nichž první bylo dodáno v roce 1982. Letadla vlastněná přímo Aliancí jsou registrována v Lucembursku a jejich posádku tvoří směsice aliančních letců z mnoha zemí. Operují pak většinou z německé základny Geilenkirchen nedaleko hranic s Nizozemskem.

    Kam dál?
    Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky (9.5. 2019)

    Zdroj: Star and Stripes (USA)

    ---

    Alianci čeká velké cvičení jednotek rychlé reakce

    Severoatlantická aliance a Spojené státy chystají společná cvičení „násilného vniknutí“ nepřítele na alianční území, která mají proběhnout v Litvě, Gruzii a Polsku. Jde o součást přípravy jednotek rychlé reakce na možnost války na evropském kontinentu. Hlavní americkou složkou cvičení mají být jednotky z 82. výsadkové divize, které by po výsadku měly uskutečnit petici simulovaných bojových operací napříč třemi hostitelskými zeměmi.

    Součástí cvičení budou operace na zemi, ve vzduchu, na moři, ale také v kyberprostoru. Celé série cvičení zvané DEFENER by se mělo příští rok zúčastnit na 20 000 vojáků americké armády a 17 000 příslušníků aliančních ozbrojených sil z 18 zemí, což dělá z této akce největší cvičení za posledních 25 let.

    Kam dál?
    NATO poprvé testovalo bezpilotní systémy na cvičení v Portugalsku (31.10. 2019)

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Litva odolává snahám Číny ovládnout klíčový přístav

    Čína chce skoupit kontrolní podíl v litevském přístavu Klaipeda. Tento nákup však vzbuzuje obavy, zda by Peking nemohl takto kontrolovaný přístav využít proti NATO v případě ozbrojené krize. NATO již několik měsíců dopad zahraničního vlastnictví strategické infrastruktury a citlivých technologií zkoumá. „Nemůžeme si dovolit přenechat kontrolu nad přístavem Klaipeda Číně,“ okomentoval situaci litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

    Snaha o nákup přístavu je součástí čínské iniciativy Nová hedvábná stezka. Čínští představitelé podmiňují investice do přístavu poskytnutím nadpolovičního podílu v něm. Litevské úřady ovšem tento návrh odmítají. Hrozí však, že si Číňané vyberou jiný přístav a žádné investice nepřijdou.

    Kam dál?
    Čelní představitelé NATO budou poprvé projednávat čínskou hrozbu, tvrdí americká velvyslankyně (21.11. 2019)

    Zdroj: Washington Examiner (USA)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media