Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko blokuje jednání NATO o Libyi

Vydáno 24.03.2011
Turecko blokuje jednání NATO o Libyi
Ministři Severoatlantické aliance mají za sebou třetí den vyjednávání o situaci v Libyi, a opět nedosáhli shody na tom, zda by se Aliance měla ujmout vojenského velení celé operace. Jejím cílem je ochránit civilní libyjské obyvatelstvo před jednotkami plukovníka Muammara Kaddáfího.

Hlavní překážkou k dosažení shody nad rolí, kterou by Aliance v Libyi měla hrát, je postoj Turecka. To požaduje, aby předtím, než bude velení předáno Severoatlantické alianci, byly ukončeny nálety západní koalice na Kaddáfího jednotky a vojenská zařízení. Ankara má v Libyi mnoho obchodních zájmů, veřejně však uvádí, že nechce, aby se NATO zapojilo do ofenzivních operací, které by mohly mít civilní oběti.

Americký ministr obrany Robert Gates nicméně prohlásil, že nemůže předpovědět, kdy skončí platnost bezletové zóny nad Libyí, a dodal, že Spojené státy chtějí předat velení operace někomu dalšímu již 26. března.

Čtěte také:
Koalice se shodla ohledně role NATO v Libyi

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (ČR)

---

Španělsko se připojí do operace nad Libyí
Španělsko je zatím poslední zemí, která se připojila ke koaliční operaci prosazující bezletovou zónu nad Libyí. Španělský parlament schválil návrh premiéra Joseho Luise Zapatery poměrem 336:3, přičemž se jeden poslanec hlasování zdržel.

Španělsko do operace pošle čtyři stíhačky F-18, letadlo pro doplňování paliva Boeing 707, ponorku, fregatu a průzkumné letadlo. Akce se zúčastní až 500 španělských vojáků.

V současnosti zvažuje zapojení do mise také Švédsko. Země, které se mise již účastní, jsou Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Kanada, Itálie, Belgie a Katar.

Čtěte také:
Holandsko se připojí k operaci v Libyi

Zdroj: Taiwan News (Tchaj-wan)

---

Rusko ochotno zprostředkovat mír v Libyi
Ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že Rusko je připraveno zprostředkovat mírové uspořádání záležitostí v Libyi. Tuto informaci řekl americkému ministrovi obrany Robertu Gatesovi, který ho navštívil v jeho rezidenci v Gorki.

Diskuze Gatese s Medveděvem se soustředila na otázku evropské protiraketové obrany.

Čtěte také:
Rusko je proti americké protiraketové obraně u svých hranic

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Německo stáhne své lodě ze Středomoří
Německo stáhlo svoje lodě z aliančních patrol ve Středomoří, aby se nezapojily do operace na prosazení bezletové zóny nad Libyí. Dvě fregaty a dvě podpůrná plavidla tak přešla z podřízenosti NATO znovu pod německé velení, upřesnil německý ministr obrany Thomas de Maiziere. Změna se týká zhruba 550 německých námořníků.

Německo se do libyjské operace nechce zapojit, protože mandát OSN dovoluje koaličním silám v případě potřeby užít sílu. Berlín však zřejmě pošle 300 dalších vojáků do Afghánistánu, kteří by v této zemi měli obsluhovat letouny včasné výstrahy AWACS, taktéž vyslané Německem. Německé letouny AWACS by tak nahradily alianční letadla AWACS v současnosti zapojená do operace nad Libyí.

Čtěte také:
‘Německo není ve svém postoji k Libyi izolované‘

Zdroj: UPI (USA), Der Spiegel (Německo)  

---

WikiLeaks: Mocenská hra Srbska
"Nostalgie po časech, kdy Srbsku nadbíhal Západ i Rusko, zůstává součástí srbské touhy po důležitosti a vede k mylnému domnění, že Srbsko si může vybudovat vlastní nezávislou cestu, zatímco jeho strategickým cílem bude i nadále vstup do Evropské unie," píše se ve zprávě představitele amerického velvyslanectví z května 2009.

Tento a další zveřejněné dokumenty ukazují, jakou mocenskou hru se snažilo Srbsko hrát na mezinárodní scéně. "Srbsko si i nadále myslí, že má jakousi spojovací moc mezi Evropskou unií a Ruskem, čemuž se v evropských kruzích všichni smějí," píše jiný americký diplomat.

Dokumenty o Srbsku jsou dalšími z mnoha, které zveřejnil server WikiLeaks.

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

epl natoaktual.cz