Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turci chtějí od NATO pomoc s kurdskými povstalci

Vydáno 30.06.2010

Turci chtějí od NATO pomoc s kurdskými povstalci
Západ včetně Spojených států by měl postupovat společně s Tureckem v boji proti teroristickým aktivitám nelegální Kurdské strany pracujících (PKK), jejíž značná část se skrývá v severním Iráku, prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Poukázal přitom na strategickou roli Turecka v Severoatlantické alianci.

Podle Erdogana je boj proti terorismu jedním z nejdůležitějších cílů Aliance. Právě s tímto jevem prý Turecko zápasí a členské státy NATO by mu měly pomoci. Dodal, že je povinností každé západní země vydat jakéhokoliv teroristického vůdce, který by se zdržoval na jejím území. Zatím se však z jejich strany nedočkal pozitivní reakce, uvedl Erdogan.

Čtěte také:
Gates viní EU za obrácení Turecka na východ

Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)

---

USA: Turecko musí demonstrovat jednotu se Západem
Spojené státy varovaly Turecko, že se odcizuje americkým spojencům a že musí projevit věrnost partnerství se Západem, prohlásil nejvýše postavený diplomat amerického ministerstva zahraničí zodpovědný za evropské záležitosti Philip Gordon . Jednalo se o nezvyklou kritiku klíčového amerického spojence.

"Domníváme se, že Turecko zůstává věrné svým závazkům vůči NATO, Evropě a Spojeným státům, ale musí to dát názorně najevo," sdělil Gordon v rozhovoru pro agenturu AP. Jako příklad sporných témat vzájemných vztahů diplomat uvedl turecký nesouhlas se sankcemi proti Íránu v Radě bezpečnosti OSN nebo reakci Ankary na izraelský smrtonosný útok na loď směřující do Gazy.

Čtěte také:
Turecko uzavřelo vzdušný prostor pro izraelské vojenské lety

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Lotyšsko: Prodej zbraní nečlenům NATO by měly státy konzultovat
Lotyšský ministr obrany Imants Liegis vyzval spojence ze Severoatlantické aliance, aby prodej zbraní nečlenským zemím nejdříve konzultovali v rámci NATO. Reagoval tak na probíhající rozhovory mezi Ruskou federací a vládami Francie, Nizozemí a Španělska o možném nákupu útočných plavidel.

Podle Liegise by se za účelem konzultací měl více využívat článek 4 Washingtonské smlouvy, na jejímž základě byla Aliance v roce 1949 založena. V něm se uvádí, že "smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany."

Užitečnost článku 4 výslovně zmiňuje i zpráva expertní skupiny zabývající se vypracováním návrhu nové strategické koncepce. Podle ní mohou být "konzultace důležité pro zabránění krizím, jejich případné řešení a není třeba čekat na bezprostřední hrozbu podle článku 5".

Čtěte také:
Francie prodá technologie pro noční vidění Rusku
Prodej válečné lodě Rusku ‘NATO neohrožuje‘

Zdroj: Defense News (USA)

---

V Afghánistánu se objevují záblesky naděje, tvrdí NATO
Navzdory prohlubujícímu se pesimismu ve Spojených státech i v Evropě a personálních rošádách v nejvyšším americkém velení začíná posílený vojenský kontingent zahraničních vojáků v Afghánistánu vykazovat první kladné výsledky, tvrdí alianční představitelé.

V zátazích speciálních jednotek bylo během posledních čtyř měsíců zneškodněno mnoho povstaleckých vůdců. Operace, jejíž podrobnosti zůstávají tajné, má za úkol vyvinout tlak na Taliban a donutit ho usmířit se s vládou Kábulu. Razie se zaměřují na stínové provinční guvernéry, povstalecké vojenské velitele, výrobce bomb i místní překupníky, kteří povstalce financují.

Větší počty zahraničních vojáků a lépe vycvičené afghánské bezpečnostní síly Alianci umožňují "střetnout se s Talibanem na místech, kde se dříve povstalci cítili v bezpečí," tvrdí brigádní generál Josef Blotz, mluvčí NATO v Afghánistánu. Podle něj se postupem času dostaví víc úspěchů.

Čtěte také:
USA přeceňovaly možnosti afghánské armády, tvrdí zpráva

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Taliban zaútočil na alianční základnu v Afghánistánu
Povstalci z hnutí Taliban zaútočili na leteckou základnu Severoatlantické aliance v Džalalábádu ve východním Afghánistánu, a to v době, kdy do země přijel americký ministr spravedlnosti Eric Holder diskutovat o korupci.

Podle výpovědi samotných povstalců se šesti bojovníkům podařilo vniknout na základnu - jeden sebevražedný atentátník se odpálil u brány a ostatní poté se samopaly a granátomety vběhli do areálu. Mluvčí alianční mise ISAF reportérům televize al-Džazíra sdělila, že Taliban se nedostal do bezpečnostního pásma kolem základny.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)


vtr natoaktual.cz