natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Trump oficiálně zřídil vesmírné velitelství

  30. srpna 2019  13:35

  Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

  Trump oficiálně zřídil vesmírné velitelství

  Americký prezident Donald Trump oficiálně zřídil nové velitelství pro vesmírné operace. Vesmírné velitelství bude mít na starost obranu vojenských satelitů a dalších vesmírných systémů. Trumpovým motivem pro zřízení tohoto velitelství je udržení převahy USA nad Ruskem a Čínou.

  „Zajistí to, že dominance USA ve vesmíru nebude nikdy zpochybňována a ohrožena, protože víme, že nejlepším způsobem, jak předejít konfliktu, je připravit se na vítězství,“ prohlásil Trump na úvodní ceremonii. Prezident chce pokračovat zřízením vesmírných sil, které čekají na schválení kongresu.

  Kam dál?
  Britské a americké ozbrojené síly zamíří do vesmíru společně (19.7. 2019)

  Zdroj: Politico (USA)

  ---

  Americká armáda hledá místo pro podzemní zařízení k experimentům

  „Máme zájem o univerzitní či komerční podzemní tunely a zařízení, která by mohla hostit výzkum a experimenty,“ napsala na Twitter výzkumná agentura americké armády DARPA. Tím spustila vlnu spekulací, na co potřebuje armáda USA podzemní zařízení. DARPA se zabývá projekty od umělé inteligence po bitevní a sledovací technologie.

  „Podzemní doména, ať už člověkem vytvořené tunely, městská infrastruktura či přírodní jeskynní sítě, začíná být stále relevantnější pro globální bezpečnost, výzkum katastrof a záchranné mise,“ uvedla DARPA.

  Kam dál?
  Americká armáda schválila rozšíření zdi na jižní hranici (28.8. 2019)

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  Japonská armáda žádá o prudký nárůst financí

  Japonská armáda požádala o prudké zvýšení výdajů na obranu, aby mohla zaplatit za americké rakety, letouny s technologií stealth a další zařízení, která si plánuje pořídit.

  Ministerstvo obrany vydalo požadavek na zvýšení obranného rozpočtu na rekordních 5,32 bilionů yenů (v přepočtu 50,48 miliard dolarů). Ministerstvo financí musí tuto žádost projít, než ji může navrhnout ke schválení kabinetu premiéra Šinza Abeho.

  Japonsko zbrojí především kvůli nestabilitě v regionu způsobené aktivitami Číny a Severní Koreje. V minulých sedmi letech země zvýšila výdaje na obranu o desetinu.

  Kam dál?
  Japonsko posílilo obranu zřízením základen na jižních ostrovech (2.4. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Britský deník The Times si spletl wehrmacht a bundeswehr

  Britský deník The Times ve svém příspěvku na Twitteru zaměnil současnou německou armádu bundeswehr s armádou nacistického Německa wehrmachtem. „Vojáci německého wehrmachtu musí čekat osmnáct měsíců na nové boty,“ hlásal příspěvek s odkazem na článek o špatné vybavenosti německé armády.

  Times příspěvek smazaly bez dalšího komentáře. Předtím na něj však též na Twitteru stihlo zareagovat německé ministerstvo obrany: „Milé Times, pro vojáky wehrmachtu není problém čekat na boty dalších 75 let. Naši vojáci bundeswehru je rádi dostanou dříve“.

  Kam dál?
  Němečtí vojáci čekají osm let na nové boty (28.8. 2019)

  Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

  ---

  Trump plánuje nechat v Afghánistánu 8 600 vojáků

  Americký prezident Donald Trump plánuje snížit počet amerických vojáků v Afghánistánu ze současných čtrnácti tisíc na 8 600. Podle Trumpových slov se uvidí, co se bude po stažení vojáků dít. „Mohl bych tu válku vyhrát opravdu rychle, kdybych tam chtěl zabít deset milionů lidí, což nechci,“ uvedl Trump pro Fox News Radio.

  Ke stažení dojde v rámci mírové smlouvy, o níž USA jednají s militantním hnutím Tálibán. Američtí představitelé ovšem upozorňují, že jakékoli kroky budou podmíněny tím, aby se z Afghánistánu nestalo útočiště terorismu.

  Kam dál?
  Tálibán chce znovu získat moc v Afghánistánu (27.8. 2019)

  Zdroj: CNN (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media