natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    „Tajná“ německá mise v Kamerunu končí

    19. července 2019  13:16

    ilustrační snímek | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

    „Tajná“ německá mise v Kamerunu končí

    Oznámení, že se německá armáda stahuje z Kamerunu mnohé překvapilo. Málokdo totiž o německé přítomnosti v této africké zemi vůbec věděl. Krom Kamerunu působí německé síly bez schválení parlamentem také v dalších dvou afrických zemích – Nigeru a Tunisku, kde provádí výcvik policistů. Podle německého ministerstva obrany však pro nasazení vojáků v zahraničí není schválení parlamentem v těchto případech potřeba, neboť se jedná o mírové působení bez přímého zapojení do pozemních operací.

    Německá mise v Kamerunu začala před čtyřmi lety, v době, kdy se na severu země vyskytly problémy se skupinou Boko Haram. Informaci o jejím ukončení zveřejnil opoziční poslanec Stefan Liebich. Pokud by tak neučinil, o německé přítomnosti v této africké zemi by se veřejnost možná nikdy nedozvěděla.

    Kam dál?
    Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN (12.7. 2019)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Američané chtějí pomoci s rozvojem aliančních zpravodajských služeb

    Spojené státy obsadí pozici šéfa aliančních zpravodajských služeb. David Cattler, jeden z předních amerických zpravodajců nahradí ve funkci Němce Arndta Freytag von Loringhovena. Někteří američtí představitelé doufají, že tento krok pomůže posílit jednu z nejzásadnějších součástí alianční spolupráce, jejíž důležitost vyzdvihl i americký prezident Donald Trump.

    S novým vedením ovšem přichází také riziko, že úřad, jehož hlavní předností bylo budování konsensu mezi členskými zeměmi v kontroverzních zpravodajských otázkách, získá cejch organizace hájící americké zájmy. Připomeňme, že to byly americké tajné služby, kdo oznámil přítomnost zbraní hromadného ničení v Iráku. I po více než patnácti letech vzbuzuje toto oznámení pochybnosti o schopnostech amerických zpravodajských služeb, jejichž chybné informace tehdy rozdělily Ameriku a Evropu.

    Kam dál?
    Stoltenberg varuje před průmyslovou špionáží (19.7. 2019)

    Zdroj: Seattle Times (USA)

    ---

    Vyloučení Turecka z programu F-35 oslabí NATO, říká turecký ministr obrany

    Vyloučení Turecka z programu F-35 negativně ovlivní sílu Severoatlantické aliance, a to především na jejím jižním křídle, prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar. Došlo k tomu den poté co Američané oznámili, že Turecko z programu vyřadí kvůli nákupu ruského protiletadlového systému S-400. „Jednostranné a nespravedlivé rozhodnutí“ odstranit Turecko z projektu F-35 „není založeno na legitimních důvodech,“ dodal ministr.

    Podle amerických představitelů není systém S-400 kompatibilní s americkými stíhacími letouny a může představovat potenciální bezpečností hrozbu ve formě úniku tajných parametrů letounů do ruských rukou. Turecko však takovou možnost popírá a tvrdí, že vzhledem k nezapojení systému S-400 do sítě NATO žádné takové nebezpečí nehrozí.

    Kam dál?
    Turci nedostanou stíhačky F-35. Pentagon je vyhazuje z programu a piloty z USA (18.7. 2019)

    Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

    ---

    Stoltenberg: Turecko je stále důležitým spojencem

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stolteberg prohlásil, že navzdory tureckému rozhodnutí o nákupu ruských protiletadlových střel S-400 zůstává Turecko klíčovým členem aliance. Přiznal však, že nákup způsobil „jisté potíže“. „Než bude problém vyřešen, musíme minimalizovat jeho negativní dopady,“ dodal.

    Jeho komentář ilustruje úsilí Aliance zmírnit problémy, které turecký nákup ruských zbraní přinesl. Někteří odborníci dokonce hovoří o možnosti, že by celá situace mohla vyústit v odchod Turecka z NATO. Napětí se snaží zmírnit i Spojené státy, jež, i přes vyřazení Turecka z programu F-35, mluví ústy svého prezidenta Donalda Trumpa o „budoucí intenzivní spolupráci“ a odkládají sankce, které jinak americké zákony nařizují.

    Kam dál?
    Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá (17.7. 2019)

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    Britské a americké ozbrojené síly zamíří do vesmíru společně

    Velká Británie uzavřela smlouvu se Spojenými státy o spolupráci na posílení vesmírné bezpečnosti, a to především ve vztahu k soupeřům jako Čína nebo Rusko. Informaci zveřejnila britská ministryně obrany. Je tak první zemí, která se oficiálně zapojila do amerického programu nazývaného operace Olympic Defender, jehož úkolem je „posílit schopnost odstrašení nepřátelských aktérů ve vesmíru a omezit šíření trosek na oběžné dráze“.

    V rámci této spolupráce vyšlou Britové v příštím roce a půl osm svých pracovníků do amerického centra pro kombinované kosmické operace v Kalifornii. Obě země spolupracují také na programu malých satelitů, z nichž první by měl být do roka vypuštěn.

    Kam dál?
    Paříž chce chránit vojenské satelity, vytvoří velení vesmírných sil (15.7. 2019)

    Zdroj: Defense News (USA)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media