Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Tillerson zmešká první schůzku ministrů zahraničí NATO kvůli cestě do Číny

Vydáno 21.03.2017

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson. | foto: greatagain.gov

Tillerson zmešká první schůzku ministrů zahraničí NATO kvůli cestě do Číny

Dubnovou schůzku ministrů zahraničí členských států Severoatlantické aliance patrně vynechá ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson. V době bruselské schůzky totiž navštíví čínského prezidenta a vydá se na cestu do Ruska, uvedli představitelé USA. Rozhodnutí vyměnit schůzku NATO za návštěvu Moskvy může vzbudit dojem, že prezident Donald Trump upřednostňuje dohody s velkými mocnostmi před malými státy, jejichž bezpečnost závisí na Washingtonu, upozorňují bývalí představitelé USA.

„Svá první jednání byste nechtěli vést s největšími autokraty na světě. Začnete s největšími demokraciemi a NATO je bezpečnostní nástroj transatlantické skupiny velkých demokracií,“ zdůrazňuje anonymně jeden z bývalých představitelů USA. Otázku, zda skutečně zmešká Tillerson schůzku Aliance a vydá se do Ruska, mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner nekomentoval.

Kam dál?
Mattis odmítl vojenské sblížení s Ruskem (17.2. 2017)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rusko varuje NATO: hrozí nové „závody ve zbrojení“

Zvýšená aktivita v blízkosti našich hranic by mohla roztočit novou spirálu zbrojení, varuje Rusko Severoatlantickou alianci. Do čtyř zemí na východní hranici NATO nasazují spojenci 4 000 vojáků. Ačkoliv jsou tyto posily založeny na bázi rotace a jejich počet je pouze zlomkem ruských jednotek rozmístěných u západních hranic, Kreml kritizuje krok jako agresi.

„Z historie studené války víme, že taková kombinace vojenského plánování a politiky vede ke spirále zbrojení a konfrontace, ze které není jednoduché východisko,“ uvedl ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško.

Kam dál?
Gabriel: Obávám se dalších závodů ve zbrojení mezi NATO a Ruskem (10.3. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Německo plánuje dohodu o vojenské spolupráci s Británií

Nová dohoda o partnerství Velké Británie s Německem slibuje, že bezpečnostní spolupráce zůstane v Evropě nadále prioritou. Nová smlouva vymezující spolupráci mezi oběma státy například v oblastech kybernetické bezpečnosti, vojenského výcviku a námořních hlídek bude patrně podepsána krátce poté, co britská premiérka Theresa May spustí článek 50 zahajující vystoupení z Evropské unie. Armády obou zemí v současnosti efektivně spolupracují například v Iráku a Sýrii, kde RAF vede mise bombardérů, zatímco Německo využívá svých průzkumných schopností a cvičí kurdské Pešmergy.

Kam dál?
Nezávislé Skotsko by „nebylo automaticky“ členem NATO, říká Stoltenberg (14.3. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Jak přispívá Německo do NATO?

Otázka výdajů na obranu se v Německu stala neodmyslitelným tématem parlamentních voleb, které se budou konat v září. Splnit limit výdajů 2 % HDP na obranu do roku 2024 přislíbila za stranu CDU německá kancléřka Angela Merkel společně s ministryní obrany Ursulou von der Leyen. Naopak pochybnosti o zvýšení rozpočtu v „této podobě“ vyjádřil ministr zahraničí Sigmar Gabriel z koaliční strany SPD. Napětí dále zvýšily poznámky o „částce, kterou Německo dluží Severoatlantické alianci“ za obranu, uvedené na twitterovém účtu prezidenta USA Donalda Trumpa.

Aliance tímto způsobem nefunguje, ve skutečnosti u organizace neexistuje žádný dluh za obranu ani jiné aktivity, odpovídají analytici. Do společného rozpočtu Aliance Německo přispívá 15 %, což je po USA druhý nejvyšší příspěvek na výdaje spojenců. Berlín sice na obranu vydává pouze 1,2 % HDP, do operací NATO, Evropské unie, Organizace spojených národů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je ovšem v tuto chvíli nasazeno zhruba 4 700 německých vojáků.

Kam dál?
Německo odmítá tvrzení, že dluží NATO a USA obrovské sumy peněz za obranu (20.3. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Japonsko hovoří s Ruskem o bezpečnosti a územních sporech

Diskuse o společném rozvoji ostrovů nárokovaných jak Ruskem tak Japonskem by mohla přispět k řešení územního sporu a zabránit porušení mírové dohody, shodli se na schůzce v Tokiu ministři zahraničí a obrany Ruska a Japonska. První schůzka tohoto formátu od ruské anexe Krymu se zaměřuje na regionální bezpečnost, představitelé se zabývají také severokorejskými raketami a jaderným programem. Rusko patrně vznese otázky ohledně budování systému raketové obrany THAAD, plánovaného USA a Jižní Koreou – Čína s Ruskem systém odmítají.

Kam dál?
USA nasadí do Jižní Koreje drony schopné nést rakety (17.3. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

voj; natoaktual.cz