Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Taliban vydal pravidla chování pro své bojovníky

Vydáno 28.07.2009

Taliban vydal pravidla chování pro své bojovníky
Afghánský Taliban vydal knihu stanovující zásady chování pro své bojovníky. Titul s názvem "Afghánský islámský emirát – příručka mudžahedína", jehož kopii získala katarská televize Al-Džazíra, čtenáři ve 13 kapitolách a 67 odstavcích dovoluje nahlédnout do pravidel a struktury jedné z nejuzavřenějších organizací na světě.

Podle reportéra Al-Džazíry Jamese Bayse teď kapesní vydání dostávají všichni bojovníci. Z obsahu vyplývá, že organizace pod vedením Mullaha Omara směřuje k centralizaci operací. Mudžahedíni mají omezit sebevražedné útoky, vyhýbat se civilním ztrátám a získat si srdce obyčejných Afghánců. Povstalci se také mají vyhýbat diskriminaci na základě kmenové příslušnosti, jazyka nebo geografického původu.

Jednotliví velitelé oddílů měli až dosud velkou míru autonomie, často sami rozhodovali o tom, jaké operace podniknout a jak spravovat území pod svou kontrolou. V minulosti tak pod nálepkou Talibanu operovalo několik různých uskupení. Podle nových směrnic má být nyní každý povstalecký batalion, který neposlouchá příkazy z centra, odzbrojen a rozpuštěn.

Podle expertů na problematiku Talibanu se Mullah Omar snaží organizaci sjednotit a izolovat vyloženě kriminální elementy, které se k Talibanu připojily jen proto, že se jim to vyplatí.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Britové: Ofenziva v Afghánistánu s úspěchem dokončena
Velká Británie v pondělí ohlásila konec pětitýdenní ofenzivy proti Talibanu v jižním Afghánistánu. Několik týdnů před prezidentskými volbami se prý britskému kontingentu podařilo vypudit militanty z hustěji obydlených oblastí.

Operace "Panther´s Claw" (panteří dráp), jíž se účastnilo 3000 britských vojáků, byla největší ofenzivou britských sil od poloviny roku 2006, kdy ostrovní království převzalo zodpovědnost za nestabilní provincii Hílmland na jihu Afghánistánu. Brigádní generál Tim Radford, velitel britských vojsk v Hílmlandu, operaci popsal jako významný úspěch v boji s povstalci. Podle něj se Britům postavilo kolem 500 Talibanců. Povstalci prý utrpěli těžké fyzické i psychologické ztráty.

Jen několik hodin po tomto oznámení však Britové přišli o další dva vojáky, čímž se jejich červencové ztráty vyšplhaly na rekordních 22 padlých, nejvíce od začátku války v roce 2001.

Čtěte také:
Volby se blíží, aktivita Talibanu roste
Červenec přinesl ISAF nejvíce ztrát

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Slabá afghánská armáda podlamuje snahy NATO
Americké a britské ofenzivy mohou přidusit aktivitu Talibanu těsně před afghánskými prezidentskými volbami, ale úspěch v dlouhodobém horizontu závisí na afghánských bezpečnostních silách. Ty jsou ale slabé a trpí nedostatkem lidí.

Britská operace v provincii Hílmland na jihu země sice údajně vyhnala povstalce z měst a vesnic v hílmlandských údolích, skutečným cílem však bylo zajistit a udržet obsazené území a vybudovat silnou místní samosprávu, jež by koordinovala tok peněz z fondů na rekonstrukci a jinou rozvojovou pomoc.

I samotný velitel operace, brigádní generál Tim Radford, přiznal, že konečný úspěch bude záviset na tom, "jestli budeme mít dostatek afghánských vojáků". Podle Radforda při ofenzivě asistovali příslušníci afghánské armády a policie, ale "nebylo jich dost". Pokud by prý Afghánců bylo více, mohla by prý operace být úspěšnější.

Čtěte také:
Pentagon: Velikost afghánské armády závisí na možnostech spojenců

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Karzáí: Zahraniční vojáci se musí chovat ohleduplněji
Afghánský prezident Hamíd Karzáí v pondělním rozhovoru pro agenturu AP nabídl bojovníkům Talibanu mírové rozhovory, pokud se zřeknou násilí. Vyzval také k obnově vztahů se západem, pokud v blížících se volbách obhájí svoji funkci. Karzáí je v zápase o prezidentský post považován za favorita.

Prezident se během rozhovoru snažil oslovit vzbouřené Paštůny, vyzval k dialogu s těmi členy Talibanu, kteří nejsou spjatí s al-Káidou a kteří "veřejně" odmítnou násilí. Zatím však nebyl ochoten mluvit o hlavním požadavku Talibanu – časovém harmonogramu pro stažení zahraničních jednotek ze země. Podle Karzáího je jejich přítomnost v národním zájmu Afghánistánu. "Afghánský lid si stále přeje silný vztah se Spojenými státy."

Přítomnost zahraničních sil musí být podle prezidenta založena na partnerství, ve kterém "přátelé nepřichází o život, majetek a důstojnost". Karzáí se také důrazně vyslovil proti rychle se rozrůstající přítomnosti privátních bezpečnostních firem, jako tomu bylo v Iráku. Spoléhání se na soukromé strážce pořádku je prý v rozporu s rozvojem afghánských institucí.

Čtěte také:
Karzáí vyzval Taliban, ať se zapojí do voleb

Zdroj: AP (USA)

---

Šéf NATO propuštěn z nemocnice
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer byl týden poté, co mu lékaři ze srdce odstranili krevní sraženinu, propuštěn z nemocnice, oznámila v pondělí Aliance. De Hoop Scheffer byl hospitalizován 21. července poté, co omdlel. Po vyjmutí krevní sraženiny zůstal v nemocnici na pozorování.

Scheffer, jehož funkční období končí v pátek, se do kanceláře v pondělí nevrátil. Z aliančního prohlášení vyplývá, že se do centrály NATO vrátí do konce týdne. Od 3. srpna ho ve funkci vystřídá bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Zdroj: Xinhua (Čína)

vtr natoaktual.cz