natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tálibán je pod kontrolou Pákistánu, tvrdí afghánský generál

  3. července 2013  18:36

  Kdyby Pákistán chtěl, bojovníci Tálibánu by rychle složili zbraně, myslí si afghánský generál (ilustrační foto) | foto: ISAF

  Tálibán je pod kontrolou Pákistánu, tvrdí afghánský generál

  Podle vrchního velitele afghánské armády generála Sher Mohammad Karimiho Pákistán nejen poskytuje úkryt pro vůdce Tálibánu, ale také jeho činnost kontroluje. Řekl to v rozhovoru pro televizní stanici BBC. "Pokud by Pákistán přitlačil na vůdce Tálibánu nebo je přesvědčil, co by se mělo udělat, hodně by to [situaci] pomohlo." V takovém případě by podle Karimiho mohly boje v Afghánistánu ustat v řádu týdnů.

  Podle zprávy Severoatlantické aliance, která unikla letos v dubnu, si je Pákistán dobře vědom, že představitelé Tálibánu odcházejí na jeho území. K tomuto názoru vedly výslechy 27 tisíc zadržených příslušníků Tálibánu, al-Káidy a zahraničních bojovníků stejně jako civilistů.

  Pákistán nicméně neustále odmítá všechna obvinění ze svého vlivu na Tálibán. Velké množství ozbrojenců se podle představitelů Pákistánu usadilo ve východoafghánské provincii Kunar odkud podnikají útoky na severozápad Pákistánu.

  Kam dál?
  Tálibán zaútočil na zásobovací trasu NATO v Pákistánu, podobných útoků plánuje více (11.6. 2013)
  Šéf NATO: Role Pákistánu je pro stabilitu Afghánistánu klíčová (24.4. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Německo odsoudilo manžele za špionáž vůči NATO a EU

  Pár německých občanů - Heidrun a Andreas Anschlagovi - byl odsouzen na pět a půl, respektive šest a půl roku odnětí svobody za špionáž, kterou měl provádět posledních dvacet let ve prospěch Ruska. Během té doby manželé poskytli Moskvě stovky politických a vojenských dokumentů Evropské unie a Severoatlantické aliance. Přestože bylo v roce 2011 prolomeno jejich krytí, vyšetřovatelé nikdy nepřišli na jejich skutečná jména. Od roku 2008 bylo jejich hlavním úkolem spolupracovat s nizozemským diplomatem, který již byl také zadržen a odsouzen na 12 let za mřížemi.

  Předané dokumenty spadaly do nejnižší kategorie utajení a nenapáchaly škody Německu, Nizozemsku, EU ani Severoatlantické alianci. Podle soudu však tato zrada podkopala důvěru ve schopnost Německa a jeho partnerů chránit důležité informace. Oběma manželům přitom hrozil trest v maximální výši deseti let odnětí svobody.

  Kam dál?
  Nizozemský diplomat byl odsouzen za předání tajných dokumentů ruským agentům (25.4. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rasmussen chválil nadnárodní spolupráci aliančních partnerů

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zdůraznil na návštěvě Maďarska význam spolupráce mezi aliančními partnery. Tuto potřebu ukázal na příkladu strategické letecké základny NATO v maďarském městě Pápa. "Toto je perfektní příklad chytré spolupráce: národy spolupracují, aby mohly využívat schopnosti, které by si samostatně nemohly dovolit," řekl Rasmussen k základně, kterou obývají vojáci z deseti členských států Aliance a kterou využívají také partneři z Finska a Švédska. Základna je domovem třech přepravních letounů Boeing C-17.

  "Od střední Asie po Karibik, od Kosova po Pákistán tato letadla ukazují, že nemusíte být velkým národem, abyste znamenali rozdíl a měli velký dosah. Musíte být chytří a musíte spolupracovat," řekl Rasmussen. Kromě základny navštívil generální tajemník také Budapešť, kde se setkal s předními představiteli Maďarska.

  Kam dál?
  Spojenci nedodržují závazky, varuje Rasmussen v interní zprávě (10.6. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  V Afghánistánu zemřel voják NATO

  Příslušník jednotek ISAF zemřel ve východní části Afghánistánu. Podle vyjádření ISAF k tomu nedošlo v boji, bližší informace však velení odmítlo podat. Stejně tak nebyla odhalena ani státní příslušnost vojáka.

  Celkový počet zemřelých vojáků v Afghánistánu se tak v letošním roce vyšplhal na číslo 96. Uvádí to server ICasualties.org, což je webová stránka, která monitoruje úmrtí mezinárodních vojáků v Afghánistánu.

  Kam dál?
  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Jednat s Tálibánem se mělo již před deseti lety, říká britský generál

  Západ měl začít jednat s Tálibánem již před deseti lety, říká britský generál v Afghánistánu Nick Carter. Podle něj by byla jednání úspěšnější v roce 2002, kdy byl Tálibán zbaven moci nad zemí. "Tálibán byl na útěku. Myslím si, že kdybychom tehdy dostatečně přemýšleli, mohli jsme dosáhnout řešení," řekl Carter. "Problémy, se kterými se od té doby potýkáme, jsou politické povahy a politické problémy lze vyřešit jen když spolu obě strany mluví," dodal. Proto si také myslí, že si lidé potřebu společného jednání o budoucnosti země uvědomí.

  S blížícím se odchodem většiny zahraničních vojáků z Afghánistánu by podle Cartera mohla mít vláda v Kábulu velké problémy s kontrolou některých vzdálených oblastí. Afghánské bezpečnostní složky nicméně považuje za dostatečně silné na to, aby převzaly velení od jednotek ISAF.

  Kam dál?
  Tálibán odmítá podmínky mírových rozhovorů (2.7. 2013)
  Afghánské síly mají nyní zajišťovat bezpečnost v zemi, Tálibán je však stále silný (21.6. 2013)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media