Tajná zpráva zpochybňuje schopnost NATO ubránit své členy
Tajná zpráva vydaná samotnou Severoatlantickou aliancí zpochybňuje schopnost NATO ubránit území svých členů v případě agrese Ruské federace. Autoři zprávy se domnívají, že nemůžeme záviset pouze na silách rychlé reakce NATO (NATO Response Force – NRF), protože v současné době není dostatečná záruka, že tyto jednotky dokážou zasáhnout dostatečně rychle.
Nejvíce se Ruskem cítí ohroženy pobaltské a skandinávské státy. „Víme, že musíme adaptovat a modernizovat Alianci a její velitelské struktury,“ prohlásila norská ministryně obrany Ine Eriksen Søreide. „Nové struktury by měly podporovat zranitelné regiony jako například pobaltské státy,“ dodal její litevský protějšek Raimundas Karoblis.
„Rusko porušilo mezinárodní právo. To je důvod, proč musí Aliance modernizovat své struktury. NATO je nejsilnější obrannou aliancí na světě, protože se neustále adaptuje novým překážkám již sedmdesát let,“ okomentoval situaci dánský ministr obrany Claus Hjort Frederiksen.
Kam dál?
Aliance může mít problémy s ruskými kyberútoky (20.10. 2017)
Zdroj: Der Spiegel (Německo)
---
V Kábulu došlo nedaleko základny NATO k raketovému útoku
Tři rakety dopadly do „zelené zóny“ v afghánském Kábulu, dvě z nich nedaleko základny Severoatlantické aliance, která hostí americké a další zahraniční vojáky. „Během tohoto útoku nebyla poškozena základna a nikdo nebyl zraněn,“ oznámil mluvčí Aliance v Afghánistánu.
O několik hodin později došlo k sebevražednému útoku na autobus, který vezl afghánské vojenské kadety. Podle mluvčího afghánské armády během něj zemřelo patnáct vojáků a další čtyři byli zraněni. Vše proběhlo ve vzdálenosti asi sedmi kilometrů od alianční základny.
Kam dál?
Hnutí Tálibán při útoku zabilo nejméně 43 afghánských vojáků (20.10. 2017)
Zdroj: The Washington Post (USA)
---
Indonésie: Žádáme po USA vysvětlení incidentu s naším NGŠ
Indonéské ministerstvo zahraničí požádalo Spojené státy o urgentní vysvětlení situace, která se stala minulý víkend. Indonéský náčelník generálního štábu Gatot Nurmantyo byl při své cestě na konferenci do USA zastaven při vstupu do letadla navzdory oficiálnímu pozvání od svého amerického protějšku.
Indonéská ministryně zahraničí oznámila, že od Spojených států obdržela omluvu, nicméně čeká na vysvětlení celé situace. „Situace byla vyřešena. Neexistuje žádné omezení cesty generála Gatota a rádi ho ve Spojených státech přivítáme,“ píše se v prohlášení americké ambasády v Jakartě.
Kam dál?
Čína a Indie jsou nebezpečně blízko k vojenskému konfliktu v Himálajích (17.10. 2017)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Německá armáda pokračuje ve výcviku iráckých Kurdů
Německá armáda pokračuje v misi, jejímž úkolem je výcvik iráckých Kurdů. Mise byla na týden přerušena kvůli konfliktům Kurdů s iráckou vládou. Mise však podle komentářů nové vlády pravděpodobně nebude pokračovat.
Německý Bundeswehr cvičí a dodává zbraně kurdským milicím již tři roky, aby jim pomohl s bojem proti takzvanému Islámskému státu. Do současnosti dodala 32 tisíc útočných pušek a kulometů a v současné době je v Iráku 150 německých vojáků.
Kam dál?
Německá SPD pochybuje o vojenské misi v Iráku (20.10. 2017)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
V Německé armádě ročně objeví až 20 pravicových extremistů
Od roku 2008 bylo německou vojenskou tajnou službou (MAD) označeno celkem 200 vojáků za pravicové extremisty. „Je velice nebezpečné poskytovat vojenský výcvik pravicovým extremistům, protože jim to pomůže plnit jejich cíle,“ uvedla Irene Mihalic ze strany Zelených. Podle velitele MAD, Christopfa Gramma se nedá říct, že počty extremistů v armádě pomalu rostou.
Kam dál?
Německá armáda vyšetřuje pravicový extremismus ve svých řadách (2.10. 2017)
Zdroj: Die Zeit (Německo)