Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švýcaři i přes krizi kupují stíhačky za miliardy

Vydáno 20.08.2010

Švýcaři i přes krizi kupují stíhačky za miliardy
Švýcarsko, jako většina evropských států, prochází obdobím tvrdých rozpočtových škrtů, a tak lidé předpokládají, že obranné výdaje jsou přirozeným kandidátem na utahování opasků. Velké překvapení tedy vyvolal interní dokument tamního ministerstva obrany, jehož obsah pronikl na veřejnost a podle něhož hodlá malá alpská země vydat 3,8 miliardy euro na nákup nových stíhacích letounů.

Ministr obrany Ueli Maurer, z pravicově-populistické strany SVP, chce nahradit stárnoucí letku stíhaček zakoupenou již v roce 1976. Na pořízení 22 nových letadel by potřeboval výrazně zvýšit objem prostředků plynoucích do rozpočtu svého rezortu.

Proti tomuto záměru se staví Maurerovi levicoví koaliční kolegové, kteří ministra obviňují z nadbíhání ozbrojeným silám a zbytečného utrácení peněz daňových poplatníků. Podle nich tento návrh nijak nebo jen málo zvýší bezpečnost země. Pochybnosti vyjadřují i členové kabinetu z SVP.

Čtěte také:
Švýcarsko chce zmenšit armádu o třetinu
Itálie potvrdila škrty v objednávce stíhaček Eurofighter
Švýcarsko zvažuje nákup Gripenů

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Vyšetřování náletu v Kundúzu ukončeno
Německé ozbrojené síly nebudou podnikat disciplinární kroky vůči veliteli, který minulý rok nařídil provést letecký útok v severním Afghánistánu, při němž přišlo o život několik desítek civilistů. Předběžné vyšetřování incidentu nenalezlo žádné důkazy porušení kázně plukovníka Georga Kleina, který na dvě benzinové cisterny ukradené Talibanem přivolal americké stíhačky.

Kroky plukovníka Kleina podle německé armády "splňovaly příslušná kritéria humanitárního práva, které se na konflikt v Afghánistánu vztahuje", uvádí se v prohlášení ozbrojených sil. Federální vyšetřovatelé od trestního stíhání velitele upustili již v dubnu.

Čtěte také:
Německo vyplatí rodiny postižené náletem
Němci mají jasno: V Afghánistánu jde o válku

Zdroj: al-Džazíra (Katar)

---

Norové se i přes rizika hlásí do Afghánistánu
Norští vojáci v Afghánistánu čelí největšímu nebezpečí od začátku války, avšak noví rekruti norských ozbrojených sil se více než kdy jindy hlásí do služby ve válkou zmítané jihoasijské zemi. Průzkumy veřejného mínění přitom ukazují, že obyvatelé severské země válečné úsilí svého kontingentu v Afghánistánu nepodporují.

Většina z 500 příslušníků norských ozbrojených sil vyslaných na alianční misi ISAF je rozmístěna v severoafghánském městečku Meymaneh. Podle vojáků se celkový počet útoků na ně v poslední době zvýšil na tři týdně.

Navzdory neveselým statistikám se do zahraničních misí typu ISAF hlásí 1600 nováčků. V důstojnickém sboru je zájem o toto zařazení ještě vyšší.

Čtěte také:
Rasmussen: I Norsko je ohroženo terorismem
Většina Norů je pro setrvání v Afghánistánu

Zdroj: Norway Post (Norsko)

---

Kanada chce urovnat hraniční spory v Arktidě
Kanadská zahraniční politika zažívá historický posun. Prvořadou prioritou druhého největšího státu světa se nyní stává vyřešení hraničních sporů v arktické oblasti, uvádí se ve zprávě tamního ministerstva zahraniční. Vláda pod taktovkou konzervativců si nyní přeje rychlé a trvalé rozřešení příslušnosti sporných oblastí, u nichž minulé vlády upřednostňovaly nejasný stav územní suverenity.

Cílem premiéra Stephena Harpera je proměnit arktický region z pařeniště právních sporů v zónu stability a jasně daných pravidel, který bude podle Kanaďanů hrát klíčovou úlohu při podpoře hospodářského růstu a udržitelného rozvoje.

Zpráva nezmiňuje žádné konkrétní kroky, které by k vyřešení hraničních sporů mohly vést, avšak signalizuje ochotu kanadského kabinetu spolupracovat s ostatními státy, které si na oblast také činí nárok (Dánsko, USA, Rusko a Norsko), a nově také připravenost dohodnout se zvlášť se Spojenými státy a Dánskem, které o urovnání sporů s Kanadou dříve marně usilovaly.

Čtěte také:
NATO chce stabilitu v Arktidě

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada) 

---

Arménie viní Ázerbájdžán z uzavření leteckého prostoru
Vysoce postavený anonymní zdroj z arménského ministerstva obrany obvinil Ázerbájdžán z toho, že odmítl vpustit německé vojenské letadlo vezoucí arménské vojáky z mise v Afghánistánu do svého vzdušného prostoru.

Podobně prý Baku minulý rok zakázalo přelet aliančnímu letounu, který z Arménie mířil do Afghánistánu. Německé ministerstvo obrany údajný zákaz vstupu nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Čtěte také:
NATO bude dál diskutovat o Náhorním Karabachu

Zdroj: Radio Free Europe (ČR)

vtr natoaktual.cz