Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švédsko znovu zavede povinnou vojenskou službu

Vydáno 03.03.2017

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016 | foto: Forsvarsmakten

Švédsko znovu zavede povinnou vojenskou službu

Švédská vláda představila návrh zákona, kterým chce letos v létě obnovit povinnou jedenáctiměsíční vojenskou službu pro všechny občany, včetně žen, narozené po roce 1999. Reaguje tak na globální bezpečnostní výzvy, včetně těch ruských. „Vláda chce stabilnější systém s dostatkem vojáků. Chce posílit vojenské schopnosti, protože bezpečnostní situace se změnila,“ prohlásil švédský ministr obrany Peter Hultqvist.

Předpokládá se, že mobilizováno bude okolo 13 000 mladých Švédů. Výcvik však absolvuje jen 4 000 z nich, bude záležet na jejich dovednostech a motivaci. Povinnou vojenskou službu mělo Švédsko až do roku 2010, poté byla zrušena.

Kam dál?
Norsko se stane první zemí NATO s povinnou vojenskou službu pro ženy (26.8. 2016)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Alianční centrum kontrarozvědky ve Varšavě získalo akreditaci NATO

Centrum výjimečnosti (Centre of Excellence) ve Varšavě zaměřující se na kontrarozvědnou činnost získalo od Severoatlantické aliance povolení vést operace. Centra výjimečnosti pomáhají Alianci rozšířit interoperabilitu, zvýšit schopnosti, rozvíjet doktríny a normy, provádět analýzy a vyhodnocovat získané poznatky a experimenty za účelem testování a ověřování koncepcí.

„Centra výjimečnosti nejsou přímo financovaná NATO a nejsou součástí jeho velitelské struktury, pouze pracují po boku Aliance. Jsou financovaná jednotlivými státy a jsou součástí podpůrné sítě, která podporuje vnitřní a vnější výměnu informací ve prospěch Aliance,“ píše na svých stránkách NATO.

Kam dál?
Finsko chce centrum proti hybridním hrozbám, bojí se ruských akcí (22.11. 2016)
NATO otevře zpravodajské centrum v polském Krakově (5.10. 2015)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Babiš: NATO se musí změnit z obranného paktu na útočný

Je potřeba změnit Severoatlantickou alianci z obranného na útočný pakt, prohlásil český ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro portál Euractiv. Máme spoustu nepřátel, a to nemluvím jen o Rusku, hrozby představuje terorismus, organizace Islámský stát a mnohé další, dodal Babiš.

„Na co tu vlastně máme NATO? Proč kupujeme bojová letadla a potom s nimi trénujeme v Irsku. Měli bychom je vyslat do Středozemního moře, aby tam zaútočila na prázdné lodě pašeráků, se kterými následně ilegálně převáží migranty do Evropy,“ řekl český ministr financí v reakci na otázky týkající se současné migrační vlny a jak jí čelit.

Kam dál?
Stoltenberg: Fragmentovaná Evropa je rizikem pro bezpečnost (15.4. 2016)

Zdroj: Euractiv (Slovensko)

---

Čeští vojáci se možná připojí k jednotkám NATO v Litvě a Estonsku

Čeští vojáci se v příštím roce možná připojí k mnohonárodním jednotkám Severoatlantické aliance v Litvě a v Estonsku, řekl český ministr obrany Martin Stropnický při návštěvě českých jednotek v Litvě. Ty se tam v současnosti účastní cvičení Training Bridge 2017.

Rozhovory s Německem, které má vést mnohonárodní alianční prapor v Litvě, jsou téměř u konce, dodal Stropnický. Český ministr obrany rovněž uvedl, že čeští vojáci by mohli být nasazeni také v rámci kontingentu NATO v Estonsku, který tam bude působit pod britským velením. Jednání s Brity jsou stále v plném proudu, poznamenal Stropnický.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory (14.6. 2016)
Česko může vyslat 100 vojáků pro posílení východního křídla NATO (22.2. 2016)

Zdroj: News ERR (Estonsko)

---

Bradshaw: NATO a EU potřebují „velkou strategii“, aby dokázaly čelit Rusku

Severoatlantická aliance nemůže odstrašit Rusko sama, musí společně s Evropskou unií vytvořit „velkou strategii,“ která zajistí bezpečnost v Evropě, prohlásil zástupce vrchního velitele sil NATO v Evropě generál Adrian Bradshaw. „NATO je nejen architektem a vykonavatelem vojenské strategie, jeho zodpovědností je také pochopit, zdali je vojenská strategie v souladu s ostatními složkami národní moci,“ uvedl generál Bradshaw.

Rusko zůstane hrozbou tak dlouho, dokud bude prezident Vladimir Putin u moci, podotknul zástupce vrchního velitele sil NATO v Evropě. „Pokud Západ nebude jednotný ve svých odpovědích vůči svému soupeři, který má ruce na všech mocenských pákách, mohlo by to mít katastrofické důsledky,“ varoval generál Bradshaw. Podle něj Západ potřebuje vyvinout tzv. hybridní odstrašení.

Kam dál?
NATO chce vyprovokovat konflikt s Ruskem, tvrdí Putin (17.2. 2017)
Šéf NATO: Rusko je nepředvídatelné, startovali jsme k 400 jejich letounům (28.1. 2016)

Zdroj: Financial Times (USA)

kko; natoaktual.cz