Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švédsko připravuje letáky, jak se připravit na případnou válku s Ruskem

Vydáno 19.01.2018

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Švédsko připravuje letáky, jak se připravit na případnou válku s Ruskem

Švédsko se chystá rozeslat do téměř pěti milionů domácností brožurku s návodem, jak se zachovat v případě války a dalších katastrof. Manuál obsahuje informace ohledně zapojení obyvatelstva do totální obrany, zajištění vody a tepla či postupu při teroristickém útoku. „Celá společnost musí být připravena na konflikt, nejen armáda. Slova jako totální obrana nebo stav pohotovosti jsme nepoužívali po více než 25-30 let. Takže znalost mezi občany je velmi nízká,“ uvedla vedoucí projektu Christina Andersson.

Brožurka je výsledkem zintenzivňujících se debat o hrozbě Ruska, které vyvolává zvýšená ruská aktivita v oblasti Baltského moře. Švédsko proto přehodnocuje škrty v obranném rozpočtu a stále častěji se v zemi objevuje diskuze o vstupu do NATO.

Kam dál?
Zpráva: Švédsko by vojensky podpořilo spojence a čeká od nich totéž (29.12. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Makedonie patří do NATO, prohlásil Stoltenberg

„Při důsledném provádění reforem je místo Makedonie v NATO,“ oznámil generální tajemník Jens Stoltenberg na schůzce s makedonskou ministryní obrany Radmilou Šekerinskou. Stoltenberg také zhodnotil, že Makedonie prokázala schopnost zaměřit se na demokratické procesy a obranné reformy a stala se faktorem stability v regionu.

Ministryně Šekerinska generálního tajemníka informovala o zvýšení makedonského obranného rozpočtu a rozhodnutí navýšit makedonskou přítomnost v rámci mise v Afghánistánu. Mezi občany i na politické scéně panuje naprostá shoda, že by se země měla stát plnohodnotným členem NATO i EU, ujistila ministryně.

Kam dál?
Stoltenberg navštívil Makedonii, aby jednal o nabídce členství (18.1. 2018)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Francie zvýší podporu bojové skupině NATO v Estonsku

Francie zvýší podporu bojové skupině NATO pod velením Britů v Estonsku. Britské jednotky by na oplátku měly podpořit operaci v Západní Africe, která spadá pod francouzské velení. Vlády Francie a Velké Británie se tím připravují na užší vojenskou spolupráci v souvislosti s britským odchodem z Evropské Unie. Zatím nebylo potvrzeno, jak velké budou příspěvky každé strany.

Britský prapor přítomný v Estonsku poskytuje bojové skupině NATO rámec, ale vždy k němu bude přispívat další spojenecká země, uvedl estonský ministr obrany Jüri Luik. „Je to nesmírně politicky důležitá skutečnost, že je Francie velkou evropskou zemí, jadernou mocností, a Estonsko s ní vojensky spolupracuje,“ řekl ministr a dodal, že Francie spolu s Británií a USA jsou státy, se kterými Estonsko spolupracuje nejaktivněji.

Kam dál?
Estonský poslanec žádá vznik stálé námořní skupiny v Baltském moři (15.12. 2017)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Bombardéry B-52 se na Guamu přidají k B-1 a B-2, teprve podruhé v historii

Šest bombardérů B-52H Stratofortress spolu se třemi letouny B-2 je nově nasazeno na ostrově Guam. Tyto bombardéry se svou posádkou posílí Pacifické velitelství armády Spojených států (PACOM) a nahradí šest bombardérů B-1B Lancer, které se na konci měsíce vrátí zpět na americkou pevninu. Minimálně několik dní tak budou všechny tři bombardéry společně operovat z Guamu, teprve podruhé v historii.

„Bombardéry strategického velitelství USA pravidelně rotují v Indo-Pacifické oblasti, vykonávají vzdušné operace pod velením PACOM a poskytují vedoucím představitelům možnost odstrašení k udržení regionální stability,“ uvádí zpráva Pacifických vzdušných sil. Přítomnost bombardérů na Guamu se objevuje v době, kdy stále trvají napjaté vztahy mezi USA a Severní Koreou. Společná cvičení jihokorejské a americké armády byla sice před olympijskými hrami zastavena, ale vzdušné síly budou dále působit v rámci svých rutinních operací v regionu.

Kam dál?
Cvičení amerických bombardérů podráždilo Severní Koreu (3.11. 2017)

Zdroj: Air Force Times (USA)

---

NATO dementuje zprávy, že by se Katar stal členem Aliance

V některých katarských mediích se objevila tvrzení, která nesprávně interpretují nedávnou bezpečnostní dohodu země s NATO. Podle nich je Katar pod ochranou Severoatlantické aliance či se stal přímo jejím členem. Tyto zprávy se následně začaly šířit po sociálních sítích, NATO ale tvrzení odmítá. „Katar je velmi aktivním partnerem NATO, ale není členem. NATO má 29 členů,“ řekl představitel NATO pro Arab News.

Někteří analytici se domnívají, že Katar se chce připojit k protiteroristickým aktivitám blízkovýchodního kvartetu (Bahrajn, Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty). Před spoluprací s dalšími arabskými státy ale preferuje jiné síly jako NATO a USA. Podle politického komentátora Oubaje Šabandara se jedná o „diplomatickou dohodu, kterou NATO uzavírá s dalšími arabskými státy, nic více, nic méně“.

Kam dál?
Katar podepsal bezpečnostní dohodu s NATO (18.1. 2018)

Zdroj: Arab News (Saúdská Arábie)

kpa; natoaktual.cz