Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švédsko: Odpůrců členství v NATO ubylo

Vydáno 14.04.2009

Švédsko: Odpůrců členství v NATO ubylo
Odpor Švédů vůči členství v Severoatlantické alianci se zmenšil, avšak zůstává značný, jak ukazují  výsledky průzkumu veřejného mínění vypracovaného agenturou Sifo. Proti švédskému členství v Alianci se podle něj staví 50 procent dotázaných, což je o devět procent méně než v roce 2004.  

Švédsko se v současnosti účastní aliančního programu Partnerství pro mír, plnoprávným členem organizace však není.  Ze čtyř stran švédské vládní koalice podporují vstup do NATO jen dvě, Strana Centra je proti a křesťanští demokraté v této otázce nejsou jednotní. 

Čtěte také:
Švédsko chce těsnější severskou obrannou spolupráci
Finsko a Švédsko chtějí spolupráci s NATO
Švédsko se vyhýbá diskusi o NATO

Zdroj: Angus Reid Global Monitor (Kanada)

---

Lavrov: Kavkazský konflikt ukázal nebezpečí rozšiřování NATO
Srpnová válka v Gruzii ukázala, jak nebezpečný může být proces rozšiřování Severoatlantické aliance na východ, prohlásil v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Během svého vystoupení na zasedání Rady pro zahraniční a obrannou politiku v Moskvě ministr pochválil evropské členy NATO. Blokace gruzínských a ukrajinských snah o členství v Alianci byla prý správným krokem.   

„Stačí si jen představit, co by stalo, kdyby byla tehdy Gruzie členem NATO, protože Rusko by nemělo jinou možnost než zasáhnout, tak jako v srpnu minulého roku učinilo.“

Rada NATO-Rusko by se podle ministra při dostatečné politické vůli ostatních členů mohla stát konstruktivním základem spolupráce v euroatlantickém prostoru. Možnost ruského členství v Alianci však Lavrov pro tuto chvíli vyloučil.

Čtěte také:
Rada NATO-Rusko se sejde 22. dubna
Passy: Rusko se jednoho dne stane členem NATO

Zdroj: United Press International (USA)

---

Další útoky na zásobovací stanici NATO v Pákistánu
Zhruba 150 militantů vybavených raketami a automatickými zbraněmi zaútočilo v neděli na zásobovací stanici nacházející se na důležité trase používané aliančními a americkými silami  v severozápadním Pákistánu. Povstalci podpálili osm nákladních vozů s cementem a zranili tři strážce objektu.

Podobné přepady, během nichž se militanti snaží narušit zásobování zahraničních jednotek v Afghánistánu, jsou v oblasti časté. Útočníci mají už na svědomí mnoho zničených nebo poškozených nákladních vozů a několik lidských životů. K financování protivládního povstání se prý využívá i výkupné požadované za osoby unesené nejrůznějšími kriminálními sítěmi.       

Čtěte také: 
Další útok na zásoby NATO v Pákistánu

Zdroj: AP (USA)

---

Alianční nálet v Afghánistánu zabil přes 20 povstalců
Během alianční letecké operace v provincii Zabul na jihu Afghánistánu zahynulo přes 20 členů radikálního hnutí Taliban, uvedli v neděli představitelé místní policie. Nálet byl odpovědí na povstalecký útok na jednotky mise ISAF a afghánských ozbrojených sil, který bojovníci Talibanu zahájili v sobotu večer v regionu Shinkay.  

Čtyři z obětí byli podle policejních informací Pákistánci. Velitelství mise ISAF mezitím prohlásilo, že v sobotu byli zabiti pouze čtyři bojovníci z Talibanu.

Zdroj: RIA Novosti

---

Americká armáda bojuje o přízeň kmenových vůdců
Velitel amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu americký generál David McKiernan se zúčastnil dvou setkání s více než 250 kmenovými vůdci z provincií Kandahár a Hílmland. Vedení americké armády se tak pokouší navázat přímý kontakt s vlivnými představiteli afghánských kmenů, posílit vzájemnou důvěru a objasnit základní charakteristiky nové americké strategie afghánské mise.

McKiernan prohlásil, že chce touto cestou projevit kmenovým náčelníkům úctu a omluvit se za chyby, kterých se americké jednotky v minulosti dopustily, jako třeba zatýkání na základě udání ze strany nepřátelského kmenu nebo civilní ztráty během zásahů. Generál se také pokoušel vysvětlit, proč Spojené státy vysílají do země dalších 21 000 vojáků. Vůbec poprvé také nastínil detaily rozmístění nových amerických kontingentů, které mají do země dorazit v létě. 

Vládní představitelé k setkáním přizváni nebyli. Podle McKiernana bylo cílem americké strany navázat přímý kontakt s kmenovými vůdci a jednání nemělo být ovlivněno přítomností místních úředníků, kteří by mohli být zkorumpovaní. Jako gesto dobré vůle se čtyřhvězdičkový generál publiku svěřil, že se kvůli většímu porozumění místním poměrům pustil i do četby koránu.  

Čtěte také:
McKiernan: Podpora afghánského obyvatelstva je klíčem k úspěchu
Obama hledá podporu pro novou afghánskou strategii

Zdroj: The New Zealand Herald (Nový Zéland)

vtr natoaktual.cz