natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Švédsko musí více investovat do armády, upozorňuje audit

  7. prosince 2012  14:51

  Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

  Švédsko musí více investovat do armády, upozorňuje audit

  Nedávný audit švédského státního rozpočtu odhalil závažné problémy, se kterými se bude muset armáda příští rok potýkat. Kvůli rozsáhlým rozpočtovým škrtům jsou v ohrožení zejména jednotky rychlé reakce švédského letectva a námořnictva. „Schází nejen finanční, ale i lidské zdroje,“ upozorňuje audit švédského národního kontrolního úřadu s tím, že z toho důvodu není zhruba polovina jednotek s letouny Gripen schopna vykonávat mise rychlé reakce.

  „Výsledek auditu není žádným překvapením. Náčelník generálního štábu už více než rok upozorňuje, že armáda nemá dost peněz na udržení odpovídající obrany, realizaci cvičení nebo udržení dostatku lidí pro spolehlivé jednotky rychlé reakce,“ prohlásil mluvčí Strany zelených Peter Rådberg.

  Rozpočet na obranu pro příští rok sice počítá s mírným navýšením, nicméně jak potvrdil mluvčí liberálů Allan Windmann, většina těchto prostředků půjde na vývoj nové generace Gripenů.

  Kam dál?
  Analýza: Za obrannými škrty zřejmě nestojí ekonomická krize (25.6. 2012)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  OSN a USA důrazně varují Sýrii před použitím chemických zbraní

  V souvislosti s vývojem konfliktu v Sýrii vyslal americký minstr obrany Leon Panetta společně s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem důrazné varování syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi před použitím chemických zbraní vůči povstalcům.

  Speciál: Krize v Sýrii a zapojení NATO

  „Máme vážné obavy, že syrský režim sáhne po chemických zbraních proti povstalcům,“ prohlásil Panetta na tiskové konferenci ve Washingtonu. „Nechci se pouštět do spekulací, ale mohli bychom použití těchto zbraní chápat jako překročení jisté meze,“ dodává.

  Kam dál?
  Přitvrdíme, jestli tanky nezmizí z ulic, varovala Clintonová Sýrii (19.4. 2012)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Počet zabitých vojáků mise ISAF v Afghánistánu klesá

  Již třetí měsíc za sebou počet zabitých příslušníků mise ISAF v Afghánistánu klesá. V listopadu zde přišlo o život 17 vojáků, 16 z nich byli Američané.

  V Afghánistánu přichází o život nejvíce vojáků obvykle během jarních a letních měsíců, letos v květnu navíc Talibán zahájil proti spojencům masivní ofenzivu. V srpnu zde zahynulo dvaapadesát vojáků ISAF.

  Nejčastější příčinou úmrtí jsou výbušniny v autech nebo na vestách sebevražedných atentátníků. Jejich výroba je velmi jednoduchá, odhalení však bývá velmi obtížné.

  Válka v Afghánistánu stála život již více než tři tisíce spojeneckých vojáků.

  Kam dál?
  Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Vzájemná důvěra je pro Alianci klíčová, připomíná Bulharsko

  „Důvěra je tím klíčovým slovem, které definuje vztahy mezi Aliancí a jejími partnery,“ prohlásil bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov při zasedání alianční Rady euroatlantického partnerství. Podle Mladenova je třeba, aby Aliance rozvíjela všechny formáty partnerství, ale jednu z nejdůležitějších vazeb má Aliance s Evropskou unií.

  „Bulharsko jednoznačně podporuje alianční politiku otevřených dveří. Doufám, že se příští summit v roce 2014 bude věnovat právě otázce rozšíření,“ dodává.

  Před nedávnem se Mladenov vyjádřil i o spolupráci Aliance s Ruskem, kterou označil za velmi úspěšnou. Boj proti terorismu a pirátství, Afghánistán nebo protiraketová obrana – to jsou podle něj oblasti, kde je spolupráce s Ruskem naprosto klíčová.

  Kam dál?
  Bulharsko podpoří Makedonii v úsilí o vstup do NATO a EU (23.1. 2008)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  NATO v Afghánistánu zaútočilo na naši kliniku, tvrdí Švédové

  Podle švédské humanitární organizace působící v Afghánistánu vtrhli do zdravotnického zařízení v provincii Wardak příslušníci mise ISAF i místní vojáci a budovu následně využili jako vězení a logistickou základnu. Vojáci údajně zcela zničili vybavení malé kliniky a neváhali také zadržet zdravotnický personál.

  „Tento incident je skutečně vážným porušením Ženevských konvencí. Nejenom že vojáci vtrhli do zdravotnického zařízení, ale dokonce jim velení povolilo tam několik dní zůstat a využívat ho jako vězení. To je neuvěřitelné,“ prohlásila Erica Gaston právnička z americké organizace US Institute of Peace, která se specializuje na lidská práva.

  Velení ISAF na dotazy k incidentu nereagovalo.

  Zdroj: Guardian (Velká Británie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media