Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švédsko chce těsnější severskou obrannou spolupráci

12. června 2008  15:07

Švédsko chce těsnější severskou obrannou spolupráci
Švédský ministr obrany Sten Tolgfors zveřejnil vojenskou studii o budoucnosti švédské obrany. Spolupráce s ostatními nordickými zeměmi je vysoko na seznamu jeho návrhů k zajištění švédské bezpečnosti. „Některé společné projekty se již uskutečnily. Švédsko a Norsko naplánovalo společné síly k vyslání do Dárfúru. I když byla tato mise zrušena, ukázala, jak spolu tyto země mohou do budoucna spolupracovat,“ komentoval studii ministr Tolgfors.

„Kdyby Norsko koupilo stejné stíhačky jako Švédsko, mohli bychom spolupracovat ještě víc,“ dodal Tolgfors. Nedávno také napsal článek navrhující vytvoření společných sil na severu Švédska a Norska a sdílení leteckých základen. „Existuje neuvěřitelné množství oblastí, ve kterých by tyto dva státy mohly spolupracovat, i když Norsko není v Evropské unii a Švédsko není v NATO,“ řekl Tolgfors a upřesnil, jak si takovou spolupráci představuje: „Kdyby měly severské země stejné vojenské vrtulníky, mohla by jedna země poskytnout posádku a druhá vrtulník.“

Čtěte také:
Finsko a Švédsko chtějí spolupráci s NATO
Členství Švédska v NATO je přirozené, tvrdí ministr
Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF

Zdroj: Aftenposten (Norsko)

---

Afghánská policie zadržela rekordní objem drog
Afghánská policie zadržela nedaleko pákistánských hranic 237 tun hašiše během zátahu, který alianční síly označují za největší na světě. Severoatlantická aliance se domnívá, že zadržení takového množství drog uštědří velkou ránu Talibanu, který z obchodu s narkotiky financuje povstalce. Drogy byly nalezeny tento měsíc v příkopech v jihoafghánské provincii Kandahár. Po nálezu byly zničeny. 

Objem zadržených drog váží stejně jako třicet londýnských dvojpatrových autobusů a má hodnotu 400 milionů dolarů. Z této sumy by Taliban utržil okolo 14 milionů dolarů. „Speciální síly afghánské policie vážně ochromily schopnost Talibanu nakupovat zbraně, kterými pak ohrožuje bezpečnost afghánských lidí,“ komentoval událost velitel sil ISAF generál David McKiernan. 

Z Afghánistánu pochází 90 % světové produkce opia a země se stává také největším producentem hašiše, který je získáván z marihuany. Vláda prezidenta Hamida Karzáího byla dlouho kritizována za neschopnost účinně bojovat proti obchodu s drogami. Nyní však první náměstek afghánského ministerstva vnitra generál Ab-Hadi Khalid prohlásil: „Zátah ukazuje pokračující zlepšování a profesionalitu naší Afghánské národní policie. Děje se tak díky vzdělávání a výcviku, který získáváme za pomoci mezinárodního společenství.“

Afghánská policie také zadržela 5,1 tuny opia, ze kterého se vyrábí heroin, v hodnotě okolo 30 milionů dolarů a uvěznila třináct drogových dealerů v provincii Hílmand.   

Čtěte také:
Afghánistán žádá NATO o pomoc v boji s opiem
Afghánský ministr: Do šesti let můžeme být bez opia
OSN burcuje proti afghánským drogám

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Americká armáda představila zbraně budoucnosti
Americká armáda ve Washingtonu představila nový hybridní elektrický tank, bezpilotní vrtulník a další vybavení a zbraně, které tvoří Budoucí bojové systémy (Futre Combat Systéme – FCS) v hodnotě 160 miliard dolarů. Armáda tak chce ukázat jejich relevanci pro jednotky bojující v současné době v Iráku.

Přehlídka pro zákonodárce a média se konala před washingtonským Kapitolem. Náčelník generálního štábu generál George Casey prohlásil, že armáda se nyní v rámci programu FCS dostala do momentu, kdy budoucí bojové systémy jsou realitou. Generál Casey souhlasí se slovy ministra obrany Roberta Gatese, že jakýkoli zbraňový systém vyvinutý v době, kdy je země ve válce, musí být použitelný pro probíhající boje.

Projekt FCS je od roku 2003 vyvíjen firmami Boeing a SAIC a tvoří ho čtrnáct hlavních počítačově propojených zbraní. Dříve vyvinuté verze tohoto systému jsou již používány jednotkami v Iráku.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Kanada možná nebude moci opustit Afghánistán do roku 2011
Kanadští konzervativní a liberální senátoři zpochybnili předpověď stažení kanadských sil z Afghánistánu do roku 2011, jak je zatím naplánováno. „Myslím si, že ne všechny jednotky budou zpátky doma do roku 2011,“ prohlásil konzervativní senátor Michael Meighen, místopředseda senátní komise pro národní bezpečnost a obranu, s tím, že některé části Afghánistánu jsou dosud „středověké“. Předseda této komise, liberální senátor Colin Kenny, dodal, že stažení kanadských sil si vyžádá velké úsilí a bude potřebovat i trochu štěstí.

Komise pro bezpečnost a obranu také požádala vládu, aby zmírnila svůj postoj v otázce vyjednávání s Talibanem. Varovala, že válka v Afghánistánu by se bez diplomatické intervence mohla protáhnout na mnoho let. S tímto doporučením však nesouhlasí vládní konzervativní senátoři zastoupení v komisi. Konzervativní ministr obrany Peter MacKay dříve prohlásil, že Kanada nebude nikdy vyjednávat s teroristy.

Komise právě vydala zprávu o pokroku dosaženém v Afghánistánu poté, co její členové tuto zemi potřetí navštívili. Ve zprávě konstatovali, že přes všechny těžkosti a nutnost pokračovat v práci viděli nejvíce známek pokroku.   

Čtěte také:
Kanada prodloužila svou misi v Afghánistánu
Kanadští experti jsou pro setrvání Kanaďanů v Afghánistánu

Zdroj: The Vancouver Sun (Kanada)

---

Bush a Karzáí žádají 50 miliard dolarů pro Afghánistán
Afghánský prezident Hamid Karzáí jede do Paříže na konferenci o pomoci Afghánistánu s otevřenýma rukama, protože jak řekl americký prezident George Bush, tato vnitřními rozpory zmítaná země „je na mizině“. George Bush se svojí manželkou Laurou vystupují jako největší advokáti peněžní pomoci pro Afghánistán.

Prezident Karzáí žádá Spojené státy, Evropu a světové rozvojové banky o 50 miliard dolarů na dobu následujících pěti let. Z těchto peněz chce financovat rekonstrukci své země zničené vládou Talibanu. Laura Bush, která minulý týden podnikla nečekanou návštěvu Afghánistánu, bude na konferenci žádat o peníze jménem afghánského národa.

Na své týdenní cestě po Evropě žádal prezident Karzáí o zvýšení počtu mezinárodních sil v Afghánistánu. Ve Slovinsku se sešel s lídry Evropské unie a v Německu s kancléřkou Angelou Merkel. Také americký prezident Bush zřejmě bude v Itálii a Francii žádat o posily pro Afghánistán.

Čtěte také:
Německo možná zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu
Afghánistán chce oživit zemědělství

Zdroj: USA Today (USA)

 


 

epl natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.