Švédsko by ruskému útoku nevydrželo vzdorovat ani dva dny, varuje šéf armády
Švédsko by při případnému útoku Ruska nedokázalo vzdorovat ani dva dny, prohlásil ve snaze podpořit vstup Švédska do NATO velitel švédských ozbrojených sil generál Sverker Göranson. Göranson v rozhovoru pro místní deník uvedl, že Švédsko nikdy nebylo vyzbrojeno tak, aby se samotné dokázalo postavit Sovětskému svazu nebo Rusku.
V případě ruské hrozby by Švédsko podle Göransona potřebovalo pomoc od NATO nebo USA. Ačkoliv velitel švédských ozbrojených sil podtrhl, že útok ze strany Ruska je velice nepravděpodobný, upozornil na současné zvyšování investic do armády v Rusku. Švédské státní zastupitelství posléze obvinilo Göransona z vyzrazení státních tajemství.
Kam dál?
Švédsko musí více investovat do armády, upozorňuje audit (7.12. 2012)
Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)
---
Francie začne stahovat své jednotky z Mali v březnu
Francie plánuje začít se stahováním svých vojenských jednotek z Mali v březnu, komentoval nejbližší plány Francie související s operací v Mali francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. I přes to však budou vojenské operace zaměřené proti islamistům na severu země i nadále pokračovat. „Myslím že od března, pokud půjde všechno podle plánu, by měl počet francouzských jednotek v Mali poklesnout,“ řekl v rozhovoru pro francouzský deník ministr.
Francie nasadila do operace Serval na 4 tisíce vojáků, bojové letouny i obrněná vozidla, postupně by však měla předávat vojenskou kontrolu do rukou afrických jednotek.
Nyní se očekává předání historického města Timbuktu pod kontrolu afrických sil. „Odchod francouzských jednotek nás neděsí, zvláště proto, že jejich letectvo bude v oblasti stále přítomné a kdykoliv, v řádu minut, může v případě potřeby zasáhnout,“ reagoval na předání kontroly nad městem mluvčí malijské armády kapitán Samba Coulibaly.
Kam dál?
Francouzi chtějí předat dobyté Timbuktu africkým jednotkám co nejdříve
(5.2. 2013)
Zdroj: France 24 (Francie)
---
NATO zaručuje Pobaltí skutečnou ochranu, říká litevská prezidentka
Implementace plánů na obranu Pobaltí a přípravy na regionální vojenské cvičení Steadfast Jazz 2013 byly tématy schůzky prezidentky Litvy Dalii Grybauskaite a generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. Podle Grybauskaite dosáhla země díky tři roky trvajícímu členství v Severoatlantické alianci významných výsledků na poli bezpečnosti země: Aliance schválila plán na ochranu Pobaltí, z alianční mise ochrany vzdušného prostoru Pobaltí udělala trvalou operaci a litevskému Centru energetické bezpečnosti byl udělen statut takzvaného „Aliančního centra excelence“ (NATO Center of Excellence – COE).
„Pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko je na základě jejich bolestivé historické zkušenosti nezbytné, aby existoval konkrétní scénář, jak by členské země NATO je a jejich občany chránily v případě ohrožení,“ komentovala úmysl na ověření plánů na ochranu regionu v praxi litevská prezidentka.
Kam dál?
České Gripeny pátraly v Pobaltí po letounu, který pak záhadně zmizel (18.1. 2013)
Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)
---
Turecko zablokovalo kroky na přijetí Izraele do NATO
Turecko zablokovalo iniciativy NATO související se začleněním Izraele do Aliance, sdělil reportérům turecký premiér Racep Tayyip Erdogan. „Jako Turecko budeme blokovat špatné kroky (v NATO). A takové kroky směrem k začlenění Izraele do NATO jsme viděli. A zabránili jsme jim,“ naznačil vztah k nedávné alianční iniciativě související s Izraelem Erdogan.
„Evropská unie váhá, protože kdyby do ní Turecko vstoupilo, její členové by si nemohli dělat, co chtějí,“ připodobnil dále turecký premiér situaci ohledně přijetí Izraele do NATO k unijní pozici vůči přijetí Turecka do EU..
„Máme své meze, za které nemůžeme jít. A pro nás je například nepřijatelné být s Izraelem v NATO,“ shrnul odmítavý postoj k integraci Izraele do aliančních struktur Erdogan.
Kam dál?
Turecko schválilo spolupráci Izraele s NATO (4.1. 2013)
Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)
---
Kosovo se v dohledné době členem NATO nestane, píše srbský deník
Kosovo nemá šanci stát se v blízké budoucnosti členem NATO ani se podílet na jakýchkoliv aliančních programech, informoval s odkazem na vysoké představitele NATO srbský deník Danas. Základním předpokladem pro vstup do NATO či alespoň vytvoření partnerského statutu je členství země v OSN, proto v současnosti neexistují ani žádné iniciativy související s přijetím Kosova do Aliance. Další překážkou je také fakt, že čtyři členské státy NATO – Rumunsko, Řecko, Španělsko a Slovensko – ještě Kosovo ani neuznaly.
V současnosti již je pod kontrolou NATO rozvoj a výcvik kosovských bezpečnostních sil, k jejich transformaci v armádu by však nemělo dojít bez detailních konzultací a souhlasu Aliance. Ministr kosovských bezpečnostních sil Agim Ceku se přitom nedávno vyjádřil, že doufá, že by Kosovo mohlo mít svou vlastní armádu již letos v červnu.
Kam dál?
Kosovo chce vybudovat armádu a přidat se k NATO (28.12. 2012)
Zdroj: B 92 (Srbsko)