Summit NATO v Bruselu: čeho chtějí státy dosáhnout
Nadcházející summit Severoatlantické aliance v Bruselu by měl být především potvrzením stávajících závazků. Spojenci se však na mnoha otázkách neshodnou a každý přijede na summit s vlastními představami. Například Spojené státy budou podle očekávání pokračovat v tlaku na spojence kvůli výdajům na obranu. Na tuto kritiku se musí připravit především Německo.
Některé státy jako například Spojené království a Kanada požadují větší zaměření na posílení evropské obrany a odstrašení ve vztahu k Rusku. Stejně tak státy z východního křídla Aliance chtějí větší přítomnost spojeneckých sil na svém území a vznik nového velitelství v Pobaltí.
Francie spolu s Německem budou pravděpodobně prosazovat podporu vojenských aktivit Evropské unie, se kterými dlouhodobě nesouhlasí USA. Dalšími diskutovanými tématy bude kyberbezpečnost a úloha NATO v boji proti terorismu. Na summit bylo pozváno i Švédsko a Finsko jako blízcí partneři Aliance.
Kam dál?
Stoltenberg představil pět hlavních témat pro summit NATO 2018 (30.5. 2018)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Rusko odpoví na nový bojový plán NATO, varuje Moskva
Nový bojový plán Severoatlantické aliance ohrožuje stabilitu v Evropě a Moskva odpoví přípravou armády k vlastní obraně, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Plán NATO nazývaný jako „čtyři třicítky“ stanovuje, že alianční jednotky musí být do měsíce připraveny k boji. Za cíl tohoto plánu je považována hlavně obrana před narušením aliančního teritoria ze strany Ruska. Gruško zatím neodhalil, jak by měla konkrétní ruská reakce vypadat.
Ruské vyjádření přišlo poté, co Norsko požádalo Spojené státy o zdvojnásobení počtu vojáků u hranic s Ruskem. Tento požadavek spolu s novým bojovým plánem NATO ukazují, že spojenci chápou Rusko stále více jako hrozbu.
Kam dál?
NATO odhaluje novou strategii pro boj s Ruskem (11.6. 2018)
Norsko chce zdvojnásobit počet amerických vojáků u svých hranic s Ruskem (13.6. 2018)
Zdroj: Newsweek (USA)
---
Srbsko vyšetřuje bombardování NATO z roku 1999
Necelé dvě desetiletí po bombardování Srbska ze strany Severoatlantické aliance zahájily srbské orgány jeho vyšetřování. Cílem je zjistit, zda NATO v roce 1999 použilo bomby s ochuzeným uranem, které mohly způsobit rozšíření autoimunních nemocí. Výzkum povedou vědci z různých oborů, kteří budou v laboratořích pátrat po stopách uranu. První výsledky lze však očekávat nejdříve za dva roky.
Někteří experti ovšem tvrdí, že ochuzený uran nepředstavuje smrtelné nebezpečí, a jedná se jen o strašení srbské veřejnosti. Podle zjištění svrhlo NATO třináct uranových bomb na jihu Srbska. Program OSN pro životní prostředí nicméně zhodnotil, že se nejednalo o lokality s důležitým významem pro lidské zdraví.
Kam dál?
Průzkum: 84 % Srbů odmítá členství v NATO (26.3. 2018)
Zdroj: Euractiv (Belgie)
---
Evropská armáda musí být komplementární k NATO, říkají zákonodárci EU
Případná Evropská armáda nesmí duplikovat aktivity Severoatlantické aliance, naopak je musí doplňovat, píše se ve zprávě přijaté Evropským parlamentem. Dokument uvádí, že Evropská unie a NATO „by měly více spolupracovat, aby posílily odolnost, obranu a bezpečnost“ sousedů a partnerů obou organizací. Zpráva také vítá potvrzení závazku Spojených států k NATO a evropské bezpečnosti.
Dokument dále zdůrazňuje nezbytnost blízkých bezpečnostních vztahů s Velkou Británií po jejím vystoupení z Evropské unie. I přesto ale panují obavy, že po britském odchodu dojde v oblasti obrany k většímu odcizení mezi Evropou a Spojenými státy.
Kam dál?
Plán EU na zvýšení vojenské mobility využije i NATO (29.3. 2018)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Trump tlačí Británii k vyšším výdajům na obranu
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Velkou Británii, aby zvýšila své obranné výdaje i přesto, že Británie splňuje cíl vydávat dvě procenta HDP na obranu.
Prezident Trump nicméně požaduje, aby Británie své příspěvky navýšila nad tuto hranici.
Nátlak USA může pomoci britskému ministrovi obrany Gavinu Williamsonovi při sporech s ministrem financí Philipem Hammondem ohledně financování armádních projektů.
Kam dál?
Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu (18.5. 2018)
Zdroj: The Times (Velká Británie)