Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Studie: Podle Evropanů vliv Německa ve světě roste

21. března 2019  23:25
Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Studie: Podle Evropanů vliv Německa ve světě roste

Zatímco Německo vnímají obyvatelé evropských zemí jako sílící, francouzskou a britskou moc vidí jako stagnující až klesající, uvádí průzkum společnosti Pew Research Center. Podle téměř poloviny respondentů hrají Němci ve světě významnější roli než před deseti lety. Nejvíce tuto myšlenku sdílí Řekové, nejméně pak Britové.

Co se týče fungování EU, 62 % respondentů uvedlo, že Unie nemá dostatečný kontakt s občany. Většina dotázaných však zároveň EU považuje za zásadní pro podporu míru, rozvoj demokratických hodnot a růst prosperity. Největší podporu má ze sledovaných zemí ve Španělsku a Polsku, nejmenší pak v Řecku a Velké Británii.

Kam dál?
Představitelé NATO jsou proti armádě EU (19. 11. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Německé výdaje na obranu stále klesají

Německu, které již dříve zveřejnilo, že bude výrazně zaostávat v oblasti obranných výdajů za cíli stanovenými Severoatlantickou aliancí, nyní hrozí, že bude zaostávat i za těmito svými sníženými závazky, což se především Spojeným státům vůbec nelíbí. V tříletém horizontu německý obranný rozpočet nejspíše nepřesáhne 1,5 % HDP.

Nelibost, se kterou americký prezident Donald Trump nese spoléhání se evropských spojenců na bezpečnostní záruky, které jim Spojené státy poskytují, je dobře známa. Washington dokonce uvažuje, že začne Evropě náklady za své vojáky na jejím území účtovat. Na německý postoj by tedy mohl doplatit celý kontinent.

Kam dál?
Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává (15. 3. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Pentagon vytvoří skupinu, která se bude zabývat sexuálním obtěžováním v armádě

Republikánská senátorka za Arizonu Martha McSally oznámila, že úřadující ministr obrany Patrick Shanahan souhlasil s vytvořením operační skupiny ministerstva obrany pro boj proti sexuálnímu násilí. „Mým cílem a cílem ministerstva obrany je ve Spojených státech eliminovat sexuální napadení a sexuální obtěžování,“ řekl k situaci ministr Shanahan.

McSally, bývalá vojenská pilotka útočného letounu A-10, šokovala začátkem března své kolegy a představitele letectva, když během senátního slyšení sdělila, že byla před několika lety během své služby u letectva znásilněna. Toto oznámení rozvířilo debatu o prevenci sexuálně motivovaných útoků v amerických ozbrojených složkách.

Kam dál?
Republikánská senátorka zažila znásilnění během služby u letectva (7. 3. 2019)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Trump možná kvůli své zdi omezí financování škol pro děti vojáků

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa předložila plán, který by, pokud by byl schválen, omezil financování vzdělávacích programů a škol, které navštěvují děti amerických vojáků. Tyto peníze by pak byly využity pro stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Na začátku března požádal Trump Kongres o schválení 8,5miliardového rozpočtu pro svůj pohraniční projekt. Návrh však neprošel, a prezident proto vyhlásil podél hranice stav nouze, který chtěl pro stavbu zdi využít.

Kam dál?
Vážně zvažuji rozšíření NATO o Brazílii, uvedl Trump (20. 3. 2019)

Zdroj: New York Post (USA)

---

Americký zvláštní vyslanec v Afghánistánu seznámí své protějšky s pokroky v mírovém úsilí

Zalmaj Chalilzad, zvláštní vyslanec USA v Afghánistánu, se setká se svými protějšky z Číny, Ruska a EU. „K tématům diskuse bude patřit mezinárodní podpora afghánského mírového procesu, role, kterou může každá strana v tomto procesu hrát, a pokrok v mírových rozhovorech,“ uvedlo ke schůzce americké ministerstvo zahraničí.

Američtí vyjednavači naléhají na Tálibán, aby souhlasil s příměřím a s rozhovory o politické budoucnosti Afghánistánu se zástupci afghánské společnosti, včetně vlády prezidenta Ašrafa Gháního. Tálibán však přímá jednání s vládou v Kábulu odmítá a obviňuje ji z toho, že je americkou loutkou. Jednání se primárně zaměřila na ukončení podpory terorismu ze strany Tálibánu a stažení amerických vojsk.

Kam dál?
Afghánistán by se stal inkubátorem teroristů, řekl Zeman na summitu B9 (28. 2. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.