Strach z útoků zrádců mají američtí i afghánští vojáci
Vysoce postavení afghánští představitelé přišli s řadou kroků, které mají zabránit útokům sympatizantů Talibanu z řad afghánských bezpečnostních sil na zahraniční vojáky mise ISAF. Afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak po návštěvě Pentagonu prohlásil, že lepší drogové testy a profilové prověrky uchazečů o místo v armádě by měly smrtonosné útoky zrádců omezit.
Podle Wardaka afghánská armáda zanedlouho naplní směrná čísla pro konečný početní stav, což afghánské bezpečnostní službě umožní pečlivěji kontrolovat brance. Armáda se prý snaží zvýšit povědomí vojáků o problému a nabádá je k větší ostražitosti vůči svým kolegům.
Útoků z vlastních řad se neobávají jen zahraniční vojáci, ale i samotní Afghánci sloužící v bezpečnostních silách. "Někteří vojáci mají talibanské válečné písně jako vyzváněcí melodie v mobilu," tvrdí Sajed Rahim z provincie Paktika. "Máme plnit naše povinnosti, nebo máme sledovat tyhle lidi, kteří nás jednoho dne zabijí?" dodává Rahim.
Kam dál?
Za útoky afghánských vojáků na kolegy z NATO mohou osobní problémy
Zdroj: Wall Street Journal (USA), Reuters (Velká Británie)
---
V Uljanovsku žádná báze NATO nebude, tvrdí ministerstvo
Možná pomoc, kterou Rusko poskytne Severoatlantické aliance při stažení jednotek a materiálu z Afghánistánu, nezahrnuje přítomnost vojenského nebo civilního personálu NATO v Ujlanovsku, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.
"V Uljanovsku nebude a ani nemůže být žádná vojenská základna nebo tranzitní centrum NATO. O záležitosti se nikdy nevedla žádná jednání a o této variantě se neuvažovalo ani teoreticky," stojí v prohlášení.
Kam dál?
Obyvatelé Uljanovska protestují proti překladišti NATO
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)
---
Afghánská armáda bude po roce 2014 zmenšena
Po skončení mise NATO v Afghánistánu v roce 2014 bude početní stav afghánských ozbrojených sil výrazně snížen, prohlásil afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak. Z plánovaného maxima 352 000 lidí, kterého by mělo být dosaženo do konce letošního roku, by se personál afghánské armády a policie měl po dvou letech zmenšit na 230 000 lidí.
Afghánští a alianční představitelé se shodují, že posouvat začátek redukce početního stavu před rok 2014 by nebylo moudré, jelikož v nadcházejících měsících klesne počet zahraničních jednotek v Afghánistánu a místní síly na sebe budou brát stále větší díl zodpovědnosti za bezpečnost země.
Podle Wardaka jsou redukce zatím jen konceptuálního rázu a slouží pro plánování. Konečná velikost afghánských bezpečnostních sil prý bude záviset na efektivnosti povstaleckých aktivit a bezpečnostní situaci v zemi.
Kam dál?
ISAF předaly zodpovědnost za bezpečnost v Laškar Gah místním
Výdaje na afghánskou armádu a policii klesnou o dvě třetiny
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Pákistán se zúčastní summitu NATO v Chicagu
Na summit Severoatlantické aliance v Chicagu, kde se bude jednat o konci válečné kampaně v Afghánistánu, přijede pravděpodobně i delegace z Pákistánu. Podle nejmenovaného zdroje z pákistánského ministerstva zahraničí dostal Islámábád formální pozvánku na začátku minulého roku.
Zatím není jisté, kdo bude Pákistán na vrcholné schůzce zastupovat. Anonymní zdroj tvrdí, že v ideálním případě by to měl být premiér Júsaf Gilání.
Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)
---
NATO: Bosna musí pro členství v Alianci udělat víc
Bosna a Hercegovina bude muset odvést víc práce, aby se přiblížila k členství v Severoatlantické alianci, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Aliance prý ambice Bosny podporuje, avšak z bosenské strany očekává "politickou snahu, odhodlání a dialog", uvedl Rasmussen.
Šance Bosny na vstup do NATO vzrostly v roce 2010, kdy země obdržela Akční plán členství, avšak pokrok na cestě k integraci brzdí neshody mezi hlavními etnickými skupinami na vnitropolitické scéně.
Kam dál?
Bosna se přiblížila vstupu do NATO
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA)