Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: Útok v Nice míří na základní hodnoty Západu

Vydáno 15.07.2016

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg: Útok v Nice míří na základní hodnoty Západu

„Jsem konsternován a zarmoucen teroristickým útokem v Nice. V myšlenkách jsem s rodinami a blízkými obětí a všemi zasaženými. Tento útok mířil na nevinné lidi a základní hodnoty, jež představuje Severoatlantická aliance. Terorismus však nikdy neporazí demokracii, svobodu a naše otevřené společnosti. Solidárně stojíme při francouzském lidu,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ke včerejšímu útoku ve francouzském Nice.

Kam dál?
Erdogan: NATO musí zintenzivnit boj proti terorismu (7.7. 2016)

Zdroj: NATO

---

Jednání NATO - Rusko: ke „shodě názorů“ nedošlo

Komentář

natoaktual.cz

Hluboké neshody o Ukrajině nebyly překonány ani v průběhu rozhovorů Severoatlantické aliance s Ruskem probíhajících poprvé od schválení posílení aliančních jednotek ve východní Evropě, uvedl po schůzce 28 velvyslanců Aliance s Ruskem generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Velvyslanec Moskvy při NATO Alexander Gruško obvinil Alianci z podněcování studenoválečné atmosféry s tím, že „opatření jsou neoprávněná, přehnaná a kontraproduktivní.“

„Na schůzce panovala otevřená a upřímná atmosféra, ke shodě ovšem nedošlo,“ dodal Stoltenberg a upřesnil, že NATO má s Ruskem zásadní a trvalé spory ohledně Ukrajiny. Během schůzky Aliance informovala Rusko o důležitých rozhodnutích přijatých na summitu ve Varšavě.

Kam dál?
Rusko představilo vlastní návrh pro bezpečnost vzdušného prostoru Pobaltí (14.7. 2016)
NATO odsouhlasilo posílení pomoci pro Ukrajinu (16.6. 2016)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

Srbsko: Nastal čas přezkoumat bombardování NATO z roku 1999

Ve světle britské zprávy o účasti Velké Británie na válce v Iráku by měla být přezkoumána také „odpovědnost a oprávnění“ k bombardování Srbska Severoatlantickou aliancí v roce 1999, prohlásil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić. Zvláštní vládní komise v Británii totiž nedávno stanovila, že britské rozhodnutí ke společnému vojenskému zásahu se Spojenými státy v Iráku bylo provedeno před vyčerpáním všech mírových alternativ.

Sedmnáct let po bombardování nemůžeme jen tak sladit naši zahraniční a bezpečnostní politiku, protože všichni v Evropské unii jsou naši přátelé, tvrdí ministr. Tak to bohužel není – chceme převzít část odpovědnosti, ale nemůžeme být jediní, dodal Dačić. „V zájmu vyrovnané vnitřní a vnější politiky Srbska potřebujeme nalézt společné jmenovatele pro cestu do Evropské unie,“ zdůraznil ministr Dačić.

Kam dál?
Srbové protestují proti připojení země k EU a NATO (29.3. 2016)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Protiraketový plán USA a Jižní Koreje vyvolal nesouhlasné reakce

Jižní Korea se konečně rozhodla nasadit v jihovýchodní části svého území pokročilý systém raketové obrany od Spojených států, a to po dlouholetých sporech ohledně efektivity systému proti stále schopnějším raketám severokorejské armády. Plán ihned vyvolal vlnu nevole u Severní Koreje a Číny. Oba státy tvrdí, že systém obrany pro vysokou nadmořskou výšku (THAAD) bude zastrašovat jejich bezpečnostní pozice a místní obyvatele děsí možná zdravotní rizika spojená s radarem systému.

„Spuštěním systému THAAD v oblasti Seongju budeme schopni lépe ochránit až dvě třetiny našich občanů před severokorejskou jadernou a raketovou hrozbou,“ prohlásil náměstek korejského ministra obrany pro politiku Ryu Jeseung. Budou také významně posíleny schopnosti obrany klíčové národní infrastruktury a vojenských sil aliance Jižní Koreje a USA. Jedna baterie systému THAAD by měla být na základně nasazena koncem příštího roku.

Kam dál?
Severní Korea provedla raketový test, šéf NATO ho odsoudil (23.6. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Francouzské jednotky se ze Středoafrické republiky stáhnou v říjnu

„V říjnu se do Středoafrické republiky vydá ministr obrany Jean-Yves Le Drian, aby ohlásil konec operace Sangaris,“ uvedl francouzský prezident Francois Hollande. Operace byla zahájena v prosinci 2013 s cílem potlačit násilí mezi křesťanskými a muslimskými milicemi, po kterém zůstaly tisíce mrtvých a půl milionu lidí bez domova.

Do země byly vyslány také peacekeepingové síly OSN MINUSCA, složené z 12 000 zahraničních policistů a vojáků, a také více než 500 civilních pracovníků. V dlouhodobě nestabilní zemi došlo v polovině června k obnovení násilí, odhadem 6 000 lidí uprchlo do sousedního Čadu a Kamerunu. Země zůstává v nebezpečí, značné území je pod kontrolou ozbrojených skupin, varoval tamní prezident Faustin-Archange Touadera.

Kam dál?
Francie v roce 2016 ukončí svou misi ve Středoafrické republice (31.3. 2016)

Zdroj: France24 (Francie)

voj; natoaktual.cz