Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg otevřel výcvikovou základnu NATO v Gruzii

Vydáno 29.08.2015

Gruzínská ministryně obrany Tinatin Kidašeli a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Stoltenberg otevřel výcvikovou základnu NATO v Gruzii

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg slavnostně otevřel nové výcvikové středisko v Gruzii, které je vyjádřením podpory Tbilisi ze strany západních spojenců. Gruzie nicméně stále stojí mimo Alianci a mnoho členů se k jejímu přijetí staví zdráhavě. Vyvstává proto otázka, kam až by v podpoře Gruzie bylo NATO ochotno zajít, a zda bude nová alianční základna odstrašovat, nebo spíše provokovat Rusko.

Stoltenberg odsoudil poslední pokusy Ruska o změnu hranic Jižní Osetie a dodal, že základna není zaměřená proti Rusku, ale má sloužit pro „větší viditelnost“ Aliance v regionu. Ruští představitelé dlouhodobě odsuzují kroky NATO jako zvyšování napětí a rozšiřování vlivu Aliance směrem k ruským hranicím. Tbilisi naopak obvinilo Moskvu ze zasahování do svého území a unášení obyvatel.

Kam dál?
Odmítání rozšíření NATO urychluje ruskou agresi, varuje Gruzie (21.8. 2015)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Jednotky NATO se ve velkém zapojily do cvičení v Německu

Více než 1 000 parašutistů Severoatlantické aliance seskočilo nad Německem v rámci jednoho z největších aliančních cvičení v Evropě od skončení studené války. Do akce pojmenované Swift Response se zapojilo 11 členských států Aliance, manévry v americkém výcvikovém prostoru Hohenfels budou probíhat až do 13. září. Jednotky se zaměřují na operace ke zvládání krizí a secvičují interoperabilitu.

Kam dál?
Aliančního cvičení v Rumunsku se zúčastní výsadkáři z USA, Itálie a Španělska (27.8. 2015)

Zdroj: The Local (Německo)

---

Síly NATO a USA pomáhají Afgháncům vyčistit Hílmand od Tálibanců

Síly Severoatlantické aliance a Spojených států se zapojily do tažení afghánské armády, jehož cílem je zabránit hnutí Tálibán v postupu jižní částí Afghánistánu. Po necelých 14 letech od americké invaze, která svrhla režim Tálibů, zaznamenává ozbrojená skupina územní zisky. V provincii Hílmand nyní probíhá operace pro obnovení státní kontroly nad touto částí země.

Jednotky mise NATO Resolute Support se do operace zapojily bombardováním oblasti Musa Kala, několik vojáků pomáhalo i přímo v terénu. Spolu s dalšími čtyřmi oblastmi nyní Tálibán kontroluje velkou část provincie, lukrativní zejména pro výrobu opia a kvůli cestám do Íránu a Pákistánu, které jsou využívány k pašování heroinu do Evropy.

Kam dál?
NATO pomáhá Afgháncům bránit strategické město před Tálibánem (25.8. 2015)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Maďaři přebírají rotaci mise NATO Air Policing nad Pobaltím

V misi Severoatlantické aliance Baltic Air Policing dochází ke střídání, Norsko předává vedení operace Maďarsku. Čtyři norské stíhačky Lockheed Martin F-16AM budou na letecké základně Šiauliai nahrazeny čtyřmi letouny Saab Gripen C maďarských vzdušných sil. Jejich mise oficiálně začíná 1. září a potrvá až do konce roku.

S touto rotací zároveň dochází ke snížení počtu posádek působících na misi. Po vypuknutí krize na Ukrajině se na začátku roku 2014 NATO rozhodlo do mise zapojit čtyři státy a 16 stíhaček, nyní bude rozsah mise snížen na dva státy a osm letounů. Maďarské Gripeny ze základny v Šiauliai budou podporovat německé stíhačky Typhoon z estonského letiště Amari. Tyto dvě země tak budou společně zodpovídat za ochranu vzdušného prostoru Pobaltí.

Kam dál?
Aliance sníží počet letounů v Pobaltí o polovinu (5.8. 2015)

Zdroj: IHS Jane’s 360 (Velká Británie)

---

NATO je připraveno pomoci EU s uprchlíky na moři

Pokud Evropská unie (EU) požádá NATO o pomoc, Aliance je připravena zakročit proti pašerákům uprchlíků ve Středozemním moři, uvedl představitel NATO. Tento výrok zazněl již dříve také z úst generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini však mezitím prohlásila, že probíhají jednání o stávající operaci Evropské unie EUnavfor Med, jejíž mandát by měl být v zájmu efektivnějšího potírání zločineckých sítí rozšířen.

Příští týden bude operace diskutována také na schůzce ministrů obrany EU. Ačkoliv začala mise letos v červnu, její poslání v boji proti pašerákům je stále v počáteční fázi – dohlížení. Podle velitele mise admirála Enrica Credendina je již připraven začátek druhé fáze mise, kdy bude možno zadržovat a prohledávat podezřelá plavidla.

Kam dál?
NATO: Problematika uprchlíků nepatří do naší kompetence (27.8. 2015)

Zdroj: EUobserver (Belgie)

 

voj; natoaktual.cz