Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg ocenil tureckou pomoc uprchlíkům ze Sýrie a Iráku

Vydáno 29.10.2014

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO | foto: NATO Photos

Stoltenberg ocenil tureckou pomoc uprchlíkům ze Sýrie a Iráku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg pochválil Turecko za jeho snahu pomoci tisícům uprchlíků ze Sýrie a Iráku. „Turecko toho dělá hodně, protože přijímá stovky tisíc uprchlíků, je to země nejvíce ovlivněná krizí jak v Iráku, tak v Sýrii,“ prohlásil Stoltenberg. Jenom počet uprchlíků ze Sýrie je již odhadován na zhruba 2 milióny.

Turecko zdůrazňuje, že je velmi důležité vycvičit a vyzbrojit členy opoziční Svobodné syrské armády, aby bojovali proti Islámskému státu a zároveň zamezili návratu moci do rukou syrského režimu nebo nezákonné Kurdské strany práce (PKK).

Kam dál?
Američané budou cvičit syrskou opozici jen k obraně (24.10. 2014)
USA vidí v syrských rebelech politické řešení (27.10. 2014)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Švédové jsou naklonění členství v NATO

Stále více Švédů podporuje vstup své země do Severoatlantické aliance. Nový průzkum veřejného mínění ukázal, že rozhodnutí stát se součástí NATO by podpořilo 37 % Švédů, zatímco proti této možnosti je 36 % obyvatel. Ještě v květnu 2014 bylo pro vstoupení do Aliance pouze 28 % lidí v porovnání s 56 % těch, jež tomuto návrhu oponovali.

Švédsko, které v současnosti není členem Aliance, má ale s NATO úzké vazby a účastní se společných cvičení s vojáky členských zemí v rámci programu Partnerství pro mír. Někteří považují Švédsko za neoficiálního člena, jiní ale upozorňují, že postrádá bezpečnostní garance.

Veřejné mínění ve Švédsku je v současné době ovlivněno hlavně krizí na Ukrajině a nedávným incidentem s neznámým plavidlem ve švédských vodách, jež mohlo být ruská ponorka. Vliv by pravděpodobně mělo i finské sbližování s NATO.

Kam dál?
Švédsko stále nemůže najít podezřelé plavidlo skrývající se pod vodou u jeho břehů (23.10. 2014)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Afghánistán a Čína směřují k dlouhodobé spolupráci

Afghánistán a Čína se zavázaly k dlouhodobému partnerství a spolupráci. Stalo se tak při návštěvě nového afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního v Číně. „Považujeme Čínu za strategického partnera, krátkodobě, dlouhodobě nebo velmi dlouhodobě,“ uvedl Ghaní. Naopak čínský prezident Si Ťin-pching je otevřený pracovat na vytvoření „nové éry spolupráce v afghánsko-čínských vztazích“.

První zahraniční návštěva nového prezidenta se odehrává v době, kdy se vojska Severoatlantické aliance stahují ze země. Afghánští vojáci a policie tak budou od prosince bojovat proti Tálibánu samotní. Někteří, mezi nimi i americký prezident Barack Obama, Čínu kritizují, že je „černým pasažérem“ a že nedělá dostatek pro uklidnění situace na Blízkém východě.

Kam dál?
Camp Bastion: Afghánci se loučí s Brity (27.10. 2014)
Kábul a Ankara budou blíže spolupracovat, Ghání vyznamenal Erdogana (20.10. 2014)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

---

Stoltenberg: Lepší vztahy mezi NATO a Ruskem musí chtít obě strany

Nový generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg tvrdí, že NATO má zájem o vstřícný vztah s Ruskem umožňující spolupráci, ale Moskva nejdříve musí chtít a učinit ke zlepšení vztahů „jasné kroky“. „Nemůžeme se prostě navzájem ignorovat. Ať tak nebo tak, budeme mít spolu nějaký vztah. Otázkou je jaký,“ konstatoval Stoltenberg a uvedl, že Rusko sice stáhlo velký počet vojáků z východní Ukrajiny, ale speciální jednotky tam stále zůstávají a velká vojenská síla je i na Krymu. Podle něj by Rusko muselo změnit své chování, aby se mohly vztahy zlepšit, protože „v současné době porušuje mezinárodní právo a používá sílu ke změně hranic“.

Stoltenberg považuje posílení NATO za nutné ke zlepšení vztahů s Ruskem. Důležité je také, aby byl vztah NATO-Rusko „transparentnější a předvídatelnější“. Generální tajemník potvrdil, že Aliance má v plánu v roce 2015 udržet současné tempo vojenských cvičení. Za tento rok jich má proběhnout na dvě stě, sto šedesát z nich pod záštitou NATO a dalších čtyřiceti se ujmuly členské státy Aliance.

Kam dál?
Na Ukrajině stále jsou ruští vojáci, tvrdí SACEUR (24.10. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Maďarsko vyslalo své vojáky na cvičení NATO v Litvě

Do Litvy dorazila první skupina ze 140 maďarských vojáků, aby se účastnila vojenských cvičení Severoatlantické aliance, jež jsou součástí kroků k posílení NATO v regionu. „Existuje spousta historických vazeb mezi Litvou a Maďarskem a já si cením iniciativy Maďarska a toho, že je prvním z evropských spojenců, který reaguje na změny v geopolitické situaci a rozhodnutí Aliance z Walesu a který přispěje k posílení NATO na zemi,“ uvedl litevský ministr národní bezpečnosti Juozas Olekas.

Zbylá část maďarských vojáků vyslaných do Litvy dorazí do země 30. října. Jednotka se bude účastnit kombinovaného výcviku společně s litevskými a americkými vojáky a v zemi zůstane do konce roku.

Zdroj: Ria Novosti (Rusko)

ist; natoaktual.cz