natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg: NATO neplánuje navyšovat počty jednotek v Pobaltí

  20. dubna 2018  20:36

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  Stoltenberg: NATO neplánuje navyšovat počty jednotek v Pobaltí

  Severoatlantická aliance nemá v plánu posilovat vojenskou přítomnost v pobaltských zemích, které žádaly o další ochranu před svým ruským sousedem, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „V současné době neuvažujeme o zvýšení naší přítomnosti v regionu, plánujeme ovšem zesílit naši schopnost vyslat posily, pokud by byly zapotřebí,“ dodal Stoltenberg.

  O další pomoc Spojených států pro odvrácení jakýchkoliv ruských kroků proti svým zemím usilují představitelé Estonska, Lotyšska a Litvy, kteří volají po nasazení více jednotek a posílení vzdušné obrany východního křídla Aliance.

  Kam dál?
  Alianční letouny nad Pobaltím vzlétaly kvůli neohlášeným ruským letadlům (18.4. 2018)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Spolupráce NATO a Gruzie je aktivnější než kdy dříve

  Spolupráce mezi Gruzií a Severoatlantickou aliancí nebyla nikdy tak aktivní jako dnes, uvedl gruzínský předseda vlády Giorgi Kvirikašvili. „Právě tato spolupráce nám přinesla stabilitu, kterou si dnes užíváme. Nejdůležitější je postup, jaký jsme zaznamenali při zavádění balíčku opatření NATO-Gruzie, a stejně nedocenitelná je také podpora jaké se Gruzii dostává od členských států Aliance a generálního tajemníka,“ uvedl premiér.

  Kam dál?
  V Gruzii jednají o strategii urychleného připojení k NATO (9.3. 2018)

  Zdroj: Trend News Agency (Ázerbájdžán)

  ---

  Srbská premiérka se sešla s předsedou Parlamentního shromáždění NATO

  Ačkoliv je Srbsko vojensky neutrální zemí bez aspirací na členství v Severoatlantické alianci nebo jakékoliv jiné vojenské organizaci, „potvrzuje svůj závazek k dalšímu vývoji spolupráce s NATO a jeho členy,“ uvedla srbská premiérka Anna Brnabic. Srbsko prokázalo, že je zodpovědným partnerem, připraveným spolupracovat s NATO a dalšími mezinárodními aktéry, především skrze program Partnerství pro mír, prohlásila premiérka. Srbsko je s Aliancí pevně spjato společnými zájmy v oblasti zajištění míru a stability v regionu západního Balkánu, uvedl předseda Parlamentního shromáždění NATO Paolo Alli.

  Kam dál?
  Průzkum: 84 % Srbů odmítá členství v NATO (26.3. 2018)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Ruský NGŠ a velitel sil NATO jednali o Sýrii

  Vojenské aktivity v Evropě a náhled obou stran na situaci v Sýrii prodiskutovali během výjimečného bilaterálního setkání v Ázerbájdžánu ruský náčelník Generálního štábu generál Valerij Gerasimov s vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance a amerických jednotek v Evropě generál Curtis Scaparrotti. Generálové se setkali poprvé od roku 2013. Schůzka v Baku „byla zaměřena na záležitosti spojené s vojenskou pozicí a cvičeními“ a na mechanismy zabraňující akcím, které by mohly vést k válce, uvedlo NATO.

  „Vojenští představitelé využili tento kanál pro posílení předvídatelnosti a transparentnosti,“ dodala Aliance. „Důstojníci diskutovali o opatřeních pro budování důvěry a prevenci incidentů,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Generál Gerasimov se sešel také s prezidentem země Ilhamem Alijevem, vyměnili si názory na vojensko-technickou spolupráci Ruska s Ázerbájdžánem a výhledy na budoucí spolupráci, uvedla prezidentská kancelář.

  Kam dál?
  Německý prezident varuje před zhoršením vztahů mezi Ruskem a Západem (16.4. 2018)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  NATO očekává od Nizozemska větší výdaje na obranu, říká Stoltenberg

  Nizozemsko vydává na obranu příliš málo prostředků, Severoatlantická aliance očekává více, kritizoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Potřebujeme více investic pro boj s terorismem a odstrašení Ruska, břemeno musí být sdíleno férově,“ dodal Stoltenberg s tím, že v dobách narůstajícího mezinárodního napětí by do obrany mělo být investováno více.

  Dále zdůraznil generální tajemník Nizozemsku členský závazek k výdajům nejméně 2 % HDP na obranu. V proslovu k poslancům parlamentu v Haagu mimo jiné připomněl, že „ať se nám to líbí nebo ne,“ Turecko hraje klíčovou roli v ochraně hranic NATO.

  Kam dál?
  Turecko povede jednotku velmi rychlé reakce, oznámil Stoltenberg (19.4. 2018)

  Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media