Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO musí chránit sebe i státy za svými hranicemi

Vydáno 23.09.2016

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Stoltenberg: NATO musí chránit sebe i státy za svými hranicemi

Severoatlantická aliance se od svého vzniku značně proměnila, proměnil se i mezinárodní systém, v němž toto uskupení existuje, v současné době musí udržovat svoji kolektivní obranu a posilovat stabilitu za svými hranicemi, sdělil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během projevu na půdě Harvardovy univerzity.

Komentář

Přečtěte si také k tématu komentář Luboše Palaty: Summit ve Varšavě: NATO v nejlepší kondici od studené války (11.7. 2016)

Fungování Aliance rozdělil na tři etapy, první ihned po založení, kdy se zakládající státy chtěly za každou cenu vyhnout hrůzám druhé světové války. Druhá etapa začala po rozpadu Sovětského svazu, kdy Aliance zaujala aktivnější roli, a to například v balkánských válkách či v Afghánistánu po roce 2001. Třetím předělem je pak anexe Krymu Ruskem a konec zaběhnutých pořádků v Evropě. Podle Stoltenberga NATO posílilo kolektivní obranu a je připraveno společně řešit nové výzvy.

Zdroj: NATO

---

Aliance završila v Kanadě velké protiponorkové cvičení

Námořního cvičení Cutlass Fury 2016 se zúčastnilo více než 3 000 účastníků z pěti zemí, nyní se lodě navracejí do přístavu, kde budou čekat na vyhodnocení a oficiální ukončení. Cílem téměř dvoutýdenní akce je procvičit v obtížném prostředí kooperaci a komunikaci mezi jednotlivými členskými státy v boji proti nepřátelským ponorkám i během záchranných operací. V reálné akci totiž právě sehranost hraje zásadní roli.

Cvičení přivedlo dohromady vojáky z Kanady, Spojených států, Velké Británie, Španělska a Francie, kteří využívali jedenáct lodí, tři ponorky a zhruba 25 letounů.

Kam dál?
Cvičení Ample Strike startuje, létat se bude i v noci (3.9. 2016)

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Švédové se připravují na potenciální útok z Ruska

Švédský ostrov Gotland v Baltském moři by mohl být cílem ruského útoku, obávají se švédští armádní představitelé. Na ostrov bylo nedávno vysláno dalších 150 vojáků, ani to by ovšem případný útok Ruska neodrazilo, na největším ostrově v Baltu totiž chybí dělostřelectvo a systémy protivzdušné obrany. Ačkoliv je podle bezpečnostního experta Stefana Ringa přímý útok na Švédsko nepravděpodobný, mohli by Rusové obsadit ostrov kvůli jeho strategické poloze, díky níž by odstřihli Severoatlantickou alianci od spojenců v Pobaltí.

Rusové se údajně po Gotlandu poohlížejí již více než rok. V Baltském moři měli dvě vojenská cvičení, v nichž se připravovali na obsazení ostrova. Minulý rok navíc byly spatřeny dva bombardéry ruského letectva poblíž ostrova.

Kam dál?
Co by se stalo, kdyby Švédsko vstoupilo do NATO? (2.9. 2016)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Kontrola Trumpových výroků o NATO ukazuje, že lže

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump v ostře sledovaném diskusním klání se svojí demokratickou protikandidátkou Hillary Clinton znovu nemluvil pravdu ohledně Severoatlantické aliance. Podle renomovaného projektu FactChecker míchá Trump jablka a hrušky, když tvrdí, že je „NATO ekonomicky neférové, neboť Spojené státy platí nerovnoměrný podíl“. Pravdou totiž je, že USA projektují svoji vojenskou moc po celém světě, mají tedy jiné ambice než evropští spojenci. To je hlavní důvod, proč je rozpočet na obranu o tolik vyšší než u jiných evropských spojenců. Faktem nicméně zůstává, že velká část členů Aliance nevynakládá na obranu ani stanovená 2 % HDP.

Kam dál?
Trump a Clinton otevřeně hovoří o bezpečnostních otázkách (8.9. 2016)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Lavrov: Západ nese vinu za krize na Blízkém východě a v severní Africe

Na půdě Organizace spojených národů se do zemí Západu opřel ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov, podle kterého „arogance a exkluzivita spojená s nadřazeností podkopává spravedlnost mezinárodní spolupráce,“ některé západní státy také nesou přímou vinu za hazardní a jednostranné řešení komplexních problémů na Blízkém východě a v severní Africe. Lavrov dodal, že právě sobecké prosazování svých vlastních agend a zájmů regiony ještě více destabilizovalo.

Kam dál?
Sýrie: Britský ministr zahraničí je mimo realitu, nepochopil situaci v Sýrii (8.9. 2016)

Zdroj: OSN

mad; natoaktual.cz