Stavba nového sídla NATO se prodražuje
V době, kdy členské země Severoatlantické aliance ve velkém škrtají své výdaje na obranu, náklady na výstavbu nového sídla NATO v Bruselu rostou do astronomických výšin. Podle informací německého časopisu Spiegel stavební konsorcium vedené nizozemskou společností Royal BAM Group požádalo o další čtvrt miliardu eur, aby mohlo stavbu dokončit.
Tím by se celkové náklady na stavbu vyšplhaly na 1,3 miliardy eur, třikrát tolik než bylo původně plánováno. Podle mluvčího stavební společnosti náklady narostly kvůli „nepředvídatelným okolnostem, včetně podstatně vyšších nároků na bezpečnost“.
Kam dál?
Nové sídlo NATO čelí kritice za vysoké náklady (14.11. 2013)
Zdroj: Bloomberg Businessweek (USA)
---
Novozélandská fregata se připojí k protipirátské misi NATO
Nový Zéland se stane druhou nečlenskou zemí Severoatlantické aliance, která se připojí k protipirátské misi NATO v Adenském zálivu. Podle slov novozélandského ministra obrany Jonathana Colemana se fregata HMNZS Te Mana zúčastní operace Ocean Shield od 23. ledna po dobu tří týdnů. Účast v operaci pokládá Nový Zéland za skvělou příležitost vyzkoušet si spolupráci s členskými zeměmi NATO.
„Vyslání fregaty je také příkladem novozélandského závazku podporovat úsilí Severoatlantické aliance v oblastech společného zájmu,“ uvedl ministr Coleman. Fregata Te Mana doposud působila v jiné protipirátské misi na pobřeží Somálska pod velením Spojených států.
Kam dál?
Piráti se ze Somálska přesouvají k břehům západní Afriky (17.7. 2013)
Zdroj: CCTV (Čína), Radio New Zealand (Nový Zéland)
---
Human Rights Watch se ostře obula do Sýrie, Egypta, Ruska i Obamy
Mezinárodní nevládní organizace pro výzkum a boj za lidská práva Human Rights Watch zveřejnila nejnovější téměř sedmi set stránkovou zprávu o stavu lidských práv ve více než devadesáti zemích světa. Její šéf Kenneth Roth představil výsledky na každoroční konferenci v Berlíně.
Největší kritiku sklidilo mezinárodní společenství za neschopnost ochránit civilisty v téměř tři roky trvající občanské válce v Sýrii. „Ani neřízený masakr civilistů nepřinutil světové velmoci, aby vyvinuly úsilí mu zabránit,“ stojí ve zprávě. Kromě Egypta a Ruska si kritiku vysloužil i americký prezident Barack Obama podle HRW za nezákonné zabíjení civilistů bezpilotními letouny a nekontrolované, masové sledování elektronické komunikace ve jménu národní bezpečnosti.
Zdroj: CNN (USA)
---
V Afghánistánu byli uneseni hledači min
Neznámí ozbrojenci unesli více než šedesát afghánských pracovníků, kteří v západní provincii Herát vyhledávali a likvidovali protitankové miny z dob sovětské okupace. Podle Farida Homayouna, ředitele místní pobočky britské skupiny Halo Trust, která v zemi miny vyhledává, zastavili jeho pracovníky ozbrojenci na motorkách a odvezli je do hor.
„Některým z nich se podařilo uniknout, ale asi šedesát z nich od té doby nikdo neviděl. Místní rada ale jedná o jejich propuštění,“ uvedl Homayoun. Hraniční provincie Herát se dlouhodobě potýká s únosy, zhoršení bezpečnostní situace však může být varovným signálem před odchodem mezinárodních sil, který je plánován na konec letošního roku.
Kam dál?
Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)
---
Francie se připravuje na kyberválku
Francie brzy zahájí strategický projekt za více než jeden a půl miliardy eur pro posílení obranných schopností v případě kyberválky, oznámil ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Projekt se rozjede během „několika málo týdnů“ a náklady na něj budou rozloženy do vojenského rozpočtu během následujících pěti let, upřesnil ministr na kyberbezpečnostním fóru v severofrancouzském Lille.
AnalýzaHrozí nám kybernetická válka? (5.8. 2013) |
„V roce 2013 jsme zaznamenali 780 útoků na ministerstvo obrany, před dvěma lety to přitom bylo jen 195,“ uvedl Le Drian. Podle něj se na obranných kapacitách může pracovat společně i s ostatními členy Evropské unie, buď na sdílené platformě nebo formou výměny zkušeností.
Zdroj: Global Post (USA)