natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Státy NATO do Afghánistánu víc vojáků zdá se nepošlou

  23. srpna 2017  13:06

  Ilustrační foto. Jednotky NATO v Afghánistánu. | foto: Ministerstvo obrany Nizozemí

  Státy NATO do Afghánistánu zdá se víc vojáků nepošlou

  Evropští členové Severoatlantické aliance zdá se pohlížejí na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa o navýšení počtu vojáků v Afghánistánu ne zcela chápavě. Německo prohlásilo, že necítí potřebu poslat více vojáků do dlouhotrvajícího konfliktu, Velká Británie navýší počet jen o čísla oznámená dříve v tomto roce, Francie zatím oficiálně nerozhodla, nicméně podle francouzského bezpečnostního experta by byl zázrak, kdyby se Francie vrátila do Afghánistánu. Španělská i italská vláda odmítla situaci komentovat.

  Spojené státy podle posledních informací pošlou navíc až 4 tisíce vojáků.

  Kam dál?
  V Afghánistánu bude potřeba více vojáků jako ochránců pro poradce (18.8. 2017)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO vítá Trumpův plán na více vojáků v Afghánistánu

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvítal plán amerického prezidenta Donalda Trumpa poslat další vojáky do Afghánistánu. „NATO zůstává plně zavázáno Afghánistánu a těším se na diskuzi budoucích plánů s ministrem obrany Jamesem Mattisem, našimi spojenci a mezinárodními partnery,“ prohlásil Stoltenberg.

  Aliance má v současné době v Afghánistánu 10 tisíc vojáků a podle Stoltenberga 15 zemí slíbilo počty navýšit. Velká Británie označila Trumpův krok jako velice vítaný. „Ve svém hovoru s ministrem Mattisem jsme se shodli, že navzdory všem výzvám musíme zůstat zajedno, abychom pomohli vybudovat křehkou demokracii a snížilo riziko terorismu na Západě,“ prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon.

  Kam dál?
  Trump slíbil pokračování amerického angažmá v Afghánistánu (22.8. 2017)

  Zdroj: The Irish Times (Irsko)

  ---

  NATO kritické k běloruskému pozvání pozorovatelů na cvičení Zapad

  Běloruské ministerstvo obrany pozvalo pozorovatele z několika zemí na společné cvičení Běloruska a Ruska, které se bude konat během září. „Pozorovatelé ze sedmi zemí, Ukrajiny, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Švédska a Norska, byli pozváni na tuto akci,“ informovalo ministerstvo obrany. Podle Vídeňského dokumentu z roku 2011 musí každá země, která pořádá cvičení, kterého se účastní více než 9 tisíc vojáků, informovat ostatní země, a pokud se ho účastní více než 13 tisíc mužů, musí přizvat zahraniční pozorovatele. Cvičení Zapad 2017 se má údajně zúčastnit 12 700 vojáků.

  Zahraniční diplomaté byli pozváni na dny speciálních hostů během cvičení, Aliance vyšle dva experty. Podle informací anonymních představitelů Severoatlantické aliance se však pozvání na dny pro hosty liší od pozorování cvičení podle vídeňského dokumentu.

  Kam dál?
  Polsko a celá Aliance sledují ruské a běloruské přípravy na masivní cvičení (22.8. 2017)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

  ---

  Šéf NATO navštíví Polsko těsně před začátkem cvičení Zapad

  Jen několik týdnů před začátkem společného cvičení Běloruska a Ruska navštíví generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg alianční prapor vedený Američany v Polském Orszyszu. Mezinárodní prapor je jedním ze čtyř praporů NATO rozmístěných na východním křídle aliance, v pobaltských státech.

  Samotná základna ve vesnici Orzysz je vzdálená asi 100 kilometrů od ruské exklávy Kaliningradu a nedaleko strategicky důležitého koridoru přezdívaného Suwalki Gap.

  Kam dál?
  Polsko: NATO by mohlo v reakci na Rusko posílit svou východní hranici ještě více (10.8. 2017)

  Zdroj: Express Tribune (Pakistan)

  ---

  Americký vyslanec podpořil nové příměří na Ukrajině

  Den po schůzce s představitelem Kremlu Vladislavem Surkovem podpořil speciální americký vyslanec na Ukrajině Kurt Volker nové vyjednané příměří, které začne se začátkem školního roku. „Vím, že je vysoko na seznamu agendy Normandského formátu mít příměří v období školního roku,“ prohlásil Volker. „Zdá se mi to jako skvělý nápad, samozřejmě to plně podporujeme a doufáme, že se to oběma stranám povede,“ dodal.

  Své první setkání se svým ruským protějškem Surkovem popsal jako konstruktivní a prohlásil, že se oba shodli, že současná situace není dobrá pro nikoho.

  Kam dál?
  Šéf NATO apeluje na Rusko, aby stáhlo své vojáky z Ukrajiny (12.7. 2017)

  Zdroj: Al-Ahram (Egypt)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media