Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Spojenci podepsali protokol o vstupu Albánie a Chorvatska do NATO

Vydáno 10.07.2008

Spojenci podepsali protokol o vstupu Albánie a Chorvatska do NATO
Členské státy Severoatlantické aliance podepsaly protokol o přistoupení Albánie a Chorvatska, což je klíčový krok k formálnímu členství těchto dvou zemí v Alianci. Podpisová ceremonie se odehrála na zasedání Severoatlantické rady v bruselské centrále NATO. Při podpisu byli přítomni ministři zahraničí obou přistupujících států.

Ve své zahajovací řeči ocenil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer podpis protokolu jako historickou událost pro obě země i pro NATO. Ministři zahraničí obou přistupujících států zdůraznili pevné odhodlání svých zemí pokračovat v reformách a poskytovat zdroje pro operace NATO.

Podpis protokolu o přistoupení je klíčovým krokem k formálnímu členství v Alianci pro obě balkánské země poté, co byly dvaceti šesti členy Aliance na dubnovém summitu NATO pozvány k přistoupení.

Čtěte také:
Chorvatsko: Na vstup do NATO jsme připraveni
Albánie a Chorvatsko zahájily rozhovory o vstupu do NATO

Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Američtí mariňáci zabili při operaci 400 ozbrojenců
Více jak čtyři sta ozbrojenců bylo zabito v operaci, kterou před deseti týdny vedla americká námořní pěchota v odlehlém okrese na jihu Afghánistánu. Povstalci jsou přesto v oblasti stále přítomní. Americká námořní pěchota a britské jednotky pod velením NATO podnikly na konci dubna operaci v okrese Garmser, který se nachází při hranicích s Pákistánem a bývá popisován jako logistické centrum povstalců a klíčový producent opia.

„Byli jsme trochu zaneprázdněni na to, abychom to počítali, ale po rozhovoru s guvernérem Mangalem věříme, že ten počet je přes čtyři sta,“ řekl plukovník Peter Petronzio o počtu zabitých vzbouřenců.

Navzdory velkým bitvám v květnu jsou vzbouřenci stále v oblasti přítomni, skrytí mezi obyčejnými lidmi, řekl plukovník Petronzio. Garmser sloužil jako zastávka pro ozbrojence na jejich cestě od hranic do vnitrozemí. Nyní podle Petronzia je okres stabilní a stává se stále více bezpečným.

Čtěte také:
USA prodloužily přítomnost mariňáků v Afghánistánu
Afghánistán: Američané a Britové zahájili ofenzívu

Zdroj: AFP (Francie)

---

Kuvajt a NATO zvažují aktivaci bezpečnostní dohody
Vicepresident kuvajtské národní bezpečnosti šejk Thamer al Ali al Sabah se setkal s Michaelem Turnerem Ivanovem, ředitelem bezpečnostního oddělení NATO. Obě strany diskutovaly o způsobech, jak aktivovat dohodu o bezpečnostních informacích, která byla podepsána během mezinárodní konference Severoatlantické aliance a Rady spolupráce zemí Zálivu konané v Kuvajtu v prosinci 2006.

Diskutována také byla současná bezpečnostní situace a způsoby, jakými by mohly být posíleny vazby mezi Kuvajtem a Aliancí. Šejk Thamer také zdůraznil ochotu Kuvajtu spolupracovat s Aliancí na všech úrovních.

Čtěte také:
Scheffer pro užší spolupráci v Perském zálivu

Zdroj: Arab Times (Kuvajt)

---

Dánsko posiluje svou přítomnost v Afghánistánu
Dánsko pravděpodobně zredukuje svůj kontingent v Afghánistánu až v roce 2010. Dánský parlament však nyní schválil rozšíření dánského kontingentu o dvacet procent na 750 vojáků.

„Naše operace a náš výcvik afghánské armády jsou natolik úspěšné, že můžeme začít snižovat počty našich jednotek v zemi během dvou let,“ řekl plukovník Jens Lønborg, velitel dánských sil v Afghánistánu.

Parlament 11. června schválil vládní plán na setrvání dánských jednotek v Afghánistánu do roku 2012. „Dánsko posiluje svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu v době, kdy celkové počty jednotek NATO mají být snižovány,“ řekl dánský ministr zahraničí Per Stig Møller. „Naším konečným cílem je postupně snižovat počty jednotek dokud veškerý dánský personál nebude uvolněn z vojenského zapojení a naše zdroje pak budou směřovat více na civilní přestavbu a budování infrastruktury.“

Čtěte také:
Dánsko zůstane v Afghánistánu ještě více než 10 let

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA podporují demokratické úsilí Gruzie
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice prohlásila při své návštěvě Tbilisi, že Spojené státy podporují boj Gruzie o demokracii a pluralismus i po problematických volbách, v nichž zvítězil Američany podporovaný prezident Michail Saakašvili.

„Demokracie je absolutně nezbytná nikoli proto, že lidé jsou dokonalí, ale právě proto, že jsou nedokonalí,“ řekla ministryně Rice. „Věřím, že existuje silný vztah mezi demokracií doma a dobrými vztahy v zahraničí,“dodala. Politická situace Gruzie zůstává vysoce polarizovaná. Vládnoucí strana zvítězila výraznou většinou v květnových parlamentních volbách a polovina opozičních politiků odmítla přijmout své mandáty na protest proti, jak říkají, nelegitimním politickým institucím.

Rice odmítla kritiku Moskvy za svou návštěvu této bývalé sovětské republiky, která má s Ruskem velmi napjaté vztahy. „Chystám se navštívit své přátele a neočekávám, že by někdo příliš komentoval to, že Spojené státy navštěvují své přátele,“ řekla Rice.

Čtěte také:
Kvůli vstupu Gruzie do NATO riskuje Rusko v Abcházii konflikt
Saakašvili oznámil vítězství v gruzínských volbách

Zdroj: The Denver Post (USA)

tku natoaktual.cz