Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Soud zablokoval Trumpův zákaz transsexuálů v armádě

Vydáno 31.10.2017

Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Soud zablokoval Trumpův zákaz transsexuálů v armádě

Federální soudkyně Colleen Kollar-Kotelly ve Washingtonu D.C. zablokovala zákaz služby transsexuálů v americké armádě představený americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Soudkyně prohlásila, že odpůrci zákazu pravděpodobně spor o jeho neústavnost vyhrají, protože prezidentská administrativa neposkytla žádné faktické důvody pro zákaz služby transsexuálů v armádě.

Prezident Trump v srpnu podepsal memorandum, které přikazovalo ozbrojeným silám nepřijímat transsexuály do armády a zároveň zastavilo poskytování peněz na operace na změnu pohlaví.

Kam dál?
Mattis: Transsexuálové mohou zatím dál sloužit v armádě (30.10. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Ke vstupu do NATO potřebujeme referendum, prohlásil finský prezident

„Ke vstupu Finska do Severoatlantické aliance je třeba referenda,“ prohlásil finský prezident Sauli Niinisto. Finsko, které je členem Evropské unie, se dosud členem Aliance nestalo, protože se obává zhoršení vztahů s Ruskem, se kterým sdílí 1 340 kilometrů dlouhou hranici.

Ačkoliv se Finsko v posledních letech účastní většího počtu aliančních cvičení, 51 % finské veřejnosti si myslí, že by se k NATO připojit neměli a jen 21 % vstup podporuje. „Jsem přesvědčen, že členství vyžaduje legitimitu, širokou přijatelnost… Chtěl bych se vyvarovat rozhodnutí, které by uškodilo mnoha lidem,“ prohlásil Niinisto.

Kam dál?
Finové se mají před Ruskem na pozoru a přehodnocují pohled na NATO (30.10. 2017)

Zdroj: U.S. News (USA)

---

NATO zahájilo první výzkumný program s Alžírskem

Poprvé v historii podporuje Severoatlantická aliance výzkumný projekt, na kterém v rámci programu Věda pro mír a bezpečnost spolupracuje s Alžírskem. Projekt spojuje Savojskou univerzitu ve Francii a Vojenskou polytechnickou univerzitu v Alžírsku, aby společně pracovaly na vývoji zobrazovacího systému, který dokáže rozeznávat nebezpečné objekty, např. skryté zbraně a výbušniny.

Alianční program Věda pro mír a bezpečnost podporuje praktickou spolupráci Aliance a partnerských zemí v civilní vědě, nových technologiích a výměně znalostí.

Kam dál?
Polsko a Finsko spolupracují v boji proti kybernetickým hrozbám (2.10. 2017)

Zdroj: NATO

---

Stoltenberg: NATO a Japonsko se shodly v nutnosti tlaku na KLDR

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se během své návštěvy v Tokiu setkal s japonským premiérem Šinzó Abem. Nazývajíc Severoatlantickou Alianci a Japonsko přirozenými partnery, zdůrazňoval Stoltenberg důležitost spolupráce při řešení společných problémů – zejména chování Severní Koreje. Po boku japonského předsedy vlády Stoltenberg vyzval Severní Koreu, aby přestala se svými programy v oblasti jaderných a balistických raket, které představují globální hrozbu.

„Souhlasím s generálním tajemníkem Stoltenbergem, že v tuto chvíli je nezbytné zvýšit tlak na Severní Koreu na maximum spíše než zahajovat s ní dialog,“ zdůraznil premiér Abe.

Kam dál?
Severní Korea opět hrozí USA a Japonsku (14.9. 2017)

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

---

Černá Hora již nyní pociťuje výhody členství v NATO

Černohorská Rada pro NATO se tento týden poprvé sešla v čele se svým prezidentem Duško Markovićem a usnesla se, že členství v Severoatlantické alianci byl jeden z klíčových cílů zahraniční a bezpečnostní politiky.

„Shodli jsme se, že jednou z dalších priorit bude podpora evropské a alianční integrace balkánských zemí a samozřejmě i dosahování cílů a hodnot Aliance,“ píše se v prohlášení vlády. Rada konstatovala, že Černá Hora již začala benefitovat z členství v NATO, zahraniční investoři ji například vnímají jako bezpečnější destinaci.

Kam dál?
Viceprezident USA ocenil Černou Horu za „kuráž“ (2.10. 2017)

Zdroj: European Western Balkans (Srbsko)

oko; natoaktual.cz