natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Slovinsko se připojí k misi NATO v Iráku

  26. ledna 2006  15:08

  Slovinsko se připojí k misi NATO v Iráku
  Spojené státy vítají rozhodnutí Slovinska připojit se k výcvikové misi NATO v Iráku, do které hodlají Slovinci přispět čtyřmi instruktory. V této nebojové misi působí již více než stočlenný personál ze zemí NATO, jehož úkolem je výcvik iráckých jednotek.

  V průběhu minulého roku bylo aliančními instruktory vyškoleno na tisíc středních a vyšších důstojníků v Iráku a zhruba pět set v evropských zařízeních.

  Slovinský kontingent převezme část probíhajícího velitelského kursu pro irácké důstojníky.

  "Spojené státy jsou vděčné za slovinský závazek v Iráku jako podporu operací NATO na Balkáně a v Afghánistánu," uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

  Zdroj: Portal Iraq (USA)

  ---


  Další vojáci NATO odjeli z Pákistánu
  Po ukončení záchranných prací opustila Pákistán stodeseti členná skupina vojáků zemí NATO, kteří se vrátili domů. Během působení v Kašmíru vybudovali vojáci školní zařízení, ochranné kryty ve vysokých nadmořských výškách, zprovoznili silnice, obnovili zdroje vody a jejího rozvodu a postavili přístřeší pro stovky studentů v různých oblastech.

  Tisíci členný personál ženistů s lehkou technikou a záchranářů dorazil do oblasti Baghu již v listopadu minulého roku, aby pomohl pákistánské vládě se záchrannými pracemi a rekonstrukcí po zemětřesení z 8. října, kdy přišlo o život sedmdesát pět tisíc lidí.

  Minulé úterý opustilo sto sedmdesát členů kontingentu oblast Kašmíru, den poté sto třicet lidí lékařského personálu z Holandska, České republiky, Francie, Portugalska a Británie.

  V oblasti stále zůstává přibližně šest set příslušníků kontingentu, jejichž návrat je plánován na polovinu února.

  Zdroj: Relief Web (USA)

  ---

  Británie vyšle dalších 3000 vojáků do Afghánistánu
  Britský ministr obrany John Reid dnes oznámil, že jeho země vyšle do Afghánistánu dalších 3 300 vojáků, kteří budou působit na neklidném jihu země, kde nyní působí vojáci USA.

  Hlavním záměrem mise je pomoci při rekontrukci země a zastavení pěstování ilegálních rostlin, které se používají při výrobě narkotik. V této oblasti jsou však stále aktivní bojovníci hnutí Taliban.

  Počet britských vojáků v Afghánistánu tak letos dosáhne 5 700, což vedle rozšiřování mise NATO souvisí i s tím, že velení ISAF převezme v květnu Brity vedené velitelství sil rychlého zásahu (Allied Rapid Reaction Corps - ARRC).

  Zdroj: Mirror (Velká Británie), Defense News (USA)

  ---

  Většina obyvatel Krymu do NATO nechce
  Ukrajinské centrum pro sociologické a marketingové výzkumy Socium ve svém reprezentativním výzkumu veřejného mínění mezi obyvatel Krymu zjistilo, že pouze 17% respondentů podporuje vstup Ukrajiny do NATO, zatím co přes 60 % obyvatel jej odmítá. 26% respondentů by podpořilo přičlenění k EU a 47% nikoliv.

  Výzkum také odhalil, že 79% z dotázaných by spíše podpořilo orientaci země na ekonomický prostor zemí Ruské federace, Běloruska a Kazachstánu.

  Zdroj: Regnum (Rusko)

  ---

  Scheffer se rozloučil s oběťmi leteckého neštěstí
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer se dnes v Prešově zůčastnil vzpomínkové slavnosti za slovenské příslušníky NATO, kteří zahynuli při úterním pádu vojenského letadla. Scheffer také vyjádřil  sympatie a soustrast rodinám vojáků. Více čtěte zde.

  Zdroj: NATO


   

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media